სამოქალაქო პლატფორმის „არა ფობიას!“ განცხადება თამაზ მეჭიაურის მიერ გამოვლენილ ფიზიკურ ძალადობასა და ქსენოფობიურ გამოხატვაზე
თარიღი: 23 იან 2016
სამოქალაქო პლატფორმის “არა ფობიას!” წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები ვგმობთ საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავჯდომარის თამაზ მეჭიაურის ძალადობრივ ქმედებას და მის მიერ გამოვლენილ არმენოფობიურ დამოკიდებულებებს. მიგვაჩნია, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლებს აქვთ მაღალი თმენის ვალდებულება ნებისმიერი საზოგადოებრივი პროტესტის მშვიდობიანი ფორმის მიმართ, ხოლო მათი საჯარო შეფასებები საზოგადოებრივი ინტერესის საგანია, რაც აკისრებთ პასუხისმგებლობას, თავი შეიკავონ ნებისმიერი ისეთი გამოხატვისაგან, რომელიც შეიცავს ქსენოფობიურ შინაარსს.
2016 წლის 21 იანვარს, თბილისში, პარლამენტის ყოფილ შენობასთან გამართულ აქციაზე შეკრებილი მოქალაქეები მარჯვენასაჭიანი ავტომობილების რეგისტრაციის აკრძალვასთან დაკავშირებულ კანონპროექტს აპროტესტებდნენ. მედიით გავრცელებული ინფორმაციით, შენობასთან მისულ თამაზ მეჭიაურს მონაწილეები სტვენითა და შეძახილებით შეხვდნენ. აქციის ერთ-ერთ მონაწილეს არტურ არუთინოვს აღნიშნულის გამო დეპუტატმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. აღნიშნულ ფაქტი ნათლად ჩანს გავრცელებულ ვიდეოჩანაწერში.
არანაკლებ საგანგაშოა ინციდენტის შემდეგ ბატონი მეჭიაურის მიერ გაკეთებული კომენტარი, სადაც ეს უკანასკნელი ავლენს არმენოფობიურ დამოკიდებულებას და აცხადებს: "არ ვიცოდი ბატონი არტური თუ იყო, თორე . . . რომ მცოდნოდა, ვინ იყო, შეიძლება უფრო მაგრად..."
აღსანიშნავია, რომ თამაზ მეჭიაური თავის გამოსვლებსა და განცხადებებში გამოირჩევა დისკრიმინაციული, მათ შორის, ჰომოფობიური და არმენოფობიური გამონათქვამებით, ასევე, მიუღებელია მისი დამოკიდებულება არასამათავრობო სექტორის მიმართ, როდესაც ის სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს „ენჯეოელ სოროსელებად“ მოიხსენიებს.
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით გახშირდა ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან სიძულვილის ენის გამომჟღავნება საზოგადოების კონკრეტული ჯგუფის მიმართ. აღნიშნულზე უთითებს არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ ჩატარებული კვლევებიც. მონიტორინგის შედეგებმა აჩვენა რომ მმართველი პარტიის წარმომადგენელთა მხრიდან ხშირია ანტიდასავლური, ჰომოფობიური და სიძულვილის ენის გამოხატველი განცხადებები.
ამავდროულად უკანასკნელ ხანებში სახელმწიფოს მხრიდან არაეფექტური რეაგირების ფონზე, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულთა რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა.
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით და “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონით მკაცრად უნდა გაიწეროს დისციპლინური პასუხისმგებლობის მექანიზმები პარლამენტის წევრების თუ საჯარო მოხელეების მხრიდან დისკრიმინაციულ განცხადებებზე. ასევე, პოლიტიკურმა პარტიებმა უნდა შეიმუშაონ თვითრეგულირების მექანიზმები, რომლებითაც მოხდება შიდა რეაგირება მათი ცალკეული წევრების მხრიდან სიძულვილის ენის, ქსენოფობიის და სხვადასხვა ნიშნით დისკრიმინაციული რიტორიკის გამოვლინებებზე.
ხელისუფლების წარმომადგენელთა ვალია, საკუთარი განცხადებებით საზოგადოებას სხვადასხვა ეთნიკური თუ კონფესიური ჯგუფის პატივისცემისკენ მოუწოდებდენენ. ამის საპირისპიროდ ხელისუფლების წარმომადგებლების მხრიდან სიძულვილით აღსავსე დამოკიდებულებების გამომჟღავნება ქმნის წამახალისებელ ეფექტს სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისათვის და აბრკოლებს პლურალიზმზე დაფუძნებული საზოგადოების ჩამოყალიბების შესაძლებლობას.

The statement of the “No to Phobia!” civil platform regarding the physical violence and xenophobic expression by Tamaz Mechiauri
Date: 23 Jan 2016
We, non-governmental organizations comprising the “No to Phobia!” civil platform, condemn the violent action and Armenophobic attitudes displayed by Tamaz Mechiauri, Chairman of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia. We believe that representatives of the authorities have an obligation of high tolerance toward any form of public protest, while their public assessments are an object of public interest, which obligates them to refrain from any such expression that contains xenophobic content.
On January 21, 2016, citizens were holding a protest against the draft law related to prohibition of registration of vehicles with a right steering-wheel near the former Parliament building in Tbilisi. According to news reports, Tamaz Mechiauri who went up to the building was greeted with whistles and calls by the protesters. Due to this, the MP physically insulted one of the protesters, Artur Arutinov. This incident is clearly visible in the disseminated footage.
The comments made by Mr. Mechiauri after the incident are no less alarming. In the comments, he displayed an Armenophobic attitude and declared: “I didn’t know he was Mr. Artur... If I had known who he was, I may have ... more strongly.”
It should be noted that Tamaz Mechiauri’s speeches and statements are distinguished by discriminatory expressions, including homophobic and Armenophobic remarks; his attitude to the civil society sector is also unacceptable, as he refers to representatives of the civil society as “members of some Soros NGOs”.
Unfortunately, it has recently become particularly frequent for representatives of the authorities to use hate speech towards concrete groups of the public. This is also indicated by studies conducted on this topic by various NGOs. The results of the monitoring have shown that representatives of the ruling party often make anti-Western, homophobic statements and those containing hate speech.
At the same time, against the background of recent ineffective response by the state, the number of hate crimes has increased sharply.
We believe that the Regulations of the Parliament of Georgia and the Law of Georgia on Civil Service should prescribe strict mechanisms of disciplinary responsibility for discriminatory statements by MPs and civil servants. In addition, political parties should develop self-regulation mechanisms to ensure internal response to manifestations of rhetoric that contains hate speech, xenophobia and discrimination on various grounds.
It is a duty of representatives of the authorities to appeal to the public in their statements to show respect for various ethnic and confessional groups. Contrary to this, manifestation of hateful attitudes by representatives of the authorities creates an encouraging effect for hate crimes and hinders the possibility of formation of society that is based on pluralism.