საიამ გამართა კონფერენცია: „სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოები - საქართველოში არსებული პრაქტიკა და საერთაშორისო გამოცდილება“
თარიღი: 31 მაის 2016
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2016 წლის 31 მაისს, ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით, გამართა კონფერენცია: „სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოები - საქართველოში არსებული პრაქტიკა და საერთაშორისო გამოცდილება“.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო პრეზენტაციები:
- კორუფციასთან ბრძოლა სახელმწიფო დანახარჯების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის გზით. სახელმწიფო საწარმოების საერთაშორისო გამოცდილების მიმოხილვა, მართვის რომელი მოდელები და სტრატეგიები ამცირებს კორუფციას (კევინ რ სმიტი - საიას მიერ მოწვეული ექსპერტი);
- საქართველოს თვითმმართველი ქალაქების საკუთრებაში არსებული საწარმოები - გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების პრობლემები (საია);
- სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოები (სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტო);
- სახელმწიფო საწარმოების ეფექტიანობის აუდიტის შედეგები - გამოწვევები და რეკომენდაციები (სახელმწიფო აუდიტის სამსახური);
- ხორვატიის ანტიკორუფციული პროგრამა სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოებისათვის (საია).
კონფერენციაზე წარმოდგენილი კვლევების და პრეზენტაციების ძირითადი ფოკუსი მიმართული იყო სახელმწიფოს/თვითმმართველობის მიერ დაფუძნებული სამეწარმეო სამართლის იურიდიული პირების გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების კუთხით არსებულ პრობლემებზე, ასევე, შესაბამისი უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანოების ხედვასა და დამოკიდებულებაზე, რამაც დიდწილად უნდა განსაზღვროს სახელმწიფოს/თვითმმართველობის მიერ დაფუძნებული სამეწარმეო სამართლის იურიდიული პირების სამომავლო განვითარება და საქმიანობა.
საია კვლავაც აპირებს აღნიშნული თემის ირგვლივ საქმიანობის გაგრძელებას. ორგანიზაცია აქტიურად არის ჩართული სხვადასხვა უწყებათაშორისი საბჭოს/ფორუმის საქმიანობაში, რომელთა ინტერესის სფეროშიც ექცევა სახელმწიფოს/თვითმმართველობის მიერ დაფუძნებული სამეწარმეო სამართლის იურიდიული პირების გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების პრობლემები. გარდა ამისა, საია გეგმავს, საქართველოს თვითმმართველ ქალაქებში არსებულ დაინტერესებულ ჯგუფებს და თემასთან დაკავშირებულ ადმინისტრაციულ ორგანოებს წარუდგინოს კვლევა, რომელიც თვითმმართველობების საკუთრებაში არსებული საწარმოების გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების პრობლემებს უკავშირდება.

GYLA HOLDS A CONFERENCE: “UNDERTAKINGS ESTABLISHED WITH STATE PARTICIPATION - PRACTICE EXISTING IN GEORGIA AND INTERNATIONAL EXPERIENCE
Date: 31 May 2016
The Georgian Young Lawyers’ Association held a conference on 31 May 2016 under financial support of the Embassy of the Kingdom of Netherlands: “Undertakings established with state participation - practice existing in Georgia and international experience”.
The following presentations have been delivered at the conference:
- Fighting corruption through the increase of the transparency and accountability of state expenses. Review of international experience of public undertakings, models of management and strategies contributing to the reduction of corruption (Kevin R. Smith, an expert invited by GYLA);
- Undertakings owned by self-governing cities of Georgia - issues of transparency and accountability (GYLA);
- Undertakings established with state participation (National Agency of State Property);
- Results of the audit of the efficiency of public undertakings - challenges and recommendations (State Audit Service);
- Croatian anti-corruption programme for undertakings established with state participation (GYLA).
The research and presentations delivered at the conference were mostly focused on the issues of transparency and accountability of legal entities of entrepreneurial law established by the State/self-government, as well as on the vision and attitude of respective competent administrative authorities, which will basically shape further development and determine activities of legal entities of entrepreneurial law established by the State/self-government.
GYLA plans to continue activities related to this topic. GYLA is actively involved in the activities of various inter-agency councils/forums, the area of interest of which are the issues of transparency and accountability of legal entities of entrepreneurial law established by the State/self-government. In addition, GYLA plans to present the research to interested groups from self-governing cities of Georgia and to respective administrative authorities, which is related to the issues of transparency and accountability of legal entities of entrepreneurial law established by the State/self-government.