საიამ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის შუალედური ანგარიში მოამზადა
თარიღი: 17 სექტ 2020
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შუალედური ანგარიში ფარავს 1 ივნისიდან 31 აგვისტოს ჩათვლით განხორციელებული მონიტორინგის შედეგებს. მასში მოცემულია ანალიზი გამოვლენილ დარღვევებზე ან ისეთ ქმედებებზე, რომელიც თავისთავად კანონდარღვევას არ წარმოადგენს, მაგრამ ცუდი პრაქტიკაა.
საიას დამკვირვებლებმა როგორც მმართველი პარტიის, ისე ოპოზიციის მხრიდან დააფიქსირეს:
- სახელმწიფოსა და პარტიის გამიჯვნის მოთხოვნის უგულებელყოფის 5 შემთხვევა (მათ შორის, COVID-19-ის შედეგების აღმოფხვრის ანტიკრიზისული გეგმა);
- ამომრჩევლის მოსყიდვისა და სავარაუდო მოსყიდვის 5 შემთხვევა;
- ძალადობრივი ქმედებების, დაძაბული არჩევნებისწინა გარემოს შექმნისა და წინასაარჩევნო აგიტაციის ხელის შეშლის 6 შემთხვევა.
განსაკუთრებით პრობლემური აღმოჩნდა სახელმწიფოს მხრიდან პანდემიით გამოწვეული კრიზის დასაძლევად გადადმული ნაბიჯები, რაც რიგ შემთხვევებში, კამპანიის ნაწილად და ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულაციად აღიქმებოდა. ამას გარდა აღსანიშნავია, რომ მმართველმა პარტიამ წინასაარჩევნო შეზღუდვების ამოქმედებამდე მცირე ხნით ადრე საკუთარ აქტივობებში საჯარო რესურსი გამოიყენა.
გასული წლების მსგავსად, ამჯერადაც დაფიქსირდა ამომრჩევლის მოსყიდვის მცდელობის ფაქტები, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლების, ასევე ოპოზიციური პარტიების მხრიდან („ლელო“ და „პატრიოტთა ალიანსი“).
წინა არჩევნების მსგავსად, საიას სადამკვირვებლო მისიისთვის ძალადობრივი ქმედებისა და არჩევნებისწინა პერიოდში დაძაბული გარემოს შექმნის რამდენიმე ფაქტი გახდა ცნობილი. მაგალითად, როდესაც ოპოზიციურ პარტიებს („ლელო“, „მოძრაობა ხალხისთვის“) არ მიეცათ არჩევნებისწინა აქტივობების გამართვის საშუალება, რამაც ისედაც დაძაბული გარემო, კიდევ უფრო მეტად გაამძაფრა.
სხვა ფაქტები შეეხებოდა ისეთ შემოწირულებას, რომლის კანონიერებაზეც კითხვები არსებობს, ასევე, პარტიის რეგისტრაციას, არჩევნებით მანიპულირებას, პარტიების პოლიტიკური გამოხატვის თავისუფლებას.
საია აგრძელებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგს და უზრუნველყოფს მომავალშიც უზრუნველყოფს საზოგადოების ინფორმირებულობას სანდო და მტკიცებულებაზე დაფუძნებული კვლევების მიწოდების გზით.

The present interim report for 2020 Parliamentary elections covers the results of monitoring for the period of June 1 – August 31. The document provides analysis of identified violations, as as well as the cases, that do not themselves constitute an offense, but are negative practices.
GYLA’s observers have identified violations perpetrated by both the ruling party, which are as follows:
- Five cases of ignoring the requirement to separate the state and political party (including the anti-crisis plan developed for the elimination of the consequences of COVID-19);
- Five cases of vote-buying and alleged vote-buying;
- Six cases of violent actions, making tense pre-election environment and hampering pre-election agitation.
The steps taken by the state to mitigate the effects of the crisis have proved to be particularly problematic, as these actions have been, on certain occasions, observed as a part of a pre-election campaign or manipulation of voters. It is also noteworthy to mention, that the ruling party used public resources shortly before the restrictions came into force.
Similarly to the previous years, the organization identified multiple cases of alleged vote buying have in favor of both government officials and opposition parties (“Lelo” and “Alliance of Patriots”).
As in the previous elections, several incidents of the violence have been recorded, along with the cases of making tension to the pre-election environment. For example, when opposition parties (“LeLo” and “Movement for the People”) were hindered to conduct planned activities, increasing the tensions to the pre-election environment.
Other cases concern possibly illegal donations, registration of a political party, electoral manipulation, and freedom of political expression of the political parties.
GYLA continues to monitor the electoral envrioment of the 2020 Parliamentary Elections in Georgia and will prepare further analysis that will be presented to the public.