საიას განცხადება ამომრჩევლის ნების კონტროლთან დაკავშირებით
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე კენჭისყრის დღეს დაფიქსირებულ ამომრჩევლის ნების კონტროლის ფაქტებს.
ჩვენი დამკვირვებლების ინფორმაციით, რეგისტრატორების გვერდით, უკან ან ნაკადის მომწესრიგებელთან საარჩევნო სუბიექტისქართული ოცნების", „მემარცხენე ალიანსის" ან სადამკვირვებლო ორგანიზაციაახალი სიტყვის" წარმომადგენლები დგანან და ინიშნავენ უბანზე მოსული ამომრჩევლის მონაცემებს.
ცესკოს განმარტებით, ამომრჩეველთა სიაში ამომრჩევლის სახელი, გვარი და ასევე სიაში რეგისტრაციის ნომერი მიეკუთვნება საჯარო ინფორმაციას, არ წარმოადგენს პერსონალურ მონაცემებს და დამკვირვებლებს არ ეზღუდებათ მსგავსი მონაცემების ნახვა.
სამწუხაროა, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია მსგავს ფაქტებში ვერ ხედავს საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევას და ამით ხელს უწყობს ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენის მოხდენის ფაქტებს.
საქართველოს კანონმდებლობა იმპერატიულად განმარტავს, რომ ერთიანი სიის სამაგიდო ვერსია არ არის საჯარო ინფორმაცია და შესაბამისად, არ უნდა იყოს ხელმისაწვდომი მესამე პირებისათვის. კერძოდ, საარჩევნო კოდექსის 31-ე მუხლის მე-11 პუნქტი ერთმანეთისგან განასხვავებს ამომრჩეველთა ერთიანი სიის ორ ვერსიას: საარჩევნო კომისიისთვის განკუთვნილ სიას (.. სამაგიდო სიას) და სიის საჯარო ინფორმაციისთვის მიკუთვნებულ ვერსიას. სამაგიდო სიაში, სიის საჯარო ვერსიისგან განსხვავებით, ამორჩევლის სხვა მონაცემებთან ერთად აღნიშნულია ამომრჩევლის პირადი ნომერი, რაც წარმოადგენს ამომრჩევლის პერსონალურ ინფორმაციას. სამაგიდო სიებში ასევე ფიქსირდება უბანზე მისული ამომრჩევლის ხელმოწერა.
ცესკოს 2012 წლის დადგენილების თანახმად (N 42/2012 - ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურის განსაზღვრის შესახებ, მუხლი 1.3), „კენჭისყრის შენობაში დაუშვებელია ნებისმიერი ფორმით ისეთი ინფორმაციისა თუ მასალის გადაღება, რომელიც საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით საჯარო ინფორმაციას არ განეკუთვნება, მათ შორის ამომრჩეველთა სიების საარჩევნო კომისიისთვის განკუთვნილი (სამაგიდო) ვერსია.“
ამგვარად, ვინაიდან სიის სამაგიდო ვერსია არ არის საჯარო ინფორმაცია, შესაბამისად - არ უნდა იყოს ხელმისაწვდომი მესამე პირებისთვის, განურჩევლად იმისა, მესამე პირთა ინტერესი ამ სიიდან პერსონალური ინფორმაციის ამოწერაა თუ არა. ამასთან, ამომრჩევლის მხოლოდ რეგისტრაციის ნომრის საფუძველზეც მარტივადაა შესაძლებელი, სიის საჯარო ვერსიის მეშვეობით, სიაში რიგითი ნომრის მფლობელი ამომრჩევლის ვინაობის იდენტიფიცირება.
მსგავსი ფაქტები და მათი მასშტაბი სერიოზულ ეჭვებს აჩენს იმასთან დაკავშირებით, რომ პოლიტიკური სუბიექტების ინტერესია არა უბანზე მისული ამომრჩევლის რაოდენობის, არამედ უბანზე მოსული ამომრჩევლების ვინაობის დადგენა და ამ ინფორმაციაზე დაყრდნობით ამომრჩევლის ნებაზე კონტროლი, რაც გამოიხატება უბნებზე გამოცხადებული ამომრჩევლის აღრიცხვაში და არმისული ამომრჩევლის იდენტიფიცირებაში (რათა, სავარაუდოდ, მოხდეს მათი მობილიზება და არჩევნებზე მიყვანა.)
ყოველივე ზემოაღნიშნული კი წარმოადგენს საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევას, კერძოდ:
- საქართველოს კონსტიტუციის 28-ე მუხლის თანახმად, უზრუნველყოფილია ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლინება.
- საარჩევნო კოდექსის მე-3 მუხლის „დ“ პუნქტის თანახმად, არჩევნების ჩატარების ერთ-ერთი პრინციპია კენჭისყრის ფარულობა და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენა. „დ.ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, აკრძალულია ნებისმიერი ზემოქმედება, რომელიც ზღუდავს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენას, და კონტროლი ამომრჩევლის ნების გამოვლენაზე.
ამასთან, ვენეციის კომისიის საარჩევნო ნორმათა კოდექსი (2002), რომელშიც თავმოყრილია დემოკრატიული არჩევნების კარგი პრაქტიკის მაგალითები, ამბობს შემდეგს: ამომრჩეველთა სიები უნდა ქვეყნდებოდეს, თუმცა არჩევნებზე მოსულ ამომრჩეველთა სია არ უნდა ქვეყნდებოდეს. აღნიშნული სწორედ იმას გულისხმობს, რომ არ უნდა იყოს ხელმისაწვდომი ინფორმაცია იმის თაობაზე, ვინ მიიღო და ვინ არა მონაწილეობა არჩევნებში.
მოვუწოდებთ ცესკოს და ყველა შესაბამის სუბიექტს, იმოქმედოს საარჩევნო კანონმდებლობის სრული დაცვით და უზრუნველყონ კანონმდებლობით აკრძალული ქმედებების შეწყვეტა.

GYLA’s Statement Regarding the Control over Voters’ Will
GYLA addresses the revealed facts of attempts to control voters’ will during the 2017 local elections – in Tbilisi and in the regions of Georgia.
According to our observers, the representatives of political parties “Georgian Dream”, “Leftist Alliance” and observer organization “New Word” are standing near the registration table or queue supervisors and copying the identity data about voters.
According to the Central Election Commission (CEC), the name, surname and registration number in the voters’ list represent public information. According to CEC, therefore, this data does not represent personal information and observers are not limited in accessing such information.[1]
It is concerning that the election administration does not recognize the violation of the electoral legislation in such cases, thereby enabling the incidents of control over voters’ will.
The legislation of Georgia imperatively stipulates that the table version of the voters’ unified list does not represent public information and therefore, must not be disclosed to the third parties. Particularly, according to the Election Code of Georgia (Article 31, provision #11), there is a distinct difference between the two types of voters’ unified list: a. the list for the election commission (so-called ‘table list’) and b. the public version of the voters’ list. Unlike the public version of the list, the table list additionally includes the personal number of voters, which falls under the definition of personal information. The table lists, unlike the public lists, also include the signature of the voters who already voted at the polling station.
According to the CEC decree of 2012 (#42/2012 – On Establishing some of the Electoral Procedures, Article 1.3), “Any form of recording of non-public information or materials (among others, the table version of the voters’ list, which is intended for the election commission) is prohibited at the polling station.”
Therefore, given that the table version of the voters’ list falls under the category of ‘non-public information’, it must not be disclosed to the third parties, regardless of whether the third parties in question intend to record such personal information or not. At the same time, the registration number from the table list is enough to later easily figure out the identity of the voter, through the public list.
Such facts and their scale raise serious doubts on whether the political parties are interested in not merely estimating the number of visiting voters, but also to reveal the identity of those voters, for inflicting control over their will; specifically, through identifying the absent voters (to, allegedly, later mobilize them to vote).
All of the above represents a violation of the legislation of Georgia, specifically:
- Free expression of voters’ will is guaranteed according to the Article 28 of the Constitution of Georgia;
- The ‘secret ballot” and the free expression of voters’ will represent the key principles of the elections, according to the Article 3, clause “d” of the Election Code of Georgia. According to the sub-clause “d.b”, any kind of influence, which limits the free expression of voters’ will and control over voters’ will are prohibited.
At the same time, the Code of Good Practice in Electoral Matters, adopted in 2002 by the Venice Commission (which combines the examples of good practices for the democratic elections), stipulates that: the voters lists must be publicized; however, the list of the voters who turned out to vote – must not be publicized. This provision implies that the information about the identity of those, who turned out to vote – or who did not, must not be disclosed.
We call upon the CEC and all the relevant political actors, to operate in full compliance with the legislation and to terminate the actions, explicitly prohibited in the legislation.