საიამ საკონსტიტუციო სასამართლოს საზოგადოებრივ მაუწყებელზე კომერციული რეკლამების განთავსების არაკონსტიტუციურად ცნობის თაობაზე მიმართა
თარიღი: 1 აგვ 2019
საია სადავოდ ხდის „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის 64-ე მუხლის პირველი პუნქტის იმ ნორმატიულ შინაარსს, რომელიც უშვებს სამუშაო დღეების არასაუკეთესო დროს (24-საათიდან 19 საათამდე) საზოგადოებრივი მაუწყებლის, აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს საინფორმაციო, საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ და შემეცნებით-საგანმანათლებლო პროგრამებში რეკლამების განთავსებას ორგანიზაცია არ ასაჩივრებს არასაუკეთესო დროს გასართობ გადაცემებში, ფილმებსა და სერიალებში, სპორტული რეპორტაჟის, საერთაშორისო კონკურსის და ფესტივალის ფარგლებში რეკლამის განთავსების კონსტიტუციურობას.
საია მიიჩნევს, რომ თუნდაც არასაუკეთესო საეთერო დროს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში საინფორმაციო და საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროგრამებში რეკლამის განთავსების შესაძლებლობა, ქმნის საზოგადოებრივ მაუწყებელზე არსებითი კომერციული გავლენის დამყარების საფრთხეს, რამაც შესაძლოა გავლენა მოახდინოს ამ ბიზნესის საქმიანობის ამსახველი რეპორტაჟების ობიექტურობასა და მიუკერძოებლობაზე.

GYLA appeals to Constitutional Court on recognition of Non-Constitutionality of Placement of Commercial Advertisements on Public Broadcaster
Date: 1 Aug 2019
GYLA disputes the normative content of Article 64 (1) of the Law on Broadcasting which permits the placement of advertisements during the non-prime time of the working days (from 24:00 am to 19:00 pm) of the Public Broadcaster, Adjara TV and Radio in their news, public-political and educational programs. The organization does not argue the constitutionality of placing the advertisement at a non-prime time for their entertainment shows, films and serials, sports reporting, international competition, and festivals.
GYLA believes that possibility of placing the advertisements even in non-prime time of daypart of the Public Broadcasting Television news and public-political programs creates a significant danger that a commercial influence is imposed upon the Public Broadcaster, which may affect the objectivity and impartiality of the reportages reflecting this business activity.