საია საარჩევნო ცვლილებებთან დაკავშირებით საქართველოს პარლამენტს დასკვნას წარუდგენს
საქართველოს პარლამენტში ინიციირებულია საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტი, რომელიც საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 28 მაისის გადაწყვეტილების შესაბამისად, ითვალისწინებს ერთმანდატიანი საარჩევნო ოლქების გათანაბრებას 2016 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისათვის.
ამომრჩეველთა რაოდენობის მიხედვით საარჩევნო ოლქების გათანაბრება საქართველოს ხელისუფლების მიმართ საერთაშორისო ორგანიზაციების მრავალწლიანი რეკომენდაციის საგანს წარმოადგენს.[1] თუმცა, გვინდა დასაწყისშივე აღვნიშნოთ, რომ წარმოდგენილი ინიციატივა არ არის საკმარისი ქვეყანაში უფრო სამართლიანი საარჩევნო სისტემისა და გარემოს ჩამოსაყალიბებლად, ვინაიდან იგი კომპლექსურად ვერ უზრუნველყოფს ყველა იმ გამოწვევის აღმოფხვრას, რაც არსებულ შერეულ საარჩევნო სისტემას გააჩნია. (მაგალითად, ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში). შესაბამისად, არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის გაუქმება და 2016 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პროპორციული საარჩევნო სისტემით ჩატარება.
კანონის პროექტის თანახმად, შემოთავაზებული საარჩევნო ოლქების ახლებური ფორმირება არ ემყარება ნათელ და მკაფიო კრიტერიუმებს, რიგ შემთხვევაში შეინიშნება საკითხის გადაწყვეტისას არაერთგვაროვანი მიდგომა, ხოლო განმარტებითი ბარათი ვერ გვთავაზობს ინიცირებულ ცვლილებათა მყარ დასაბუთებას. ეს საკითხი დგას იმ ოლქებთან მიმართებაში, რომელსაც შედარებით მცირე ამომრჩეველი ჰყავს. მაგალითად საზღვრები არ იცვლება და ერთ მანდატიან მაჟორიტარულ ოლქად რჩება მესტია, მაშინ, როდესაც ამ ოლქში სულ რაღაც 8315 ამომრჩეველი ცხოვრობს. იმავდროულად ხდება 5242 ამომრჩეველით ყაზბეგის და 11717 ამომრჩევლით ამბროლაურის სხვა ოლქებთან შერწყმა და ორივე ოლქი საკუთარ მაჟორიტარს კარგავს.[2] აღნიშნული საერთო ჯამში აჩენს არაერთ კითხვას საარჩევნო ოლქების ამ სახით ჩამოყალიბების მართებულობასთან დაკავშირებით, ისევე როგორც იწვევს საზოგადოების დაინტერესებას იმ გარემოებებით, რომელიც ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში გადაწყვეტილების მიღების განმსაზღვრელად გახდა.
გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ ცვლილებები დაიგეგმა და ხორციელდება დაბალი საზოგადოებრივი ჩართულობის პირობებში, რაც ეწინააღმდეგება საარჩევნო ოლქების გადასინჯვის საერთაშორისო სტანდარტს.[3] ასევე არსებობს მაღალი ალბათობა იმისა, რომ ოლქების დაყოფამ და შერწყმამ გარკვეული დაბნეულობა გამოიწვიოს და დამატებითი ბარიერები შეუქმნას მოსახლეობას. ჩნდება კითხვები უშუალოდ საარჩევნო პროცესების ადმინისტრირებასთან დაკავშირებითაც.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ 2016 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის უნდა მოხდეს მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის გაუქმება. ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებული ოლქების გამოთანაბრების რეფორმა კი ვერ ხნის არსებული საარჩევნო სისტემის გამოწვევებს და ის სახელმწიფო ფინანსების არაგონივრულ ხარჯვას წარმოადგენს.
დამატებით ინფორმაციისთვის, თანდართულ დოკუმენტში იხილეთ საიას დასკვნა წარმოდგენილ საკანონმდებლო ინიციატივასთან დაკავშირებით.
[1] ერთობლივი მოსაზრება საქართველოს საარჩევნო კოდექსის პროექტზე. ვენეციის კომისია და ეუთოს/ადამიანის უფლებათა ოფისი. 19 დეკემბერი 2011 წელი. გვ 7
[2] ყაზბეგის ოლქი უერთდება დუშეთისა და თიანეთის ოლქებს და მათ ერთი მაჟორიტარი ეყოლებათ. ასევე ამბროლაურის მუნიციპალიტეტი ერთიანდება ონის მუნიციპალიტეტთან და ორივე ოლქს ერთი მაჟორიტარი ეყოლებათ.
[3] საბაზისო ანგარიში: დემოკრატიული არჩევნებისათვის ეუთოს სახელმძღვანელო პრინციპები. მესამე ნაწილი. გვ. 55.

GYLA Submits its Opinion about Changes to the Electoral System of the Parliament of Georgia
A draft of new regulations has been initiated in the Parliament of Georgia for redrawing single-mandate districts, in order to provide equality of suffrage ahead of the 2016 parliamentary elections in Georgia. This is based on the decision of the Constitutional Court of Georgia on May 28th 2015.
Over many years, international organizations have been urging the Government of Georgia to redraw electoral districts to provide equality of suffrage. [1] However, this measure alone is inadequate to achieve a fair electoral system and environment in Georgia, because it fails to address all the challenges in the existing mixed electoral system (for instance, it fails to ensure that votes are translated into seats in a proportionate manner). Therefore, in order to solve the existing challenges, it is important to abolish the majoritarian component of the existing electoral system and hold parliamentary elections in 2016 under a proportional system.
The draft law introduces new boundaries for electoral districts, but without offering any clear and unambiguous criteria. It offers an uneven approach to solving the problem, while the explanatory note does not offer any sound justification for the proposed changes. This affects electoral districts with fewer voters. For instance, Mestia will maintain its current boundaries and keep the status of a single-mandate district, while the number of voters in Mestia are 8315; on the other hand, Kazbegi district with 5242 voters and Ambrolauri district with 11717 voters are merged with other electoral districts. As a result, both electoral districts will no longer have a majoritarian representative. [2] The above changes raise a number of suspicions about the legitimacy of the proposed redrawing of electoral districts, and about the circumstances that served as the grounds for making these decisions.
Notably, these changes have been planned and implemented without adequate citizen participation, in violation of international standards for revising boundaries of electoral districts. [3] In addition, it is highly likely that the splitting and merging of districts will confuse constituents and create additional barriers. This raises questions about the administration of electoral processes.
In light of the foregoing, we believe that the majoritarian component of the electoral system must be abolished ahead of the 2016 majoritarian elections. The government’s initiative about redrawing electoral districts to ensure equal suffrage will be inadequate to address all the challenges in the electoral system; instead, it will result in the unreasonable spending of public finances.
Please see the document below for additional information about GYLA’s opinion.
[1] Joint Opinion of Venice Commission and OSCE/ODIHR about the Draft Election Code of Georgia, December 19th 2011, p7.
[2] Kazbeti District will be merged with Dusheti and Tianeti Districts. They will all share one majoritarian representative. Similarly, Ambrolauri Municipality will be merged with Oni Municipality and both will share one majoritarian representative.