საიამ ზურაბ ჯაფარიძის სახელით ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართა
2018 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ზურაბ ჯაფარიძის სახელით ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საჩივარი წარადგინა.
2018 წლის 2 მაისს ზ. ჯაფარიძე პოლიტიკური პარტიის „გირჩის“ წევრებთან ერთად სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ ნარკოტიკის შესაძლო მოხმარების გამო მოქალაქის ძალისმიერი დაკავების პროცესს შეესწრო. აღნიშნულს ზ. ჯაფარიძისა და „გირჩის“ წევრების მხრიდან სიტყვიერი პროტესტი მოყვა. ისინი პოლიციელებს რეპრესიული ნარკოპოლიტიკისა და კანონმდებლობის, მათ შორის, ნარკოტიკის მოხმარების გამო პირის დაკავების ფაქტის უარყოფით მხარეებს უხსნიდნენ. პროტესტი ქ. თბილისში, ქავთარაძის ქუჩაზე დაიწყო და პოლიციის II განყოფილებასთან გაგრძელდა.
ადგილობრივი სასამართლოების გადაწყვეტილებით, ზ. ჯაფარიძე ცნობილ იქნა სამართალდამრღვევად წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების საფუძველზე. მომჩივანი სასამართლომ 2000 ლარით დააჯარიმა.
ეროვნულმა სასამართლოებმა მომჩივნის საქმე საბჭოთა პერიოდიდან შემორჩენილი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის საფუძველზე განიხილეს. სასამართლო დადგენილება მომჩივნის ინდივიდუალურ პასუხისმგებლობასა და როლთან მიმართებით არ შეიცავდა მითითებას, კონკრეტულად რა ქმედებაში გამოიხატა ჯაფარიძის მხრიდან სამართალდარღვევის ჩადენა. სასამართლოებმა ასევე, არ იმსჯელეს, რა ფაქტობრივ გარემოებაზე დაყრდნობით შეფასდა მომჩივნის ქმედება შეურაცხყოფად და პოლიციელის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობად. სააპელაციო სასამართლომ უდანაშაულობის პრეზუმფციის საწინააღმდეგოდ მტკიცების ტვირთი მომჩივანს დააკისრა, განმარტა რა, რომ მას უნდა ემტკიცებინა თავისი უდანაშაულობა. გარდა ამისა, სასამართლოებმა შეფასების გარეშე დატოვეს, კონკრეტულ საკითხთან დაკავშირებით მომჩივნის გამონათქვამები რამდენად იყო დაცული გამოხატვის თავისუფლებით.
საია ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ საჩივარში ევროპული კონვენციის მე-6 (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება) და მე-10 (გამოხატვის თავისუფლება) მუხლების დარღვევას ასაბუთებს.
მოცემული საქმე კიდევ ერთხელ ადასტურებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მთელ რიგ სისტემურ პრობლემებს, აღნიშნული კოდექსი ვერ აკმაყოფილებს სამართლიანი პროცესის მოთხოვნებს და სავარაუდო სამართალდამრღვევი პირისთვის არ შეიცავს საკმარის პროცედურულ გარანტიებს. ამასთან, აღნიშნულ საქმეზე მიღებულმა პრეცედენტმა შეიძლება, “მსუსხავი ეფექტი“ იქონიოს გამოხატვის უფლებით მოსარგებლე სხვა პირის ან პირთა ჯგუფის მიმართ.

GYLA addressed the European Court of Human Rights on behalf of Zurab Japaridze
On December 12, 2018, Georgian Young Lawyers Association addressed a complaint to the European Court of Human Rights on behalf of Zurab Japaridze.
On May 2, 2018, Zurab Japaridze, together with members of the political party "Girchy", witnessed the process of detention of a citizen by the representatives of the law enforcement agencies due to the possible use of drugs. The above mentioned fact was followed by the verbal protest of Z. Japaridze and the members of "Girchy". They explained to policemen the negative sides of repressive drug policy and legislation, including the detention of a person because of using of drug. The protest started on Kavtaradze Street in Tbilisi and continued near the second police department.
According to local courts decision Z. Japaridze was recognized as an offender on the basis of Articles 166 and 173 of the Administrative Offenses Code of Georgia for minor hooliganism and disobedience to the lawful request of police. The complainant was fined by the court by 2000 GEL.
The domestic courts considered the complainant’s case on the basis of the Administrative Offenses Code of Georgia remaining from the Soviet period. The judge’s ruling did not include the reference to the complainant’s individual responsibility and role, specifically what action of Japaridze was considered as an offence. The courts also did not discuss the factual circumstances on the basis of which the complainant’s actions considered as insulting and disobedience to the police's request. Tbilisi Court of Appeals imposed a burden of proof against the presumption of innocence on the complainant, explaining that he had to prove his innocence. In addition, the courts did not assess how much the complainant’s statements on the particular issue were protected by the freedom of expression.
GYLA substantiates the violation of Article 6 (Right to Fair Trial) and Article 10 (Freedom of Expression) of the European Convention in a complaint addressed to the European Court.
This case once again confirms a number of systemic problems in the Administrative Offenses Code of Georgia. This Code is not able to meet the requirements of the fair process and does not contain sufficient procedural guarantees for the alleged offender. In addition, this case creates a precedent that may have "stinging effect" to person or persons’ group using the right to freedom of expression