საიას სარჩელის საფუძველზე პატიმრის გაშიშვლების უფლებამოსილება საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად სცნო
თარიღი: 26 ივლ 2018
2018 წლის 26 ივლისს, საკონსტიტუციო სასამართლომ გამოცხადა გადაწყვეტილება ნანა ფარჩუკაშვილის საქმეზე. მოსარჩელის ინტერესებს იცავდა საია. საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრის 2013 წლის 1 აგვისტოს #200 ბრძანების ის ნორმა, რაც ითვალისწინებდა პატიმრის გაშიშვლების შესაძლებლობას. ამ საქმეში საია ამტკიცებდა იმას, რომ პატიმრის სხეულში დამალული უკანონო საგნის (დანა, ნარკოტიკული საშუალება და ა.შ.) აღმოჩენა შესაძლებელია გაშიშვლების გარეშე, სკანერის მეშვეობით. ამასთან გასაჩივრებული ნორმა არ განსაზღვრავდა დღეში რამდენჯერ უნდა ყოფილიყო გაშიშვლების ღონისძიება გამოყენებული.
ბრძანებით არ იყო განსაზღვრული რა შემთხვევებში ჰქონდა დირექტორს გაშიშვლების ღონისძიების გამოყენების უფლება. საკონსტიტუციო სასამართლომ ჩათვალა, რომ გასაჩივრებული ნორმა არღვევდა საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-2 პუნქტით აკრძალულ არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობის უფლებას, ასევე, კონსტიტუციის მე-20 მუხლით აღიარებულ პირადი ცხოვრების უფლებას დირექტორის მიერ შეუზღუდავად პატიმრის გაშიშვლების ნაწილში.
აქვე აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრმა გასაჩივრებული ნორმები ძალადაკარგულად სცნო საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე, კერძოდ, მინისტრის 2017 წლის 30 აპრილის ბრძანებით (ნორმის გაუქმება ძალაში შევიდა 2017 წლის 1 სექტემბერს). აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ საიამ საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა 2015 წლის 25 აგვისტოს, როდესაც არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმები ჯერ კიდევ ძალაში იყო.

ON THE BASIS OF GYLA`s CLAIM THE CONSTITUTIONAL COURT HAS RECOGNIZED THE RIGHT OF UNDRESSING A PRISONER TO BE UNCONSTITUTUONAL
Date: 26 Jul 2018
On July 26 2018, the Constitutional Court announced a decision on Nana Parchukashvili`s case. GYLA advocated for the interests of the claimant. The constitutional Court recognized the norm of the Order #200 of the Minister of Corrections, Probation and Legal Assistance, issued on August 1, 2013 to be unconstitutional, the norm envisaged the possibility of undressing the prisoner. In this case, GYLA asserted that the illicit subjects (knife, narcotic drugs etc.) in the body of the prisoner can be detected without undressing the prisoner through the scanner. Besides, the applicable norm did not define the number of times the measure of undressing should be used a day.
The order did not specify the cases in which the director had the right to use the undressing measure. The Constitutional Court considered that the applicable norm violated Article 17, paragraph 2 of the Constitution, which prohibits inhuman and degrading treatment, as well as the right of private life recognized by the Article 20 of the Constitution in the part of director`s right to strip the prisoner unrestrictedly.
It is noteworthy that the Minister of Corrections and Probation had recognized the applicable norms to be void before the decision was made by the Constitutional Court, in particular, by the order of the Minister issued on April 30, 2017 (the cancellation of the norm took in effect on September 1, 2017). It should be noted that GYLA addressed the Constitutional Court on August 25, 2015, when the norms recognized to be unconstitutional were still in force.