საჯარო დაწესებულებებში საბიუჯეტო სახსრების შემცირებისა და რეორგანიზაციის პროცესის შეფასება
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ განახორციელა საქართველოს პრემიერ მინისტრის 2016 წლის 9 დეკემბრის ინიციატივის პრაქტიკაში აღსრულების მონიტორინგი, რაც ეხებოდა საჯარო დაწესებულებების მიერ საბიუჯეტო სახსრების 10%-ით შემცირებასა და შტატების შესაძლო ოპტიმიზაციას. მონიტორინგის მიზანს წარმოადგენდა საჯარო დაწესებულებების მიერ საბიუჯეტო სახსრების შემცირებისა და რეორგანიზაციის პროცესის ანალიზი, რეორგანიზაციის პროცესის საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობის შეფასება, არსებული ხარვეზების გამოვლენა და რეკომენდაციების მომზადება.
მონიტორინგის პროცესში შესწავლილი იყო შემდეგი საკითხები: შემცირებული ფინანსური ხარჯების ოდენობა და ძირითადი მიმართულებები; რეორგანიზაციის პროცესის წარმართვა, ხანგრძლივობა და მოთხოვნები; რეორგანიზაციის შედეგად გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეთა რაოდენობა და მათი შერჩევის კრიტერიუმები; რეორგანიზაციის საფუძველზე გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეთათვის გადახდილი კომპენსაციის ოდენობა.
12 სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, სამინისტოების მიერ შემცირებული საბიუჯეტო ხარჯების მთლიანი ოდენობა შეადგენს 55 მლნ 344 ათას ლარს. სამინისტროებმა ყველაზე მეტი თანხა, სულ 39 მლნ ლარი - შეამცირეს შრომის ანაზღაურების ნაწილში, რაც ძირითადად გამოიხატა პრემიებისა და დანამატების ფონდის მნიშვნელოვნად შემცირებასა ან/და მთლიანად გაუქმებაში. რეორგანიზაცია, რომელმაც გამოიწვია შტატების შემცირება განხორციელდა 5 სამინისტროში, კერძოდ: თავდაცვის; ოკუპირებული ტერიტორიიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო; რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის; კულტურისა და ძეგლთა დაცვის და საგარეო საქმეთა სამინისტრო, რის საფუძველზეც სულ გათავისუფლდა 2300 საჯარო მოხელე. გათავისუფლებულ საჯარო მოხელეებისათვის კომპენსაციის სახით გადახდილი თანხის ჯამური ოდენობა არის 5 მილიონ 322 ათას 300 ლარი.
5 თვითმმართველი ქალაქის (ქუთაისი, ბათუმი, ზუგდიდი, ოზურგეთი და ფოთი) მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, თვითმმართველმა ქალაქებმა საბიუჯეტო ხარჯები შეამცირეს სულ 3 მლნ 630 ათასი ლარით, ხოლო აიპების დაფინანსება 1მლნ 220 ათასი ლარით. გარდა ამისა, ააიპებში ჩატარებული რეორგანიზაციის შედეგად სულ სამსახურიდან გათავისუფლდა 137 თანამშრომელი.
საია-ს თბილისის ოფისის იურიდიული დახმარების ცენტრმა, 2016 წლის დეკემბრიდან 2017 წლის მარტის ჩათვლით, საჯარო სამსახურში შრომით ურთიერთობებთან დაკავშირებით გაწია 32 კონსულტაცია, მოამზადა სამი სარჩელი, ხოლო 2 საქმეზე გასწია საადვოკატო მომსახურება. სარჩელები მომზადდა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს (1), რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა (1) და სსიპ-ის „ქ.თბილისის მთავარი ბიბლიოთეკის“ წინააღმდეგ (1), გარდა ამისა 1 საადვოკატო საქმე წარმოებაშია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და 1 საქმე - სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს წინააღმდეგ.
საბიუჯეტო სახსრების შემცირებისა და რეორგანიზაციის პროცესის ანალიზისა და შეფასების შედეგად გამოვლინა შემდეგი პრობლემური საკითხები:
- მთავრობის სხდომაზე არ ყოფილა განხილული სამინისტროებში მიმდინარე რეორგანიზაციის პროცესი და შედეგები, ასევე საქართველოს პარლამენტს არ განუხორციელებია ეფექტური კონტროლი სამინისტროებში მიმდინარე რეორგანიზაციის პროცესზე;
- სამინისტროებსა და თვითმმართველ ქალაქებს ჰქონდათ არაერთგვაროვანი და განსხვავებული მიდგომები საბიუჯეტო სახსრების შემცირების პრიორიტეტებისა და ოდენობის თაობაზე, რაც განპირობებული იყო საქართველოს მთავრობის ერთიანი ხედვის არარსებობით;
- სამინისტროებისა და თვითმმართველი ქალაქების მიერ შრომის ანაზღაურების ხარჯების მნიშვნელოვნად შემცირება შესაძლოა უარყოფითად აისახოს საჯარო მოხელეთა ფინანსურ გარანტიებსა და მოტივაციაზე, ასევე გამოიწვიოს საჯარო დაწესებულებიდან პროფესიონალი კადრების გადინება;
- მინისტრების მიერ რეორგანიზაციის თაობაზე გამოცემული ბრძანებები სტანდარტული და ფორმალური ხასიათისაა, სადაც გაწერილია მხოლოდ რეორგანიზაციის პროცესის დაწყების თაობაზე საჯარო მოხელეთა გაფრთხილების მოთხოვნა. მინისტრთა ბრძანებების უმეტესობა არ შეიცავს ისეთ ინფორმაციას, როგორიცაა: რეორგანიზაციის პროცესის ხანგრძლივობა, რეორგანიზაციის ჩატარების წესი და მოთხოვნები, საკადრო აუდიტის ჩატარების აუცილებლობა და რეკომენდაციების მომზადება შტატების შემცირების საჭიროების თაობაზე;
- საჯარო დაწესებულებებს არ აქვთ ნათლად გაწერილი კრიტერიუმები რეორგანიზაციის პროცესში გასათავისუფლებელ საჯარო მოხელეთა შესარჩევად. სამინისტროების უმეტესობა არ წარმოადგენს დასაბუთებას, თუ რა გარემოებების გათვალისწინებით შეირჩა და გათავისუფლდა კონკრეტული საჯარო მოხელე.
- დადებით ტენდენციად უნდა შეფასდეს, თვითმმართველობის ორგანოების მიერ აიპების რეორგანიზაცია და მათი დაფინანსების შემცირება. თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ აღნიშნული განხორციელდა ნაჩქარევად და მოკლე ვადებში, არსებობს კითხვები, თვითმმართველი ქალაქების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების საჭიროებისა და მიზანშეწონილობის თაობაზე.

Evaluation of the budget reduction and reorganization process in public institutions
The Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) has carried out monitoring of the Prime Minister's initiative of December 9, 2016 concerning 10% reduction of budgetary expenditure and possible optimization of staff in public institutions. The aim of the monitoring was to analyze the reduction and reorganization process of budget expenditure in budgetary institutions, to evaluate the compliance of the reorganization process with the Georgian legislation, to identify existing deficiencies and prepare recommendations.
The monitoring process looked at the following issues: the amount of reduced financial expenses and main directions; progress, duration and needs of the reorganization process; the number of public officials made redundant due to the reorganization and their selection criteria; the amount of compensation paid to the civil servants dismissed due to the reorganization.
According to the information provided by 12 Ministries, the total amount of budgetary expenses reduced by the Ministries accounts for 55 344 000 GEL. The Ministries made the largest reduction in the amount of GEL 39 million in the part of remunerations, which largely reflected in a significant reduction and/or complete cancellation of the bonuses and pay supplements. The reorganization that led to the reduction of employees was carried out in 5 Ministries, in particular: the Ministry of Defense; Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees; Ministry of Regional Development and Infrastructure; Ministry of Culture and Monument Protection and Ministry of Foreign Affairs, on which basis 2300 civil servants in total were made redundant. The total amount of the compensation paid to the dismissed civil servants has accounted for GEL 5 322 300.
According to the information provided by 5 self-governing cities (Kutaisi, Batumi, Zugdidi, Ozurgeti and Poti), the self-governing cities reduced budget expenditures by GEL 3 630 000, and the funding for NNLPs by 1 220 000 GEL. In addition, in total 137 employees were dismissed as a result of reorganization in NNLPs.
From December 2016 to March 2017, GYLA's Tbilisi Office Legal Assistance Center provided 32 consultations on labour relations in public services, prepared three lawsuits and provided advocacy services in 2 cases. The lawsuits were filed against the Ministry of Defense of Georgia (1), Ministry of Regional Development and Infrastructure (1) and LEPL "Tbilisi Chief Library" (1). In addition, 1 case against the Ministry of Defense of Georgia and 1 case against LEPL National Bureau of Enforcement are under consideration.
As a result of the analysis and evaluation of reduction process of budgetary funds and reorganization, the following problematic issues have been identified:
- The government session did not review the ongoing reorganization process in the ministries and the results, also the Georgian Parliament have not provided effective control of the ongoing reorganization process in the ministries;
- the Ministries and self-governing cities had non-uniform and different approaches to the priorities and the amount of budgetary funds reduction that was due to the absence of a common vision of the Government of Georgia;
- The significant reduction in labor compensation costs by ministries and self-governing cities may affect financial guarantees and motivation of public servants, and also lead to professional staff flow from public institutions;
- The orders issued by ministers on the reorganization are of standard and formal nature which only envisages the requirement to notify public officials upon the commencement of the reorganization process. The majority of the Ministers' orders do not provide for the information such as: the duration of the reorganization process, the rules and requirements of reorganization, the need for conducting a personnel audit and preparation of recommendations on the need for reducing staff;
- Public institutions do not have clear criteria for selection of civil servants to be discharged in the process of reorganization. The majority of the ministries do not substantiate how or on under what circumstances a specific public official can be selected and dismissed.
- The reorganization and reduction of financing of NNLPs by the self-governing bodies should be highly evaluated. However, given that this was done in a hastily manner and short period of time, the necessity and expediency of the decisions taken by the self-governing cities are questionable.