საიას განცხადება საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების შესარჩევ კონკურსზე
ბოლო პერიოდში მედიაში ვრცელდება ინფორმაცია საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესში შესაძლო არასათანადო ჩარევების და კომისიების მმართველ პარტიასთან ასოცირებული პირებით დაკომპლექტების განზრახვების შესახებ.[1]
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ყურადღებით სწავლობს როგორც მედიაში ამ მიმართულებით გავრცელებულ ინფორმაციას (და ამ ინფორმაციის შეგროვების და გავრცელების კანონიერებას), ასევე დააკვირდება თავად კონკურსების პროცესს და საზოგადოებას უახლოეს პერიოდში მიაწვდის სრულყოფილ, ფაქტობრივ და სამართლებრივ შეფასებას აღნიშნულ პროცესთან დაკავშირებით.
მანამდე გვსურს ხაზგასმით აღვნიშნოთ შემდეგი:
- 2017 წლის 1 სექტემბრიდან 5 სექტემბრის ჩათვლით საოლქო საარჩევნო კომისიებში საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების შესარჩევი კონკურსი იმართება. საუბნო კომისიები, კანონმდებლობის მიხედვით, კომპლექტდებიან როგორც პარტიული, ასევე პროფესიული წევრებით (7 პარტიული და 6 პროფესიული წევრი). შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ პროფესიული წევრების კვოტით კომისიის შემადგენლობაში რეალურად იყვნენ წარმოდგენილნი დამოუკიდებელი, კომპეტენტური კადრები, და არა რომელიმე პოლიტიკურ ძალასთან ასოცირებული ან მისდამი ლოიალურად განწყობილი ადამიანები.
- პროფესიული კადრების კვოტის პოლიტიკურად არანეიტრალური პირებით შევსება საფრთხეს უქმნის და კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ საზოგადოების ნდობას. ამასთან, მსგავსი პრაქტიკა, რაც არაერთ წინა არჩევნებზე იქნა დაფიქსირებული, მათ შორის 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე, პირდაპირ ეწინააღმდეგება კანონმდებლობის მიზანს და სულისკვეთებას და აუცილებლად უნდა იქნეს აღმოფხვრილი.[2]
- შესაბამისად, საუბნო კომისიის წევრთა არჩევის პროცესი ღიად და გამჭვირვალედ უნდა წარიმართოს, რა დროსაც უზრუნველყოფილი იქნება პროცესის ღიაობა, ობიექტურობა და მიუკერძოებლობა გადაწყვეტილებების მიღებისას.
აქვე, კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ მსგავსი მანკიერი პრაქტიკის დანერგვის შესაძლებლობებს მნიშვნელოვნად ხელს უწყობს ხარვეზიანი საკანონმდებლო ბაზა, რომლის რეფორმირების აუცილებლობაზე საია და პარტნიორი სადამკვირვებლო ორგანიზაციები არაერთი წელია ვსაუბრობთ.[3] მიუხედავად ამისა, ნაცვლად პრობლემის აღმოფხვრისაბ მიმდინარე წელს, მმართველი პარტიის ინიციატივით საარჩევნო კოდექსში შევიდა ცვლილებები, რომლებიც არათუ არ აგვარებს აღნიშნულ პრობლემებს, არამედ დამატებით გამოწვევებს ქმნის საარჩევნო ადმინისტრაციის პოლიტიკური ნეიტრალიტეტისა და მისდამი საზოგადოებრივი ნდობის შენარჩუნების მიმართულებით.[4]
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს:
საოლქო კომისიებს:
- საუბნო კომისიის წევრთა არჩევის პროცესი ღიად და გამჭვირვალედ წარმართონ, რა დროსაც უზრუნველყოფილი იქნება ობიექტურობა და მიუკერძოებლობა გადაწყვეტილებების მიღებისას;
- საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების შერჩევის პროცესში შეარჩიონ მხოლოდ დამოუკიდებელი, სანდო რეპუტაციისა და მაღალი კვალიფიკაციის მქონე კადრები;
ცესკოს:
- განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციოს მიმდინარე პროცესს და საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია კონკურსის მიმდინარეობისა და შედეგების თაობაზე;
- ამასთან, კომპეტენციის ფარგლებში შეისწავლოს და რეაგირება მოახდინოს საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესში გამოვლენილ შესაძლო არასათანადო ჩარევის ფაქტებზე;
- გააგრძელოს მუშაობა საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის ჩატარების მარეგულირებელი წესების გაუმჯობესებისა და დახვეწის მიზნით, რათა საარჩევნო კომისიების მსურველ პირთა შორის უზრუნველყოფილი იყოს საუკეთესო კანდიდატების გამოვლენა.[5]
• დაიწყოს დისკუსია და განახორციელოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების მარეგულირებელი კანონმდებლობის ძირეული რეფორმა, რომლის ფარგლებშიც საარჩევნო ადმინისტრაციის ზემდგომი ორგანოები (ცესკო, ოლქი) პროფესიული ნიშნით დაკომპლექტდებიან აპოლიტიკური და დამოუკიდებელი წევრებით.

GYLA statement regarding the competition for selection of Precinct Election Commissions’ members
Recently media have reported about intentions of possible improper interference in the process of staffing of Precinct Election Commissions (PCE) and completing commissions with persons associated with ruling party.[1]
Georgian Young Lawyers’ Association studies carefully the media information regarding this issue (and legitimacy of gathering and dissemination of this information), and furthermore will monitor the process of competitions and will provide the society with comprehensive, factual and legal assessment regarding the mentioned process.
But before that we would like to emphasize the following:
- From September 1, 2017 to September 5, 2017, the competition for selection of Precinct election commissions’ members will be held in PECs. Precinct Commissions are staffed with members appointed by political parties as well as on professional basis (7 members appointed by parties and 6 members on professional basis). Accordingly, it is important that independent, competent staff with quota of members on professional basis is selected within the commission and not persons associated with or loyal to any political party.
- Filling quota of members on professional basis with politically non-neutral persons threatens and questions trust of society towards the election administration. Additionally, similar practice, that was observed on number of previous elections, including 2016 Parliamentary elections, directly contradicts purpose and aspiration of the legislation and should be eliminated.[2]
- Therefore, process of selection of members of PECs should be conducted openly and transparently and objectivity and openness of the process and impartiality during decision making will be ensured.
Here, we would like to note once more that possibility of implementation of such vicious practices is significantly supported by defective legislative base; GYLA and partner observer organizations have been discussing the necessity of reforming of the base for many years.[3] Regardless, rather than eliminating the problem this year, the amendments were made to the Election Code of Georgia and not only these amendments cannot solve the mentioned problems but also create additional challenges in terms of maintaining political neutrality of the election commission and confidence of public towards the administration.[4]
Georgian Young Lawyers’ Association urges:
District Commissions:
- To conduct selection process of precinct commission members openly and transparently, ensuring objectivity and impartiality during decision making;
- Select only independent, with credible reputation and highly qualified personnel during the selection process of PEC members;
Central Election Commission
- To pay particular attention to ongoing process and provide the society with information regarding competition and results;
- Furthermore, to study and respond within the competence on the revealed facts of alleged improper interference in the process of stuffing PECs;
- To continue works on improvement and refinement of regulations of conducting competition for selection of members of election commission, in order to ensure that the best candidates are chosen among the participants of the competitions.[5]
- To initiate discussion and conduct fundamental reform of legislation regulating staffing of election administration within the frameworks of which higher bodies (CEC, DEC) will be staffed on professional basis with apolitical and independent members.