საკონსტიტუციო სასამართლო მერის უნდობლობის კონსტიტუციურობის საკითხს განიხილავს
2019 წლის 22 მარტს საკონსტიტუციო სასამართლო არსებითად განიხილავს თიანეთის მერის, თამაზ მეჭიაურის სახელით საიას წარდგენილ კონსტიტუციურ სარჩელს.
დავის საგანს წარმოადგენს ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის ის ნორმები, რომლითაც საკრებულოს უფლება აქვს, ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე გადააყენოს ხალხის მიერ პირდაპირი წესით არჩეული მერი. მოქმედი კანონმდებლობით, უნდობლობის გამოსაცხადებლად საკრებულოს არ სჭირდება იმის დასაბუთება, რომ მერი სათანადოდ არ ასრულებს თავის მოვალეობას.
საია მიიჩნევს, რომ მერისათვის უნდობლობის გამოცხადების ამგვარი პროცედურა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტს, რომლითაც გარანტირებულია საჯარო სამსახურიდან უსაფუძვლოდ გათავისუფლებისაგან დაცვის უფლება.

The Constitutional Court will discuss the issue of constitutionality of distrust of the Mayor
On 22 March 2019, the Constitutional Court will discuss the constitutional claim filed by GYLA in the name of Tamaz Mechiauri, the mayor of Tianeti.
The objective of the dispute is the provisions of the Local Self-Government Code, according to which the municipal assembly has the right to dismiss the elected mayor without any substantiation. Under the current legislation, the municipal assembly does not need to substantiate the fact that the mayor does not carry out his duties properly.
GYLA believes that such a procedure for declaring distrust of mayor is incompatible with the paragraph 1 of the article 25 of the Constitution, which guarantees the right to protect a person from the groundless dismissal from the public service.