საკრებულოების საზედამხედველო შესაძლებლობების გაძლიერება ბათუმის, ჩოხატაურის, ლენტეხის, მესტიის, ოზურგეთის, ტყიბულისა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტებში
თარიღი: 10 ივლ 2023
პროექტის სახელი: „საკრებულოების საზედამხედველო შესაძლებლობების გაძლიერება ბათუმის, ჩოხატაურის, ლენტეხის, მესტიის, ოზურგეთის, ტყიბულისა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტებში“
დონორი: USAID Local Governance Program/ Tetra Tech ARD, Inc
ხანგრძლივობა: 3 ივლისი, 2023 – 3 სექტემბერი, 2024
ბიუჯეტი: 179,695 ლარი
პროქტის მიზანი: პროექტის მიზანია ბათუმის, ჩოხატაურის, ლენტეხის, მესტიის, ოზურგეთის, ტყიბულისა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტების საკანონმდებლო ორგანოების ზედამხედველობისა და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობების გაძლიერება, ასევე საზოგადოების ნდობისა და ჩართულობის გაუმჯობესება საკრებულოს მუშაობაში.
პროქტის ამოცანები:
- ეფექტური ზედამხედველობის მექანიზმების გამოყენება და ახლის ინსტიტუციონალიზაცია, როგორიცაა თემატური მომხსენებლის, თემატური მოკვლევისა და ნორმატიული აქტების აღსრულების კონტროლი.
- საკრებულოს ზედამხედველობისა და გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობების გასაძლიერებლად საკრებულოს რეგლამენტების განხილვა და ცვლილებების წარდგენა (საჭიროების შემთხვევაში).
- საკრებულოს კომისიის დებულებების, სტრატეგიებისა და სამოქმედო გეგმების შემუშავება/გაუმჯობესება საზედამხედველო ფუნქციების ნაწილში.
- საკრებულოს ზედამხედველობის ფუნქციების/საქმიანობების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდა და მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა.

Project Name: Strengthening Oversight Capacities of Sakrebulos of Batumi, Chokhatauri, Lentekhi, Mestia, Ozurgeti, Tkibuli and Zugdidi Municipalities
Donor: Tetra Tech ARD, Inc/USAID Local Governance Program
Period: 3 July, 2023 – 3 September, 2024
Budget: 179,695 Gel
Project Goal: The goal of the project is to strengthen the oversight and evidence-based decision-making capacities of the legislative bodies of Batumi, Chokhatauri, Lentekhi, Mestia, Ozurgeti, Tkibuli, and Zugdidi municipalities as well as improve public trust and engagement in the Sakrebulos’ work.
Specific objectives:
- Effectively use existing oversight mechanisms and institutionalize new ones such as but not limited to the thematic rapporteur, thematic inquiry, and post-legislative scrutiny.
- Review and amend ROP (where needed) to strengthen the oversight and decision-making capacity of Sakrebulos.
- Develop/improve the Sakrebulo Commission’s regulations, strategies, and action plans (including addressing oversight).
- Increase public awareness of Sakrebulos’ oversight functions/activities and foster citizen engagement.