საიას პასუხი საქართველოს თავდაცვის მინისტრს
გვინდა გამოვეხმაუროთ გუშინ, 27 იანვარს, საქართველოს თავდაცვის მინისტრის განცხადებას, რომელიც მან სპეც უბნების თემაზე მედიასთან გააკეთა. მინისტრმა უარყო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ სპეც უბნების საკითხით დაინტერესების ფაქტი და განაცხადა, რომ არც ერთ არასამთავრობო ორგანიზაციას მისთვის ან თავდაცვის სამინისტროს რომელიმე შესაბამის პასუხისმგებელი პირისთვის საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით არ მიუმართავს. მინისტრმა არასამთავრობო ორგანიზაციებს, განსაკუთრებით კი საიას თანამშრომლებს, „ორგანიზაციის პატივისცემის“ და „ცოტა მეტი პროფესიონალიზმისკენ“ მოგვიწოდა.[1]
თავდაცვის მინისტრმა აღნიშნული განცხადება გააკეთა მას შემდეგ, რაც საიამ, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა -საქართველომ“ ერთობლივი ბრიფინგი გავმართეთ და სპეც უბნების თემაზე ხელისუფლების მიერ მომზადებული საკანონმდებლო ცვლილებები შევაფასეთ და განვაცხადეთ, რომ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ინიციატივა, რომელიც სამხედრო ნაწილებში სპეც უბნების გაუქმებას ითვალისწინებს, არსებითად ვერ ცვლის სამხედრო მოსამსახურეების მიერ არჩევნებში მონაწილეობის კუთხით არსებულ პრობლემას და სამხედრო მოსამსახურეების ხმებით მანიპულაციის რისკებს ტოვებს.[2] კანონმდებლობის ხარვეზები და მათი შესაძლო არაკეთილსინდისიერად გამოყენების საკითხი არაერთ არჩევნებზე გამხდარა როგორც ადგილობრივი ისე საერთაშორისო ორგანიზაციების კრიტიკის საგანი. იმის შესაფასებლად, რომ სამინისტროს მიერ მომზადებული კანონპროექტი კვლავ ტოვებს არაკეთილსინდისიერი ქმედების რისკებს, არანაირი საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვა საჭირო არ არის.
რაც შეეხება კონკრეტულ სპეც უბნით საიას დაინტერესებას, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, რომ ჩვენ ჯერ კიდევ 2016 წლის 14 იანვარს წერილობით მივმართეთ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და მის დაქვემდებარებაში მყოფ სამ უწყებას და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებზე სამხედრო მოსამსახურეების არჩევნებში მონაწილეობასთან დაკავშირებით საჯარო ინფორმაცია გამოვითხოვეთ. [3]
აღსანიშნავია, რომ ამ დრომდე პასუხი საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე არ მიგვიღია, რაც საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის თანახმად, წარმოადგენს უარს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე და არღვევს საქართველოს კანონმდებლობას.
ამასთან აღვნიშნავთ, რომ განსაკუთრებით სამწუხაროა, რომ არგუმენტებზე დაფუძნებული პასუხის ნაცვლად, თუ რატომ არ ხდება სამხედრო მოსამსახურეების ხმის მიცემის წესის არსებითი ცვლილება და რატომ რჩება სამხედრო მოსამსახურეების ხმებით შესაძლო მანიპულაციის რისკები, ან ჩვენი პოზიციის საგნობრივად გაბათილების ნაცვლად, მინისტრი ცდილობს შელახოს ამ ორგანიზაციებისა და მისი წარმომადგენლების საქმიანი იმიჯი. მიგვაჩნია, რომ ასეთი განცხადებები შეუთავსებელია და ვერ შეუწყობს ხელს პრემიერ-მინისტრის მიერ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან პარტნიორულ და კონსტრუქციულ ურთიერთობების ორი დღის წინ დეკლარირებულ პოლიტიკას.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირები მსგავს განცხადებებს აკეთებენ. სამწუხაროა, რომ საპირწონე არგუმენტების არარსებობის პირობებში, ხელისუფლების წარმომადგენლები არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მათი წარმომადგენლების შეურაცხყოფასა და მათი საქმიანი ავტორიტეტის შელახვას ცდილობენ. განსაკუთრებით სამწუხაროა, როცა ამას არასამთავრობო სექტორის ყოფილი წარმომადგენლები აკეთებენ.
მიგვაჩნია, რომ პროფესიონალიზმი არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან უპირველესად კეთილსინდისიერებას მოითხოვს და კანონმდებლობასა თუ პრაქტიკაში არსებულ ხარვეზებზე ღიად საუბარს. ჩვენ მუდმივად მზად ვართ, გავმართოთ ხელისუფლების ნებისმიერ წარმომადგენელთან თუ უწყებასთან საგნობრივი დისკუსია, მაგრამ მიუღებელია არასამთავრობო ორგანიზაციის გაჩუმების მცდელობა, რა ფორმითაც არ უნდა ხდებოდეს ეს.

GYLA Responds to Remarks made by the Minister of Defense of Georgia
We would like to respond to the remarks made by the Minister of Defense of Georgia to the media on January 27th, about special electoral precincts. The Minister claimed that NGOs had not shown any interest in the issue of electoral precincts before, adding that neither her nor any relevant official at the Ministry had been approached by any of the NGOs with a request for public information. The Minister urged NGOs in general and GYLA’s employees in particular to “respect the organization” and be “a bit more professional”. [1]
The Minister of Defense made the statement after GYLA, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), and Transparency International – Georgia held a joint briefing to evaluate new regulations about special precincts proposed by the government. The briefing stated that the initiative of the Ministry of Defense about the abolishment of special precincts in military units is inadequate to substantially address the problems in military voting, or the risk of manipulation of military votes. [2] The legal gaps and the possibility of their abuse have been criticized by local and international organizations on numerous occasions. Recognizing that the legal draft prepared by the Ministry fails to address the risks of abuse does not require accessing any type of public information.
As to GYLA’s interest in the issue of special precincts, as early as January 14th 2016, we addressed the Ministry of Defense and its three agencies in writing and requested public information about participation of military workers in the Gamgebeli by-elections in Gardabani Municipality. [3] Our request has not received a response, which amounts to a refusal to provide access to public information and violates Georgian law.
We regret that instead of providing a reasoned explanation as to why the government has chosen not to make any substantial changes to the rules on military voting, why the risk of manipulation of military votes remains, or arguments to invalidate our position, the Minister is trying to destroy the reputation of the organizations and their representatives. We believe that such statements are contrary to and damaging to the policy of cooperative and constructive relations with non-governmental organizations declared two days ago by the Prime Minister of Georgia.
Unfortunately, similar statements have been made by high government officials in the past. We regret that due to a lack of counter arguments, members of the government are looking for ways to insult and destroy the reputation of NGOs and their representatives. We especially regret that such tactics are employed by a former member of the NGO sector.
We believe that NGO professionalism above all implies honesty and open discussions about gaps in law or practice. We always stand ready to engage in discussions with any official or government agency; however, attempts to silence NGOs are unacceptable in any way or form.