საიას დახმარებით ცხინვალიდან დევნილმა ოჯახმა საცხოვრებელი სახლი მიიღო
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გორის ოფისი სამართლებრივ დახმარებას უწევდა ცხინვალიდან იძულებით გადაადგილებულ ოჯახს, რომელსაც სახელმწიფო საცხოვრებლით დაკმაყოფილებაზე უარს ეუბნებოდა. დევნილმა ოჯახმა დავა სამივე ინსტანციის სასამართლოში მოიგო და საბოლოოდ, საცხოვრებელი სახლი გადაეცა.
საცხოვრებლით დაკმაყოფილებაზე უარი ოჯახმა 2018 წელს მიიღო. უარის თქმის შესახებ ბრძანება, მისი ბათილად ცნობის და საცხოვრებლით დაკმაყოფილების მოთხოვნით, საიას დახმარებით სასამართლოში გასაჩივრდა. სასამართლო დავის პროცესში დადასტურდა, რომ მოპასუხე ადმინისტრაციული ორგანო არასათანადოდ ახდენდა დევნილთა საცხოვრებელი მდგომარეობის შეფასებას, რითაც დაბრკოლება ექმნებოდათ დევნილებს, სახელმწიფოს მხრიდან უზრუნველყოფილი ყოფილიყვნენ სათანადო საცხოვრებლით. სასამართლოს გადაწყვეტილებით ხაზი გაესვა ადმინისტრაციული ორგანოს ვალდებულებას, დაასაბუთოს მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება საკითხის ყოველმხრივი შესწავლისა და უტყუარ მტკიცებულებებზე დაყრდნობით.
ამ საქმეს საია BFDW-ის (ფონდიპური მსოფლიოსათვის) მიერ დაფინანსებული პროექტის - ,,ყველაზე მოწყვლადი პირებისა და თემების სოციალურ-ეკონომიკური უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში აწარმოებდა.

With the help of GYLA, the IDP family from Tskhinvali received a residential house
The Gori office of the Georgian Young Lawyers' Association provided legal assistance to an IDP family from Tskhinvali who was denied state housing. The IDP family has won the dispute in court of all three instances and was eventually given a residential house.
The family has been denied to be provided by housing in 2018. The refusal order was appealed in court with the help of GYLA, requesting that it be annulled and granted housing. In the course of the trial, it was confirmed that the respondent administrative body had improperly assessed the living conditions of the IDPs, thus preventing the IDPs from being provided with adequate housing by the state. The decision of the court underscored the obligation of the administrative body to substantiate its decision based on a thorough study of the issue and conclusive evidence.
This work was carried out by GYLA within the framework of the project funded by BFDW (Bread for the World Foundation) - “Protection and Promotion of Social-Economic Rights of the Most Vulnerable Persons and Communities in Georgia”