საია ჭიდაობაში საქართველოს ჩემპიონატის მიმდინარეობისას მომხდარ სავარაუდო დანაშაულებზე დროულ გამოძიებას ითხოვს
თარიღი: 28 იან 2019
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანება 2019 წლის 19 იანვარს ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის ეთერში გასულ სიუჟეტს, რომელიც ასახავს ინფორმაციას სპორტის სასახლეში თავისუფალ და ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში საქართველოს ჩემპიონატის დროს 11 იანვარს მომხდარი შესაძლო ძალადობრივი დანაშაულების შესახებ. „კურიერის“ მიერ მოპოვებული ვიდეოკადრებით დასტურდება, რომ ძალადობრივ ინციდენტში მონაწილე პირთა შორის ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტი თამაზ (გეგა) გეგეშიძეც იყო. ასევე, გავრცელებული ინფორმაციით, ძალადობრივი დანაშაულების ამსახველი უამრავი ვიდეომასალა არსებობდა, რომელიც ინციდენტის თვითმხილველებმა გადაიღეს, თუმცა ყველა მათგანი სავარაუდოდ დააშინეს და კადრები წააშლევინეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე (ძალადობა) და 239-ე მუხლებით (ხულიგნობა) მიმდინარეობს.
2019 წლის 22 იანვარს თამაზ (გეგა) გეგეშიძე სპორტის სასახლეში მომხარ ინციდენტთან დაკავშირებით 126-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით დააკავეს. 24 იანვარს გამართულ სასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარე ითხოვდა 5 000 ლარიან გირაოს პატიმრობის უზრუნველყოფით და დროებითი ღონისძიების სახით, ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტის უფლებამოსილების შეჩერებას, თუმცა საქალაქო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა გეგეშიძის თანამდებობიდან გადაყენების მოთხოვნა და მას მხოლოდ 5 ათას ლარიანი გირაო შეუფარდა.
მიგვაჩნია რომ მიღებული გადაწყვეტილება დაუსაბუთებელია ვინაიდან, მოწმეთა დიდი ნაწილი სწორედ ამ პირის დაქვემდებარების ქვეშაა და შესაძლებელია მოწმეებზე ზემოქმედების რეალური საფრთხე არსებობდეს.
ზემოაღწერილ ფაქტში მონაწილე პირების ნაწილი და მათ შორის ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტ, გეგა გეგეშიძის ძმა ვლადიმერ გეგეშიძე, მონაწილეობდნენ ზუგდიდის რაიონის სოფელ კორცხელში მომხდარ ინციდენტშიც.
საია მონიტორინგს უწევდა, სოფელ კორცხელში მომხდარი დანაშაულების გამოძიების პროცესსა და სასამართლო პროცესების მიმდინარეობას. უნდა აღინიშნოს, რომ ფიზიკურ დაპირისპირებაში 50-ზე მეტი ადამიანი იღებდა მონაწილეობას, რაც შესაბამისი მტკიცებულებებით დასტურდებოდა, თუმცა პროკურატურამ მხოლოდ ექვს ადამიანს წარუდგინა ბრალი. ამიტომ, რაც კვლავაც აქტუალურია საკითხი სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიების განხორციელებასთან დაკავშირებით.
ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს განაჩენი არის მტკიცებულება რომ კორცხელში მომხდარი დანაშაულები არ არის სრულყოფილად გამოძიებული. სასამართლოს განაჩენში აღწერილია დანაშაულებრივი ფაქტები, რომლების გამოძიებაც არ მომხდარა, აღწერილი ძალადობრივი ფაქტები რიგ შემთხვევაში ბრალდებულებს არ ჩაუდენიათ და ვინც ჩაიდინა მათ მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა არ დაწყებულა. კერძოდ, მოწმეები აცხადებენ რომ ხდებოდა ჟურნალისტებისთვის ხელის შეშლა და ოპერატორებს არ აძლევდნენ გადაღების შესაძლებლობას. უნდა აღინიშნოს, გამოძიებას არც სავარაუდო პოლიტიკურ მოტივსა და კორცხელის ინციდენტში მონაწილე პირთა მმართველი პარტიის მიერ მობილიზების კითხვებზე გაუცია პასუხები.
შაბათის კურიერის სიუჟეტში აგრეთვე ასახულია ერთი წლის წინ თბილისის ჭიდაობის ფედერაციის გენერალურ მდივანზე, გოჩა ჩორგოლიანზე განხორციელებული შესაძლო ძალადობის ინფორმაციაც, რომელიც ამ დრომდე არ არის გამოძიებული.
გარდა ზემოთ აღიშნული შესაძლო დანაშაულებისა, შემაშფოთებელია 2019 წლის 25 იანვარს მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ჟურნალისტის - დავით ერაძის საცხოვრებელ სახლზე სროლის შესახებ. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება სსკ-ის 236-ე მუხლით დაიწყო. საყურადღებოა, რომ სწორედ დავით ერაძემ მოიპოვა ინფორმაცია სპორტის სასახლეში მომხდარ სავარაუდო დანაშაულებთან დაკავშირებით. ამიტომ, აუცილებელია დადგინდეს, ხომ არ უკავშირდებოდა დავით ერაძის სახლზე განხორციელებული სროლა მის ჟურნალისტურ საქმიანობას. ინციდენტს გამოეხმაურა „კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის“ და საგამოძიებო ორგანოებისგან სწრაფი და სრულყოფილი გამოძიების ჩატარება მოითხოვა.
ძალადობრივი დანაშაულების გამოუძიებლობა ქვეყანაში ამკვიდრებს დაუსჯელობის სინდრომს და ამგვარი დანაშაულების ჩადენას ახალისებს. აგრეთვე, ეჭვებს აჩენს სამართალდამცავი სისტემის პოლიტიკურ ნეიტრალიტეტთან დაკავშირებით.
შესაბამისად, მნიშვნელოვანია რომ გამოძიება სრულყოფილად და ობიექტურად წარიმართოს. ამოღებულ იქნას ყველა გადარჩენილი ვიდეო მასალა, რაც შესაძლოა ასახავდეს სავარაუდო დანაშაულის ფაქტებს. აგრეთვე, აუცილებელია, გამოძიებულ იქნას თვითმხილველებზე შესაძლო მუქარისა და ვიდეო მტკიცებულებების განადგურების სავარაუდო ფაქტები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს
- ჩაატაროს ყოველმხრივი, სრული და ობიექტური გამოძიება სპორტის სასახლეში საქართველოს ჩემპიონატის მიმდინარეობის დროს ჩადენილ შესაძლო დანაშაულთან დაკავშირებით;
- გამოიძიოს შესაძლო მტკიცებულებების განადგურებისა და სპორტის სასახლეში მყოფ თვითმხილველებზე სავარაუდო მუქარის ფაქტები;
- გამოიძიოს ერთი წლის წინ თბილისის ჭიდაობის ფედერაციის გენერალური მდივნის, გოჩა ჩორგოლიანის მიმართ განხორციელებული შესაძლო ძალადობის ფაქტი;
- გამოიძიოს ჟურნალისტ დავით ერაძის საცხოვრებელ სახლზე სროლის ფაქტი და დაადგინოს, აქვს თუ არა კავშირი აღნიშნულ გასროლას ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობასთან;
- გაგრძელდეს კორცხელის ინციდენტის გამოძიება და გამოვლინდეს ყველა შესაძლო დანაშაულის ჩამდენი პირი;
- შსს-მ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას აღნიშნული გამოძიებების მიმდინარეობის შესახებ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას
- გამოიკვლიოს რამდენად დროული რეაგირება განხორციელდა სპორტის სასახლეში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით;

GYLA demands timely investigation of alleged crimes committed during the Georgian Wrestling Championships
Date: 28 Jan 2019
The Georgian Young Lawyers' Association responds to the report broadcasted on Rustavi 2 on January 19, 2019, which reflects the possible violent crimes during the Freestyle and Greco-Roman Wrestling Georgian Championships in the Sports Palace on January 11. The video footage obtained by Courier confirms that Tamaz (Gega) Gegeshidze, President of the Wrestling Federation was among the participants of the violent incident. Also according to disseminated information, there was a lot of video footage showing violent crimes, which was recorded by eyewitnesses, but all of them were apparently being frightened and were made to delete the video.
According to the information released by the Ministry of Internal Affairs, the investigation is carried out under Article 126 (violence) and 239 (hooliganism) of the Criminal Code of Georgia.
On January 22, 2019, Tamaz (Gega) Gegeshidze was detained regarding the incident at the Sports Palace under part 1 of article 126. On January 24, at the court hearing, the prosecution ordered bail of 5,000 GEL with ensuring of imprisonment and the suspension of the wrestling federation's presidential authority as a temporary measure. However, the City Court did not satisfy the demand of dismissal of Gegeshidze and only bail for 5 000 GEL was imposed.
We believe that the decision is unsubstantiated because most of the witnesses are under subordination of this person and there may be a real danger of the pressure on the witnesses.
Part of these persons involved in the above-mentioned fact, among them Vladimer Gegeshidze, the brother of Gega Gegeshidze, the president of the National Wrestling Federation, also participated in the incident of the village of Kortskheli of Zugdidi district.
GYLA monitored the process of investigation of the crimes committed in the village of Kortskheli and the progress of a trial. It should be noted that more than 50 people participated in a physical confrontation, which was proved by relevant evidence, but the Prosecutor's Office accuses only six persons of the crime. That is why the issue of the implementation of full-scale and objective investigation is still relevant.
The verdict delivered by the Zugdidi District Court is evidence that the crimes committed in Kortskheli are not fully investigated. The court verdict describes the criminal facts that have not been investigated, the violent crime delivered in the verdict have not been committed by accused persons and the criminal prosecution have not brought against persons who committed the crime. In particular, the witnesses say that the journalists were hindered to perform their job and the operators were not allowed to shoot. It should be noted that the investigation did not answer questions about the alleged political motive and mobilization of persons participating in the incidents by the ruling party.
The story ran by Saturday Courier also delivers information about the possible violence against Gocha Chorgoliani, general secretary of the Wrestling Federation a year ago, which has not been investigated yet.
In addition to the above mentioned possible offences, the information spread on media on January 25, 2019, about the shooting at the house of David Eradze, the journalist of Rustavi 2 is also alarming. The Ministry of Internal Affairs launched an investigation under Article 236 of the Criminal Code of Georgia. It is noteworthy that Davit Eradze personally obtained information about the alleged offences in the Sports Palace. Therefore, it is necessary to establish whether the shooting at Davit Eradze's house was linked to his journalistic activity. The incident was responded to Media Advocacy Coalition and demanded a quick and full-scale investigation from investigative bodies.
Uninvestigated violent offences in the country establish the syndrome of impunity and encourage committing such types of crimes. Also, this fact raises doubts regarding the political neutrality the law enforcement system.
Accordingly, it is important that the investigation will be conducted in full and objective manner. To withdraw all the saved video material that might reflect the facts of alleged offences. It is also necessary to investigate facts of possible threats and of destroying of video evidence of eyewitnesses.
Gyla calls on:
- To conduct a full-scale and objective investigation of the possible crime committed during the Georgian Championship in Sports Palace;
- To investigate the facts of the destruction of possible evidence and alleged threats made against eyewitnesses in the Sports Palace;
- To investigate the fact of the possible violence resorted against Gocha Chorgoliani, General Secretary of Tbilisi Wrestling Federation a year ago;
- To investigate the fact of shooting at the house of the journalist Davit Eradze and determine if there is a link between the shooting and professional activities of the journalist;
-To continue to investigate the incidents of Kortskheli and identify the person involved in each possible crimes;
- The Ministry of Internal Affairs will provide public information on the progress of the above-mentioned investigation due to the high public interest.