საია ეხმიანება 2023 წლის 12 თებერვალს სანდრო სულაბერიძის მიერ გამოხატულ პროტესტთან დაკავშირებით დაწყებულ გამოძიებას
თარიღი: 13 თებ 2023
საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა, რომ ეროვნულ გალერეაში 2023 წლის 4 თებერვალს გახსნილი გამოფენის „ავტოპორტრეტი სარკესთან“ მონაწილემ, სანდრო სულაბერიძემ საკუთარი ნამუშევარი ჩამოხსნა და მის ადგილას საღებავით კედელზე დაწერა ფრაზა - „ხელოვნება ცოცხალი და დამოუკიდებელია!“. საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციის შესაბამისად, მომხდართან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტის საფუძველზე, რაც გულისხმობს ქურდობას, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (‘საია’) მიიჩნევს, რომ საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაცია არ შეიცავს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული შესაძლო დანაშაულის ნიშნებს. ქურდობა გულისხმობს სხვისი მოძრავი ნივთის ფარულ დაუფლებას მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, რაც, მოცემულ შემთხვევაში არ იკვეთება. შესაბამისად, გამოძიების დაწყება ზემოთ მითითებული კვალიფიკაციით, იმთავითვე არასწორია. დამატებით, ხაზგასასმელია, რომ გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართულ საქმეებში სახელმწიფოს თავისუფალი შეფასების ფარგლები სისხლის სამართლებრივი რეჟიმის გამოყენებისას ვიწროა. ევროპული სასამართლო არაერთ საქმეში მიუთითებს, რომ გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართული სანქცია, თავისი არსით, ცენზურას არ უნდა უტოლდებოდეს და მსუსხავი ეფექტი არ უნდა ჰქონდეს კრიტიკული აზრის დაფიქსირების შესაძლებლობაზე.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მიიჩნევს, რომ სანდრო სულაბერიძის ქმედება არ შეიცავს სისხლის სამართლის ნიშნებს, და ამ კუთხით მის წინააღმდეგ გამოძიების წარმოება მნიშვნელოვნად აზიანებს ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლებით განმტკიცებულ გარანტიებს. საია მიიჩნევს, რომ მსგავსი ტიპის გამოძიება ხელოვნების წარმომადგენლებზე ზეწოლის მექანიზმია, რომლის მიზანიც სხვა პირებისთვის არის ერთგვარი მითითება/გაფრთხილება, გარკვეულ საკითხებზე საკუთარი პოზიციების გამოხატვისგან შეიკავონ თავი.
აღსანიშნავია, რომ კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრად თეა წულუკიანის დანიშვნის შემდეგ სამინისტროს დაქვემდებარებულ დაწესებულებებში რეორგანიზაცია და მასშტაბური ცვლილებები დაიწყო. შედეგად, ამ დროისთვის მრავალი დასაქმებული გათავისუფლდა დაკავებული პოზიციებიდან. საია აქტიურად მუშაობს კულტურის სფეროში მიმდინარე შრომით დავებზე, რომლებიც სწორედ ახალი მინისტრის მიერ გატარებული პოლიტიკის შედეგია. აქვე აღსანიშნავია, სახალხო დამცველის 2022 წლის 26 ოქტომბერის რეკომენდაცია განსხვავებული მოსაზრებების ნიშნით პირდაპირი დისკრიმინაციის დადგენის თაობაზე, რომლის საფუძველზეც უწყებას დაევალა დისკრიმინაციული მოპყრობის აღმოფხვრა, რაც სრულიად უპასუხოდ იქნა დატოვებული.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის 12 თებერვალს სანდრო სულაბერიძის საქმესთან დაკავშირებით რუსთაველის გამზირზე, ეროვნული გალერეის წინ, სახელოვნებო და სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებმა საპროტესტო აქცია გამართეს გზავნილით „ხელოვნება ცოცხალი და თავისუფალია“. როგორც საჯაროდ გავრცელებული წყაროებიდან ირკვევა, საპროტესტო აქციაზე, სამოქალაქო აქტივისტს ნატა ფერაძეს სამართალდამცველები დაუპირისპირდნენ, რის შედეგადაც მან მიიღო ფიზიკური დაზიანება. მისი განცხადებით, სამართალდამცავები მას იმ საღებავების გამო დაუპირისპირდნენ, რომლებიც პარკში ეწყო და ისინი არ გამოუყენებია.
მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება, როგორც აზრის გავრცელების საშუალება, დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საფუძველია და გარანტირებულია, როგორც საქართველოს კონსტიტუციით ისე საერთაშორისო აქტებით. შეკრება ჯანსაღი პოლიტიკური და საზოგადოებრივი პროცესის შემადგენელი ნაწილია, რომელიც ხელს უწყობს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვას, ცნობიერების ამაღლების, ცვლილებებისა თუ რეფორმების პროცესს და წარმოადგენს ხელისუფლებაზე ზემოქმედების ერთ-ერთ ყველაზე ძლიერ საშუალებას. სახელმწიფოს არ აქვს უფლება ჩაერიოს მშვიდობიანი დემონსტრაციის დროს შეკრების თავისუფლებაში. ნებისმიერი ძალადობრივი აქტი არის არალეგალური და არღვევს ადამიანის უფლებათა ფუნდამენტურ პრინციპებს. ნატა ფერაძის ინციდენტის შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია იძლევა საშუალებას ვიფიქროთ, რომ ადგილი ჰქონდა შეკრების თავისუფლებაში არალეგიტიმურ ჩარევას.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს სახელმწიფო უწყებებს შეწყვიტოს ხელოვნების წარმომადგენლებზე ზეწოლა და მათ საქმიანობაში უხეში ჩარევა, ასევე, თავი შეიკავოს შეკრების თავისუფლებაში გაუმართლებელი ჩარევისგან, ხოლო, გულდასმით შეისწავლოს ასეთი ფაქტები და მოახდინოს მასზე ჯეროვანი რეაგირება.
[1] „წულუკიანის დანიშვნის შემდეგ, ეროვნული მუზეუმიდან გათავისუფლებულების ინტერესებს სოციალური სამართლიანობის ცენტრი და საია დაიცავს“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოფიციალური ვებ-გვერდი. 22.11.2021 ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/40PGtWI განახლებულია: 12.02.23
[2] „სახალხო დამცველმა ეკატერინე კიკნაძის, დინარა ვაჩნაძის, ნინო ხუნდაძისა და დავით ნიორაძის მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის ფაქტი დაადგინა“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოფიციალური ვებ-გვერდი. 27.10.2022. ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/3YJb72b განახლებულია 13.02.2023.
[3] იხ: „ეროვნულ გალერეასთან მიმდინარე აქციაზე ინციდენტი მოხდა“, რადიო თავისუფლება. 12.02.23 ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/3HSs03H განახლებულია 13.02.2023
[4] საქართველოს კონსტიტუცია მუხლი 21. ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/3lA3EnB განახლებულია 13.02.2023.
[5] საერთაშორისო პაქტი სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ, მუხლი 21 ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/3XpZ74G განახლებულია 13.02.2023; ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენცია, მუხლი 11, ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/3XtpKW6 განახლებულია 13.02.2023.
[6] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2011 წლის 18 აპრილის №2/482,483,487,502 გადაწყვეტილება, II, პარ. 25.
[7] ეუთო/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი (OSCE/ODIHR), შეკრების თავისუფლების მონიტორინგის სახელმძღვანელო, 2011, გვ. 7, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3bQA9EV განახლებულია 13.02.2023.

GYLA’s statement regarding the case against Sandro Sulaberidze and the protest of February 12, 2023
It became known to the public that the participant of the exhibition "Self-Portrait with a Mirror" opened on February 4, 2023 in the National Gallery, Sandro Sulaberidze, removed his own work and in its place wrote the phrase - "Art is alive and independent!" on the wall. According to the publicly disseminated information, the Ministry of Internal Affairs has launched an investigation into the incident on the basis of Article 177, Part 2, Sub-Clause "A" of the Criminal Code, which refers to theft that caused significant damage.
The Georgian Young Lawyers’ Association (‘GYLA’) believes that the publicly disseminated information does not contain the signs of a possible crime provided by the Article 177, Part 2, Sub-paragraph "a" of the Criminal Code. Theft refers to the covertly possession of someone else's movable property for the purpose of its unlawful appropriation, which did not happen in this case. Therefore, initiating an investigation with the qualifications indicated above is also wrong. In addition, it should be emphasized that the scope of the state's margin of appreciation in cases against freedom of expression is narrow when applying the criminal legal regime. The European Court of Human Rights establishes in a number of cases that the sanction directed against the freedom of expression, in its essence, should not be equal to censorship and should not have a deteriorating effect on the possibility of expressing a critical opinion.
GYLA believes that the action of Sandro Sulaberidze does not contain criminal elements, and in this regard, the investigation against him significantly damages the guarantees of the freedom of expression in the state. GYLA believes that this type of investigation is a mechanism of pressure on art representatives, the purpose of which is a kind of instruction/warning for other persons to refrain from expressing their positions on certain issues.
It is noteworthy, that after the appointment of Tea Tsulukiani as the Minister of Culture, Sports and Youth, reorganization and large-scale changes began in the subordinate institutions of the Ministry. As a result, many employees have been released from their positions at this time. GYLA actively works on the current labor disputes in the field of culture, which are the result of the policies implemented by the new minister.[1] In the this regard, it is also important to mention recommendation of the Public Defender of October 26, 2022 regarding the establishment of direct discrimination based on different opinions, on the basis of which the agency was instructed to eliminate discriminatory treatment. This recommendation was ignored and was left completely unanswered.[2]
Also, it should be noted that on February 12, 2023, in connection with the case of Sandro Sulaberidze, on Rustaveli Avenue, in front of the National Gallery, representatives of the arts and various fields held a protest rally with the message "Art is alive and free". As it is clear from publicly available sources, civil activist Nata Feradze was confronted by law enforcement officers during the protest, as a result of which she received physical injuries. According to her statement, the law enforcers confronted her because of the paints that were in her plastic bag and she did not use them.[3]
Freedom of peaceful assembly, as a means of spreading opinion, is one of the most important foundations of democratic society and is guaranteed both by the Constitution of Georgia[4] and international sources.[5] Assemblies are part of a healthy political and public process that promotes the discussion of issues important to society, the process of raising awareness, change or reform, and is one of the most powerful means of influencing the government.[6] The state has no right to interfere with the freedom of assembly during a peaceful demonstration. Any act of violence is illegal and violates fundamental principles of human rights.[7] The information spread about the incident of Nata Feradze allows us to think that there was an illegitimate interference in the freedom of assembly.
GYLA calls on state agencies to stop putting pressure on art representatives and stop interferences in their activities, as well as to refrain from unjustified interference in the freedom of assembly, while simultaneously, carefully studying such facts and reacting to them in a timely manner.
[1] "After the appointment of Tsulukiani, the interests of those released from the National Museum will be protected by the Social Justice Center and Gyla", the official website of the Young Lawyers Association of Georgia. 22.11.2021 Available: http://bit.ly/40PGtWI Updated: 12.02.23
[2] "The public defender established the fact of discriminatory treatment towards Ekaterine Kiknadze, Dinara Vachnadze, Nino Khundadze and Davit Nioradze" official website of the Young Lawyers Association of Georgia. 27.10.2022. Available at: http://bit.ly/3YJb72b Updated on 13.02.2023.
[3] See: "There was an incident at the ongoing rally near the National Gallery", Radio Liberty. 12.02.23 Available: http://bit.ly/3HSs03H Updated 13.02.2023
[4] Article 21 of the Constitution of Georgia. Available at: http://bit.ly/3lA3EnB Updated on 13.02.2023
[5] International Covenant on Civil and Political Rights, Article 21 Available at: http://bit.ly/3XpZ74G Updated 02/13/2023; European Convention of Human Rights, Article 11, available at: http://bit.ly/3XtpKW6 Updated on 13.02.2023.
[6] Decision No. 2/482,483,487,502 of the Constitutional Court of Georgia of April 18, 2011, II, par. 25
[7] OSCE/Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), Freedom of Assembly Monitoring Guide, 2011, p. 7, available at: https://bit.ly/3bQA9EV updated on 13.02.2023.