საიამ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის მესამე შუალედური ანგარიში მოამზადა
თარიღი: 30 ოქტ 2020
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მესამე შუალედური ანგარიში ფარავს 1-ლი ოქტომბრიდან 26 ოქტომბრამდე გამოვლენილ დარღვევებს ან ისეთ შემთხვევებს, რაც ცუდი პრაქტიკაა.
საერთო ჯამში, საიას დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს:
- სახელმწიფოსა და მმართველი პარტიის გამიჯვნის მოთხოვნის უგულებელყოფის 1 შემთხვევა;
- ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების 1 შემთხვევა;
- ამომრჩევლის მოსყიდვის 2 შემთხვევა;
- ზეწოლისა და ძალადობრივი ქმედებების, როგორც სავარაუდო ისე დადასტურებული, 8 შემთხვევა;
- წინასაარჩევნო კამპანიის ხელისშეშლის 2 შემთხვევა.
წინა თვეების მსგავსად, გამოწვევად რჩება სამთავრობო პროექტების პერსონიფიცირება და კონკრეტულ პარტიასთან აფილირება, რაც მმართველი პარტიის კამპანიის ნაწილად, ისევე როგორც, ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულაციად აღიქმება. ამას გარდა, საანგარიშო პერიოდში უმრავლესობის მხრიდან ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების შემთხვევაც დაფიქსირდა.
წინასაარჩევნო კამპანიამ ოქტომბერშიც ძალადობრივი დაპირისპირებების ფონზე ჩაიარა. ცხელი წერტილი, ამჯერად, შიდა და ქვემო ქართლი იყო. ეს შემთხვევები შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს და აუცილებელია ამ საქმეების ყოველმხრივი, დროული, მიუკერძოებელი გამოძიება.
საანგარიშო პერიოდში, საიას სადამკვირვებლო მისიისთვის ამომრჩევლის მოსყიდვის ორი ფაქტი გახდა ცნობილი („ქართული ოცნება“ და „თავისუფალი საქართველო“).
წინა საანგარიშო პერიოდს მსგავსად, ამჯერადაც გამოვლინდა სახელმწიფოს მხრიდან ოპოზიციის წინასაარჩევნო კამპანიისთვის დაბრკოლებების შექმნის ფაქტები („სტრატეგია აღმაშენებელი“ და „ლელო“). საია შესაბამისი ორგანოების ქმედებას კანონის არასწორ ინტერპრეტაციად აფასებს.
საია აგრძელებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგს და უზრუნველყოფს მომავალშიც უზრუნველყოფს საზოგადოების ინფორმირებულობას სანდო და მტკიცებულებაზე დაფუძნებული კვლევების მიწოდების გზით.

The third interim report covers violations identified October 1 - October 26, as well as the incidents that are malpractice.
.Overall, GYLA’s observers identified following cases:
- 1 case of ignoring the requirement to separate the state and political party;
- 1 case of misuse of administrative resources;
- 2 cases of vote-buying;
- 8 alleged and confirmed cases of exercising pressure and acts of violence;
- 2 cases of obstructing pre-election campaign.
As in previous months, the personification of government programs and affiliation with a particular party, which is construed as part of the ruling party's campaign, as well as manipulation of the will of the voters, remains to be a challenge. In addition, one case of misuse of administrative resources by the ruling party was recorded.
As previously, in October the pre-election campaign took place amid violent confrontations. This time the focus was on Shida and Kvemo Kartli regions. These cases imply the elements of the criminal offences. Thus, it is crucial to conduct a thorough, timely and impartial investigation.
Two cases of vote-buying (“Georgian Dream” and “Free Georgia”) became known to the GYLA’s observation mission.
Similar to the previous reporting period, the cases of hampering Pre-election agitation by the State ("Strategy Aghmashenebeli" and “Lelo”) were recorded. According to GYLA’s assessment, the actions of the relevant authorities was a misinterpretation of the law.
GYLA continues to monitor the electoral envrioment of the 2020 Parliamentary Elections in Georgia and will prepare further analysis that will be presented to the public.