საკონსტიტუციო სასამართლომ მოსახმარებლად გამოუსადეგარი ოდენობით ნარკოტიკული ნივთიერების შენახვისათვის დაწესებული სასჯელი არაკონსტიტუციურად სცნო
თარიღი: 4 ივნ 2020
2020 წლის 4 ივნისს საკონსტიტუციო სასამართლომ საია-ს კიდევ ერთი სარჩელი დააკმაყოფილა. საია იცავდა ერთ-ერთი მოქალაქის ინტერესებს, რომელიც დამნაშავედ იქნა ცნობილი 0,00000126 გრამი მეტამფეტამინის შენახვისთვის. ეს არის ნარკოტიკის მოხმარების შედეგად ჭურჭელში დარჩენილი თვალით უხილავი ნივთიერება, ჭურჭლის ანაფხეკი, რომლის არათუ გასაღება, არამედ მოხმარებაც კი შეუძლებელია. ამის მიუხედავად, ამ თვალით უხილავი ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვა ისჯებოდა თავისუფლების აღკვეთით ვადით ხუთიდან რვა წლამდე. (საია-ს სარჩელი გაერთიანდა კიდევ ერთი პირის მიერ წარდგენილ სარჩელთან და მათი განხილვა ერთად მოხდა).
საია სასამართლოში ამტკიცებდა, რომ ადამიანი დასჯა ისეთი მცირე ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შენახვისათვის, რომელის არათუ გავრცელება არამედ მოხმარებაც კი შეუძლებელი იყო, წარმოადგენდა საქართველოს კონსტიტუციის მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტის დარღვევას. კონსტიტუციის მე-9 მუხლი კრძალავს არაადამიანური სასჯელის გამოყენებას. საიას არგუმენტები საკონსტიტუციო სასამართლომ გაიზიარა და ძალადაკარგულად სცნო ხუთიდან რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ნებისმიერი ნარკოტიკული საშუალების იმ ოდენობით შეძენა-შენახვისათვის, რაც მოსახმარად არის გამოუსადეგარი.
ასევე, საკონსტიტუციო სასამართლომ განაცხადა, რომ თუ რა ოდენობის ნარკოტიკული საშუალებაა მოსახმარად გამოსადეგი, ეს ყოველ კონკრეტულ ნარკოტიკულ ნივთიერებასთან დაკავშირებით უნდა განსაზღვროს სისხლის სამართლის საქმის განმხილველმა სასამართლომ.
საია მიესალმება საკონსტიტუციო სასამართლოს აღნიშნულ გადაწყვეტილებას და იმედს გამოთქვამს, რომ ეს განჩინება იქნება წინ გადადგმული ნაბიჯი ჰუმანური ნარკოპოლიტიკის გატარების გზაზე.

THE CONSTITUTIONAL COURT HAS DECLARED THE SENTENCE IMPOSED FOR STORING AN UNUSABLE AMOUNT OF DRUGS
On June 4, 2020, the Constitutional Court satisfied another claim filed by GYLA. GYLA defended the interests of one of the citizens, who was found guilty of storing 0.00000126 grams of methamphetamine. It is a substance invisible to the naked eye as a result of drug use, a scraping from a dish that can not be sold or even consumed. Nevertheless, the purchase and possession of invisible drugs was punishable by imprisonment for a term of five to eight years. (GYLA's claim was merged with another person's claim and discussed together).
In the court that GYLA claimed conviction of a person for possession of such a small amount of drugs, which could not be distributed but even consumed, was a violation of Article 9(2) of the Constitution of Georgia. Constitutional Court shared GYLA's arguments and it invalidated imprisonment for five to eight years for the purchase and storage of any amount of unusable drugs.
Also, the Constitutional Court said that the amount of narcotics that can be used for consumption should be determined by the court hearing a criminal case regarding each specific drug.
GYLA welcomes the decision of the Constitutional Court and hopes that this ruling will be a step forward to implement humane drug policy.