საიამ სასამართლო მონიტორინგის შედეგების პრეზენტაცია გამართა
2016 წლის 10 მარტს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ქუთაისისა და თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების მონიტორინგის შედეგების პრეზენტაცია გამართა. აღნიშნული მონიტორინგი საიას მიერ ხორციელდება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით, პროექტის “კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში” (PROLoG) მეშვეობით, რომელსაც აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ახორციელებს.
პროექტის მიზანია, სასამართლო სხდომის დარბაზში პროცესის მიმდინარეობაზე დაკვირვებით და მასზე ანგარიშების გამოქვეყნებით, საქართველოს სასამართლოებში სისხლის სამართალწარმოების გამჭვირვალობის გაზრდა. საიამ დღემდე მონიტორინგის რვა ანგარიში წარმოადგინა, რომლებიც, ერთიანობაში, მოიცავდა პერიოდს 2011 წლის ოქტომბრიდან 2016 წლის ოქტომბრის ჩათვლით. საიას მერვე ანგარიში მოიცავს პერიოდს 2015 წლის თებერვლიდან 2015 წლის ოქტომბრის ჩათვლით. ამ პერიოდში დაკვირვების შედეგად გამოვლენილ იქნა შემდეგი შემთხვევები:
• უმრავლეს შემთხვევაში, ბრალდებულების მიმართ კვლავ გამოიყენება აღკვეთის ღონისძიება. სასამართლო, ძირითადად, კვლავ ორი სახის აღკვეთის ღონისძიებას – პატიმრობასა და გირაოს იყენებს. Pპროკურორი თითქმის ყველა შემთხვევაში ითხოვს აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებას.
• გაიზარდა დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებების პროცენტული მაჩვენებელი გირაოსა და პატიმრობის გამოყენების შესახებ. Pპროკურატურას თითქმის ყველა შემთხვევაში არ მიჰქონდა ინფორმაცია სასამართლოში ბრალდებულის ფინანსური მდგომარეობის შესახებ, მაგრამ მაინც აყენებდა შუამდგომლობას გირაოს გამოყენების თაობაზე. მართალია, სასამართლო ხშირად ცდილობდა თავად დაედგინა ბრალდებულის ქონებრივი და ფინანსური შესაძლებლობები, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ყველა ასეთი გამორკვევის შედეგად მიღებული გადაწყვეტილება იყო დასაბუთებული.
• ასევე, ზოგიერთ შემთხვევაში, დაუსაბუთებელი იყო ოჯახში ძალადობის დანაშაულებთან დაკავშირებით ბრალდებულის მიმართ გამოყენებული გირაო. სასამართლომ ბრალდებულებს შეუფარდა გირაო ისეთი ოდენობით, რომელიც ვერ იქნებოდა ბრალდებულის ქცევის შემაკავებელი საშუალება. ამით მოსამართლემ პოტენციური საფრთხე შეუქმნა ძალადობის მსხვერპლი ქალების სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
• საია დადებითად მიიჩნევს, სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში განხორციელებულ ცვლილებებს, რომელიც ითვალისწინებს შეფარდებული პატიმრობის პერიოდულად გადასინჯვას მოსამართლის მიერ, თუმცა საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში დაფიქსირებული ყველა ასეთი გადასინჯვის შედეგად, მოსამართლემ პატიმრობა დატოვა ძალაში, რაც აჩენს ეჭვებს, რომ აღნიშნული პროცედურა ფორმალურ ხასიათს ატარებს.
• საპროცესო შეთანხმების სხდომებზე დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც პროკურატურამ რამდენიმე მცირე მნიშვნელობისა და ზიანის მქონე დანაშაულის საქმეებზე წარადგინა შუამდგომლობა საპროცესო შეთანხმების დადებასთან დაკავშირებით და მოსამართლემ დააკმაყოფილა. მაშინ როდესაც, კანონმდებლობა ქმედების მცირე მნიშვნელობის გამო ბრალდებულის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლებას ითვალისწინებს.
• პროკურატურა, უმრავლეს შემთხვევაში, საგამონაკლისო წესით ატარებს ჩხრეკასა და ამოღებას.
• დასრულებული 53 საქმიდან, 3 განაჩენი იყო გამამართლებელი. წინა საანგარიშო პერიოდში, სასამართლოს მიერ მიღებული ყველა განაჩენი იყო გამამტყუნებელი.
საია იმედს იტოვებს, რომ მის მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებსა და გაკეთებულ დასკვნებს გაიზიარებენ როგორც ის სასამართლოები რომელთაც საია აკვირდებოდა, აგრეთვე რეგიონული სასამართლოები, სადაც საია პროცესებს არ აკვირდება. საიას რწმენით, ეს ხელს შეუწყობს საქართველოში სისხლის სამართლის სისტემის უფრო მეტად სრულყოფა-გაუმჯობესებას.
მონიტორინგის პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის გულუხვი დახმარების წყალობით, რომელიც აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით იქნა გაწეული. ანგარიშის შინაარსზე პასუხისმგებელია საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო. ის არ ასახავს USAID-ის, აშშ-ის მთავრობის ან „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.

GYLA presented trial monitoring results
On March 10, 2016, Georgian Young Lawyers’ Association presented results of monitoring trials in the city and appellate courts of Kutaisi and Tbilisi. The trial monitoring is carried out by GYLA with financial support form the US Agency for International Development through the project Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG), implemented by the East-West Management Institute (EWMI).
The aim of the project is to increase transparency in criminal proceedings in Georgian courts by monitoring and reporting about trials in courtrooms. GYLA has published 8 monitoring reports so far, for the reporting period from October 2011 through October 2015. The eighth trial monitoring report of GYLA covers the period from February 2015 through October 2015. The monitoring during the reporting period revealed the following:
· Continued use of preventive measures in most of the cases. Court continues to use the following two types preventive measures most often: bail and imprisonment. Prosecution demands use of preventive measures in almost all of the cases.
· Percentage rate of unfounded decisions about use of bail and imprisonment increased. In almost all of the cases the prosecution didn’t have any information about defendant’s financial situation but it was requesting bail regardless. Although court often tried to establish defendant’s financial situation, it doesn’t necessarily mean that subsequent decisions were always substantiated.
· In addition, in some cases bail set for defendants in cases of domestic violence were often unfounded. The amount of bail set by court was inadequate as a measure to prevent a defendant from fleeing. This way, the judge was potentially jeopardizing life and health of women victims of domestic violence.
· GYLA welcomes recent amendments to the criminal law to allow periodic revision of imprisonment by a judge. However, in all cases of revisions during the reporting period, the judge upheld detention, which leads us to believe that the procedure has been introduced for the formalities’ sake.
· At plea bargain hearings in some cases that involved petty crimes the prosecution filed a motion for a plea bargain and the judge granted the motion, despite the fact that the legislation envisaged release of a defendant from a criminal liability because it was a small crime.
· In most of the cases, prosecution performed search and seizure under emergency exception.
· In fifty-three cases that were concluded, three of the verdicts were verdicts of not guilty, while all verdicts adopted by courts during previous reporting period were verdicts of guilty.
GYLA remains hopeful that its recommendations and conclusions will be considered by judges in both the courts monitored by GYLA and other district courts of Georgia where the monitoring is not performed. The GYLA believes this will encourage improvement of criminal justice system in Georgia.
The monitoring project was made possible by the generous support of the American people through the US agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of the Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International – Georgia and do not necessarily reflect the views of USAID, the United States Government or the East West Management Institute.