საიამ პარლამენტს საარჩევნო კანონმდებლობის რეფორმაზე შენიშვნები წარუდგინა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პარლამენტს საარჩევნო კანონმდებლობის ცვლილებების პროექტზე დასკვნა წარუდგინა. ორგანიზაცია დადებითად აფასებს კანონპროექტის შემუშავების პროცესს, ღია ფორმატს, რომელიც ერთი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
მიუხედავად პოზიტიური ცვლილებებისა (პარტიების დაფინანსების ახალი მოდელი, საბიუჯეტო ორგანიზაციებში დასაქმებული პირების საარჩევნო აგიტაციაში ჩართვის შეზღუდვა, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ამკრძალავი დამატებითი რეგულაციები და სხვ.), კვლავ რჩება საკითხები, რომელთა გათვალისწინებაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანად მიგვაჩნია სამართლიანი არჩევნების ჩასატარებლად:
ამომრჩევლის ნების გამოვლენის კონტროლი. პროექტით გათვალისწინებული მექანიზმები არ არის საკმარისი არსებული გამოწვევების დასაძლევად და აუცილებელია: (1) სააგიტაციო მასალის განთავსების შეზღუდვის დისტანციის გაზრდა 100 მ.-მდე, (2) იმავე რადიუსში ნებისმიერი არაუფლებამოსილი პირის ყოფნის აკრძალვა (გარდა ამომრჩევლისა, კენჭისყრის შენობასთან მისვლის ვადით).
საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტება. შემოთავაზებული ცვლილებები ინარჩუნებს არსებულ მდგომარეობას და ემსახურება საარჩევნო ადმინისტრაციაში მმართველი პარტიის პოზიციების განმტკიცებას. მომდევნო არჩევნებიდან მიზანშეწონილად მიგვაჩნია, საარჩევნო ადმინისტრაციის პროფესიული ნიშნით დაკომპლექტებაზე გადასვლა.
გენდერული კვოტირება. საია მიესალმება გენდერული კვოტირების შემოღებას (შემოთავაზებულია 25%), თუმცა ვთვლით რომ გრძელვადიანი და მდგრადი პოზიტიური ცვლილებების მისაღწევად მნიშვნელოვანია განსხვავებული სქესის წარმომადგენლობა პარტიულ სიაში 50%-მდე გაიზარდოს.

GYLA submitted remarks to the Parliament on the reform of the electoral legislation
The Georgian Young Lawyers' Association has submitted its conclusion to the Parliament on the draft amendments to the electoral legislation. The organization positively assesses the process of drafting the bill, the open format, which has been going on for a year.
Despite the positive changes (the new model of party financing, the restriction of the involvement of persons employed in budgetary organizations in the election agitation, additional regulations prohibiting the use of administrative resources, etc.), there are still issues that we consider critically important to hold fair elections:
Control over the expression of the voters’ will. The mechanisms provided by the bill are not sufficient to overcome the existing challenges and the following are necessary: (1) increasing the distance of the limitation of the placement of the agitation material up to 100 m, (2) prohibition of the presence of any unauthorized person being within the same radius (except for the voter, for the period of arrival at the polling station premises).
Staffing of the electoral administration. The proposed changes maintain the existing situation and serve to strengthen the ruling party's position in the electoral administration. From the next elections, we consider it expedient to move to the professional staffing of the electoral administration.
Gender quotas. GYLA welcomes the introduction of gender quotas (proposed 25%), although we believe that in order to achieve long-term and sustainable positive change, it is important to increase gender representation on the party list by up to 50%.