საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ასუსტებს პარლამენტის როლს გადაადგილების თავისუფლების დაცვასთან დაკავშირებით
თარიღი: 12 თებ 2021
2020 წლის 11 თებერვალს საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება მთავრობის მიერ დაწესებულ საკარანტინო შეზღუდვებთან დაკავშირებით. ამ საქმეში, სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, მოსარჩელის ინტერესებს საიაც იცავდა. იმის მიუხედავად, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ გაიზიარა საიას პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რომ კონსტიტუციის 26-ე მუხლს ეწინააღმდეგებოდა შრომით უფლებებზე შეზღუდვების არა ორგანული, არამედ ჩვეულებრივი კანონით დაწესება, საკონსტიტუციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ე.წ. „კომენდანტის საათთან“ (გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა) დაკავშირებით საიას უფრო მნიშვნელოვანი სასარჩელო მოთხოვნა
საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ამტკიცებდა, რომ ადამიანისათვის სახლში დარჩენის ვალდებულების დაკისრება იყო ისეთი პრინციპულად მნიშვნელოვანი საკითხი, რომლის თაობაზეც გადაწყვეტილება ხალხის მიერ პირდაპირი წესით არჩეულ პარლამენტს უნდა მიეღო. ამის ნაცვლად, ამ საკითხის დარეგულირების უფლებამოსილება პარლამენტმა მთავრობას მიანდო.
ე.წ „კომენდანტის საათი,“ რაც გულისხმობს 21 საათიდან 5 საათამდე ადამიანების იძულებას, დარჩნენ საკუთარ სახლში არ მიიჩნია საკონსტიტუციო სასამართლომ ფუნდამენტური მნიშვნელობის საკითხად, უფლებაში ინტენსიურ ჩარევად.[1] ეს მაშინ როცა სახლში დარჩენის იძულება არის გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვის ყველაზე მძიმე ფორმა. ამასთან საკონსტიტუციო სასამართლომ განაცხადა, რომ „კომენდანტის საათის“ გამოყენება არ არის დაკავშირებული რეპრესიულ ღონისძიებასთან.[2]სინამდვილეში 21-საათიდან 5 საათამდე სახლიდან გამოსვლა იწვევს, პირველ ჯერზე ჯარიმას 2000 ლარის ოდენობით, ხოლო განმეორებით ამ ქმედების ჩადენა, უალტერნატივოდ, ითვალისწინებს ისეთი მძიმე სასჯელების გამოყენებას, როგორიცაა შინაპატიმრობა და თავისუფლების აღკვეთაა სამ წლამდე.[3] ცხადია, როგორც ადმინისტრაციული ჯარიმა, ისე სისხლისსამართლებრივი პატიმრობა (შინაპატიმრობა) სხვა არაფერია თუ არა სახელმწიფოს მიერ რეპრესიული ღონისძიების გატარება
საია ასევე ვერ დაეთანხმება საკონსტიტუციო სასამართლოს მსჯელობას იმასთან დაკავშირებით, რომ მართალია, საზოგადოებას გააჩნია ინტერესი კომენდანტის საათის მიმართ, თუმცა ეს გარემოება ვერ აქცევს კომენდანტის საათს ფუნდამენტური მნიშვნელობის საკითხად. კომენდანტის საათი გავლენას ახდენს მილიონობით საქართველოში მყოფ ადამიანებზე, რომლებსაც არა აქვთ ე.წ. „საშვები.“ შესაბამისად, უფრო ლეგიტიმური იქნებოდა, თუკი ამ ღონისძიებაზე გადაწყვეტილებას მიიღებდა ხალხის მიერ პირდაპირი წესით არჩეული საკანონმდებლო და არა აღმასრულებელი ორგანო.
საკონსტიტუციო სასამართლო იმას, რომ ე.წ. „კომენდანტის საათი“ არ არის უფლების მძიმე ფორმით შეზღუდვა, ხსნის ამ ღონისძიების დროებითი ხასიათით.[4] ეს მაშინ, როცა ხელისუფლების განცხადებით, ეს იქნება ის საკარანტინო ღონისძიება, რაც ბოლოს გაუქმდება.[5] შესაბამისად, უცნობია რა დრომდე გაგრძელდება ეს ღონისძიება. ამასთან საკონსტიტუციო სასამართლო აცხადებს, პანდემიის ვითარება ცვალებადია და აღმასრულებელ ხელისუფლებას უფრო მეტი შესაძლებლობა აქვს, მოერგოს ამ ცვალებად ვითარებას, ვიდრე საკანონმდებლო ხელისუფლებას.[6] ამასთან დაკავშირებით, საკონსტიტუციო სასამართლოში საიას იურისტების პოზიცია იყო ის, რომ „საგანგებო მდგომარეობის შესახებ“ (ეს არის კანონი, რომელიც დღეისათვის არ მოქმედებს) გარდა სხვა კანონშიც უნდა ყოფილიყო დეტალური მითითება იმის თაობაზე, რომ სახელმწიფოს აქვს უფლება, მოსთხოვოს მოქალაქეს სახლიდან გასვლისაგან თავის შეკავება, პანდემიური ვითარების გაუარესების შესაბამისად. ხოლო საკითხი იმასთან დაკავშირებით რამდენი ხანი უნდა გაგრძელებულიყო კომენდანტის საათი, რა ტერიტორიულ ერთეულებში უნდა ყოფილიყო ეს ღონისძიება გამოყენებული, ეს საკითხი თავად მთავრობას გადაეწყვიტა, შეცვლილი გარემოებების გათვალისწინებით. სამწუხაროდ, გადაწყვეტილებაში არ ვხვდებით პასუხს ამ არგუმენტებთან დაკავშირებით.
საიას მიაჩნია, რომ ეს გადაწყვეტილება ასუსტებს საქართველოს პარლამენტის როლსაც მთავრობის კონტროლის და ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით. ამ კუთხით საინტერესოა განსხვავებული აზრის ავტორის გიორგი კვერენჩხილაძის მოსაზრება: „სადავო ნორმებით გათვალისწინებული დელეგირების პირობებში, არც ერთ პრინციპულ საკითხზე საქართველოს პარლამენტს გადაწყვეტილება თავად არ მიუღია. აღმასრულებელ ხელისუფლებას მიანდო არა თუ დეტალების, პროცედურის ან ტექნიკური ასპექტების განსაზღვრის უფლება, არამედ გადასცა პანდემიის/ეპიდემიის დროს საკუთარი შეხედულებისამებრ ძირითად უფლებათა არსისა და მათი შეზღუდვის პირობების განსაზღვრის სრული უფლებამოსილება.“[7]
საია მიიჩნევს, რომ 2020 წლის 11 თებერვლის გადაწყვეტილება საშიში პრეცედენტია გადაადგილების თავისუფლებისა და მთავრობაზე ეფექტური საკანონმდებლო კონტროლის თვალსაზრით.

The Judgment of the Constitutional Court weakens the role of Parliament in protecting freedom of movement
Date: 12 Feb 2021
On 11th February 2020, the Constitutional Court delivered a Judgment on quarantine restrictions imposed by the government. In this case, GYLA, along with other non-governmental organizations, was also represented the plaintiff's interests. Although the Constitutional Court shared GYLA's position that the imposition of restrictions on labor rights not by organic but by ordinary law was contradicting the Article 26 of the Constitution, the Constitutional Court did not grant the GYLA's more important claim regarding the so-called “curfew” (restriction of freedom of movement).
GYLA argued in the Constitutional Court that the imposition of an obligation on a person to stay at home/indoors was such a fundamentally important issue which has to be decided by a parliament, directly elected by people. Instead, parliament has given the government the power to regulate the issue.
The so-called "curfew", which means forcing people to stay at their homes from 9 pm to 5 am, was not considered by the Constitutional Court to be a matter of fundamental importance, an intensive interference with the right.[1] This is when being forced to stay indoors is the most severe form of restriction on freedom of movement. However, the Constitutional Court stated that the imposition of the curfew was not related to repressive measures.[2] In fact, leaving home from 9 pm to 5 am is punishable by a fine of up to GEL 2,000 for the first time, and committing this act again, without alternatively, implies severe penalties such as a house arrest and imprisonment for up to three years.[3] Clearly, both administrative fines and criminal detention (house arrest) are nothing more than repressive measures taken by the state.
GYLA also disagrees with the Constitutional Court's argument that although it is true that the public has an interest towards the curfew, although this circumstance does not make the curfew a matter of fundamental importance. The curfew affects millions of people in Georgia who do not have the so-called "pass." Therefore, it would be more legitimate if the decision on this measure was made by a directly elected legislative body and not an executive body.
The Constitutional Court clarified that the so-called “curfew” is not a serious restriction of the right, but a temporary nature of this measure.[4] This is when, according to the authorities, this will be the quarantine measure that will be lifted in the end. [5] Accordingly, it is unknown up to what time this measure will continue. However, the Constitutional Court stated, that the pandemic situation is changing and that the executive body has more opportunity to adapt to this changing situation rather than the legislature. [6] In this regard, the position of GYLA lawyers in the Constitutional Court was that in addition to the Law on State of Emergency (this is a law that is not currently in force) there should be a detailed reference also in other laws to the fact that the state has the right to require from a citizen to refrain from leaving home in accordance with the deterioration of the situation due to pandemic. And the question of how long the curfew should last, in what territorial units the measure should have been used, was decided by the government itself, taking into account the changed circumstances. Unfortunately, we do not find the answer to these arguments in the judgment.
GYLA believes that this Judgment weakens also the role of the Georgian Parliament in terms of government control/oversight and protection of human rights in the country. In this regard, the opinion of Giorgi Kverenchkhiladze, the author of a Dissenting Opinion, is interesting: “"In the conditions of delegation provided by the disputed norms, the Parliament of Georgia has not made a decision on any of the principal issues itself. It has entrusted the executive not only with the power to determine the details, procedure or technical aspects, but has given it full authority to determine, at its discretion, the substance of fundamental rights and the conditions for their restriction during a pandemic/ epidemic. [7]
GYLA believes that the Judgment of February 11, 2020 is a dangerous precedent in terms of effective legislative control over the freedom of movement and the government.