სამოქალაქო პლატფორმაში “არა-ფობიას!” შემავალი ორგანიზაციების განცხადება აფრიკელ სტუდენტებზე თავდასხმის გამოძიების შესახებ
თარიღი: 8 ივნ 2018
არასამთავრობო ორგანიზაციები ვეხმაურებით 8 აპრილს აფრიკელი სტუდენტების მიმართ, სავარაუდო რასობრივი შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი ძალადობის ფაქტს. ჩნდება კითხვები იმასთან დაკავშირებით, რამდენად მიუკერძოებლად მიმდინარეობს გამოძიება, სამართალდამცავი ორგანოები რამდენად ისახავენ მიზანად საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენას, ხომ არა აქვს ადგილი იმის მცდელობას, რომ მოხდეს სამართლებრივი საკითხების არაფორმალური მოწესრიგება და დანაშაულის სავარაუდო ჩამდენი პირების პასუხისმგებლობისაგან არიდება.
როგორც ცნობილია, 8 აპრილს, თბილისში, ბელიაშვილის ქუჩაზე მდებარე მუნიციპალურ მოედანზე რამდენიმე უცხოელი სტუდენტი ფეხბურთს თამაშობდა, რა დროსაც ისინი აგრესიული მამაკაცების ჯგუფმა, სავარაუდოდ რასობრივი შეუწყნარებლობის მოტივით, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფონზე, სტადიონიდან გააძევა.
იმავე დღეს ინტერნეტ სივრცეში გავრცელებული შემთხვევის ამსახველ ვიდეოებში[1] ცხადად ჩანს, რომ მოძალადეები შეიარაღებულები იყვნენ ხელკეტებით და ცივი იარაღით, დაზარალებულების მიმართ იყენებდნენ სიძულვილის ენას. იგივე დასტურდება სტუდენტების მიერ პოლიციისათვის მიცემულ განმარტებებში, რაც ადასტურებს, დანაშაულის ჩადენის დისკრიმინაციულ მოტივს.
თავდაპირველად, ადგილზე გამოძახებულმა სამართალდამცველებმა უცხოელ სტუდენტებს ურჩიეს, რომ დაპირისპირება არასამართლებრივ ფორმატში მოეგვარებინათ. საზოგადოების მწვავე რეაქციის შემდეგ კი, გამოძიება დაიწყო და დღემდე მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე (ძალადობა) მუხლით. გამოძიებას საქმისთვის რასობრივი დისკრიმინაციის კვალიფიკაცია არ მიუნიჭებია. ჩატარებულია რამდენიმე საგამოძიებო მოქმედება, თუმცა, დანაშაულის ჩამდენ სავარაუდო პირებს პასუხისმგებლობა ამ დრომდე არ დაკისრებიათ.
არასამთავრობო ორგანიზაციები საუბრობდნენ პოლიციის თანამშრომლების გულგრილობისა და გამოვლენილი რასისტული ძალადობის მიმართ ლოიალობის ფაქტის შესახებ და გენერალურ ინსპექციას საკითხით დაინტერესებისკენაც მოუწოდებდნენ[2], თუმცა, მოთხოვნას რეაგირება არ მოჰყოლია.
მნიშვნელოვანია, რომ ამ ინციდენტის შემდეგ თბილისის მერის, კახა კალაძის ინიციატივა, ე.წ. “ამხანაგურ მატჩთან” დაკავშირებით[3] მიმართული ყოფილიყო სტუდენტებისადმი სოლიდარობის გამოხატვისა და საზოგადოებაში შემწყნარებლობის წახალისებისაკენ; ხოლო დანაშაული და რასიზმი მკაფიოდ დაგმობილიყო თანამდებობის პირების მიერ, რასაც ადგილი არ ჰქონია.
გამოძიების მიმდინარეობის პარალელურად, გამოვლინდა სტუდენტებზე სავარაუდო ზეწოლის მცდელობა. სამართალდამცავები და ბელიაშვილის ქუჩაზე მცხოვრები ინციდენტში მონაწილე საქართველოს მოქალაქეები, სავარაუდოდ, ცდილობენ გავლენა მოახდინონ სტუდენტების ნაწილზე, რომ მათ უარი განაცხადონ უკვე მიცემული ჩვენებების სისწორეზე და შეცვალონ მათი შინაარსი, რათა გამოძიება შეწყდეს, სავარაუდოდ, სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნების არარსებობის არგუმენტით.
მიგვაჩნია, რომ გამოძიება არაობიექტურად მიმდინარეობს. გარდა ამისა, უკიდურესად საგანგაშოა თავად შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებისა და პოლიტიკური თანამდებობის პირების სავარაუდო მცდელობა დანაშაულის შესაძლო მიჩქმალვისა და გამოძიების შეწყვეტის მიზნით. აღნიშნული კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ სახელმწიფო სათანადოდ არ რეაგირებს დისკრიმინაციულ ნიადაგზე ჩადენილ დანაშაულებზე და ვერ უზრუნველყოფს ეფექტიან გამოძიებას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს:
1. დაუყოვნებლივ მიიღოს ზომები 8 აპრილის ინციდენტთან დაკავშირებით და სათანადოდ დასაჯოს დამნაშავე პირები. ამ კუთხით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დანაშულის რასისტული მოტივის იდენტიფიცირება;
2. გენერალურმა ინსპექციამ დაუყოვნებლივ დაიწყოს სამინისტროს თანამშრომელთა შესაძლო გადაცდომების მოკვლევა.
3. საზოგადოების ინტერესის გათვალისწინებით, გაასაჯაროოს გამოძიების მიმდინარეობა და შედეგები
1. შეისწავლოს და რეაგირება მოახდინოს პოლიციის თანამშრომლების მიერ განხორციელებულ შესაძლო სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ან/და ბოროტად გამოყენების ფაქტებზე.
2. გამოძიების მიმდინარეობისას გადაცდომების დადასტურების შემთხვევაში, გადასცეს საქმის გამოძიება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვა სტრუქტურულ დანაყოფს.

Statement of Civil Society Platform “No to Phobia!” on Investigation of the Attack on African Students
Date: 8 Jun 2018
NGOs react to the acts of violence perpetrated against African students on April 8, on possible grounds of racial intolerance. Questions arise whether the pending investigation is impartial, whether the law enforcement authorities aim to establish the objective truth in the case and whether attempts are made to address the legal matter in an informal format and allow possible perpetrators to escape liability.
On April 8, in Tbilisi, on a municipal sports field on Beliashvili Street, several foreign students were playing football when they were approached by a group of aggressive men and expelled from the field on possible grounds of racial intolerance, amid physical and verbal insults.
The same day videos of the incident [1] were released online, clearly illustrating that the perpetrators were armed with bats and cold weapons and used hate speech against the victims. This is also confirmed by statements provided by the students to the police, proving the discriminatory motive of the crime.
Initially, police officers that responded to the incident suggested that the students deal with the confrontation in a non-legal format. Following the public’s acute reaction, investigation was launched under Art.126 of the Criminal Code (battery) and it is still pending. The investigation has not qualified the case as racial discrimination. Several investigative measures have been carried out but possible perpetrators have not been held liable.
NGOs have highlighted that police officers have demonstrated negligence and tolerance towards racially motivated violence and have urged the General Inspection to examine the matter [2], but their demand has not been responded.
The friendly match proposed by Tbilisi Mayor Kakha Kaladze[3] should have been aimed at expressing solidarity with the students and encouraging tolerance in the society, and public officials should have unequivocally denounced crime and racism, but this was not the case.
As the investigation is progressing, possible attempts to pressure the students have been identified. The law enforcement authorities and residents of Beliashvili Street that were involved in the incident are possibly trying pressure some of the students into recanting their statements, to cause termination of the investigation on grounds of absence of elements of a criminal act.
We believe that the investigation is not objective. In addition, possible attempts of the MIA employees and political officials to possibly cover-up the crime and terminate the investigation are extremely alarming. This once again confirms the state’s failure to adequately react to and ensure effective investigation of crimes motivated by discrimination.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia:
1. To immediately take measures in response to the April 8 incident and adequately punish the perpetrators. In this regard, it is especially important to identify the racist motives of the crime.
2. The General Inspection should immediately launch a probe into possible misconduct of MIA employees.
3. To make results of the investigation public in view of public interest.
The Prosecution Service of Georgia:
1. To examine and respond to possible abuse and/or excessive use of power by police officers.
2. To refer the case to another structural unit of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for investigation, if acts of misconduct are confirmed in the course of the investigation.
Georgian Reforms association (GRASS)
[1] https://www.youtube.com/watch?v=P8Bmq-mnY64
http://netgazeti.ge/news/266201/
[2] Statement of NGOs, 09.04.2018 http://www.tdi.ge/ge/statement/arasamtavrobo-organizaciebi-shakvkanian-studentebze-tavdasxmis-shesaxeb
[3] http://netgazeti.ge/news/267875/
TDI responds to the initiative and statements of Kakha Kaladze http://www.tdi.ge/ge/statement/tdi-kaxa-kalazis-iniciativasa-da-gancxadebebs-exmaureba