საიამ კვლევის პრეზენტაცია “დაზარალებულის უფლებები სისხლის სამართლის პროცესში”
2016 წლის 21 ივლისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ კვლევის პრეზენტაცია გამართა - „დაზარალებულის უფლებები სისხლის სამართლის პროცესში“ (საქართველოში არსებული კანონმდებლობა, პრაქტიკა და საერთაშორისო მიდგომები).
კვლევის მიზანია, მიმოიხილოს დაზარალებულის უფლებრივი მდგომარეობა სისხლის სამართლის პროცესში, გააანალიზოს, ხარვეზები და გამოწვევები კონკრეტული მაგალითებისა და სტატისტიკის საფუძველზე. იმსჯელოს, როგორ აისახა საკანონმდებლო ცვლილებები დაზარალებულის უფლებებსა და მის მონაწილეობაზე სისხლის სამართალწარმოების პროცესში.
მართალია 2014 წელს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობაში განხორციელდა დადებითი ცვლილებები დაზარალებულის უფლებრივი მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, თუმცა, აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები არ აღმოჩნდა საკმარისი დაზარალებულის ინტერესების ეფექტური დაცვისთვის. აღნიშნულს ემატება დაზარალებულის ინტერესების დაცვის კუთხით არსებული პრაქტიკული პრობლემები. კერძოდ:
- ცალკეულ შემთხვევებში, პროკურატურა სრულიად დაუსაბუთებლად ეუბნება უარს დაზარალებულის პროცესუალური სტატუსის მინიჭებაზე იმ პირებს, რომლებსაც დანაშაულის შედეგად ზიანი მიადგათ;
- მართალია, პროკურორის უარი დაზარალებულად ცნობასთან, სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებაზე უარის თქმასა და გამოძიების ან/და სისხლისსამართლებირი დევნის შეწყვეტასთან დაკავშირებით საჩივრდება ზემდგომ პროკურორთან, თუმცა, ძირითად შემთხვევებში, ასეთი გადაწყვეტილება თავიდანვე შეთანხმებულია ზემდგომ პროკურორთან, ამიტომ გასაჩივრება, როგორც წესი, არ არის ხოლმე შედეგის მომცემი და ფორმალურ ხასიათს ატარებს.
- ზოგჯერ, დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების მიუხედავად, პროკურატურა უარს ეუბნება მათ სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობაზე, რაც სათანადოდ არ არის დასაბუთებული;
- კანონმდებლობა არ აძლევს შესაძლებლობას დაზარალებულებს, ეფექტურად დაიცვან საკუთარი უფლებები, მათ შორის, გაასაჩივრონ პროკურატურის ცალკეული გადაწყვეტილებები სასამართლოში, მიიღონ სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლები;
- შესწავლილი 27 საპროცესო შეთანხმებიდან, მოსამართლემ, უმრავლეს შემთხვევაში, 21 გადაწყვეტილებაში, მათ შორის, ცემისა და ჯანმრთელობის ნაკლებად მძიმე დაზიანების საქმეებზე, უგულებელყო დაზარალებულის ინტერესები და საერთოდ არ აღნიშნა პროკურორის მიერ დაზარალებულთან კონსულტაციის გავლის ფაქტი;
- 2015 წელს თბილისის საქალაქო სასამართლოში დაზარალებულის მიერ პროკურორის შემაჯამებელი გადაწყვეტილების გასაჩივრების მხოლოდ 7 ფაქტი დაფიქსირდა, საიდანაც მხოლოდ ერთი საჩივარი დაკმაყოფილდა. ხოლო ჩვენ მიერ შესწავლილ, ქუთაისის, ბათუმის, რუსთავის, მცხეთის, თელავის და ზუგდიდის საქალაქო/რაიონულ სასამართლოებში დაზარალებულის მიერ საჩივრით მიმართვის შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
საია იმედოვნებს, რომ მის მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებსა და გაკეთებულ დასკვნებს გაიზიარებენ როგორც საკანონმდებლო უწყებაში, ისე პროკურატურასა და სასამართლო სისტემაში. საიას რწმენით, აღნიშნული გააუმჯობესებს ვითარებას დაზარალებულის უფლებების დაცვის კუთხით ისე, რომ არ შელახავს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებულ შეჯიბრებითობის პრინციპს.

GYLA HOLDS THE PRESENTATION OF ITS RESEARCH “RIGHTS OF VICTIMS IN CRIMINAL PROCEEDINGS”
On 21 July 2015, GYLA held the presentation of its research: Rights of Victims in Criminal Proceedings (the legislation of Georgia, practice and international approaches).
The research aims to overview the legal status of victims in criminal proceedings and to analyse related gaps and challenges based on the specific examples and the statistics, as well as to discuss the effect of legislative changes on the rights of victims and their involvement in criminal proceedings.
Although positive changes have been made to the criminal procedure legislation in 2014 to improve the legal status of victims, these legislative changes were insufficient in order to effectively protect the interests of victims. In addition, there are practical problems in the protection of the interests of victims. Namely:
- In individual cases, the Prosecutor’s Office unreasonably refuses to grant the procedural status of a victim to persons who are caused damage by crimes;
- Although the refusal of a prosecutor to recognise a person as a victim, or to initiate criminal prosecution, or to terminate the investigation and/or criminal prosecution, may be appealed to a superior prosecutor, such decisions of refusal are pre-agreed with a superior prosecutor in most cases; therefore, appeals generally produce no results and are formal in nature only.
- In some cases, even if the status of a victim has been granted to persons, they are denied by the Prosecutor’s Office in the possibility to view the materials of respective criminal cases, which is not properly substantiated;
- The legislation deprives victims of the possibility to effectively protect their rights, and specifically to appeal against certain decisions of the Prosecutor’s Office or to receive the copies of the materials of respective criminal cases;
- In 21 cases of plea bargaining out of 27, including the cases of flogging and less grave bodily injuries, the judges delivered decisions neglecting the interests of the victims and at all failed to mention that the prosecutors had consultations with the victims;
- In 2015, a total of 7 facts of appealing by the victims against the final decisions of prosecutors were recorded in the Tbilisi City Court, and only one appeal has been granted. However, no appeals have been filed by the victims in the courts studied by us: Kutaisi, Batumi, Rustavi, Mtskheta, Telavi and Zugdidi City/District Courts.
GYLA believes that the recommendations prepared and the conclusions made by us will be taken into consideration by both the legislative authorities and the Prosecutor's Office and the judicial authorities. GYLA also believes that the above mentioned will improve the situation in terms of the protection of the rights of victims in a manner that will not prejudice the adversarial principle provided for by the Criminal Procedure Code of Georgia.