სამოქალაქო საზოგადოების განცხადება მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ვუერთდებით მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღისა და რომის სტატუტის მეოცე წლისთავის აღნიშვნას. ამავდროულად, გამოვხატავთ სოლიდარობას 2008 წლის კონფლიქტის დროს დაზარალებულ პირთა მიმართ.
ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ბევრი ადამიანი გარდაიცვალა, ათასობით დევნილი პირი ცხოვრობს მძიმე პირობებსა და მუდმივ შიშში. ომის დროს უშუალოდ დაზარალებული პირები, მათ შორის, დაღუპულ პირთა ოჯახის წევრები კარგავენ სამართლიანობის აღდგენის იმედს.
გვსურს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ახალ ხელმძღვანელობას და დაზარალებულთა ნდობის ფონდს გავუზიაროთ 10 ძირითადი რეკომენდაცია, რომელიც ჩვენი აზრით, მიმდინარე პროცესს დაზარალებულებისა და მათი თემებისათვის მნიშვნელოვანს გახდის.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ 2016 წლის იანვარში დაიწყო საქართველოს სიტუაციის გამოძიება, რამაც გააჩინა იმედის ნაპერწკალი. თუმცა, საზოგადოებაში, მათ შორის, დაზარალებულებსა და მათ თემებში, ასევე მედიაში, არსებობს დეტალური და დაბალანსებული ინფორმაციის მიწოდების კრიტიკული საჭიროება. გამოძიებისა და სასამართლოს უფლებამოსილების შესახებ დღემდე უამრავი პასუხგაუცემელი კითხვა არსებობს.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურის ოფისს (OTP) ახლახანს დასდეს ბრალი ცალმხრივ გამოძიებაში, საქართველოს ყოფილი სახელმწიფო თანამდებობის პირების წინააღმდეგ. საზოგადოებაში მასობრივად ვრცელდება შეცდომაში შემყვანი და არასწორი ინფორმაცია გამოძიების შესახებ. ეს ხდება, დიდწილად, ადგილზე არსებული საინფორმაციო ვაკუუმის გამო. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ვცდილობთ შევავსოთ ეს სივრცე, მაგრამ ჩვენ ვერ ჩავანაცვლებთ სასამართლოს ფუნქციებს ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით, განსაკუთრებით, იმ მდგომარეობაში, როდესაც მსხვერპლთა უფლებების დამცველი და სამართლიანობისთვის მებრძოლი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები თავად არიან ბრალდებებისა და შეტევის სამიზნე.
მართალია, მივესალმებით სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ადგილობრივი ოფისის გახსნას საქართველოში, მაგრამ, ვწუხვართ, რომ ოფისის შესაძლებლობები, განახორციელოს ეფექტური ცნობიერების ამაღლების აქტივობები და იმოქმედოს, როგორც სასამართლოს თვალსაჩინო წარმომადგენლობამ საქართველოში, შეზღუდულია სასამართლოს მხრიდან ფინანსური უზრუნველყოფის, ხოლო რომის სტატუტის წევრი სახელმწიფოების მხრიდან მხარდაჭერის, მათ შორის, ფინანსური, ნაკლებობით.
დადგა დრო, რომ საზოგადოებამ გააცნობიეროს, თუ რისი გაკეთება შეუძლია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოში. ჩვენ გვჯერა, რომ სასამართლოს აქტიური ჩართულობა ცნობიერების ამაღლებისა და საინფორმაციო აქტივობებში უმნიშვნელოვანესია, პროცესის შესახებ ბუნდოვანების მოხსნისა და ძლიერი მხარდაჭერის მიღების მიზნით. თუმცა, შესაბამისი ადამიანური და ფინანსური რესურსების გარეშე, ვშიშობთ, რომ ადგილობრივი ოფისი და სასამართლოს აქტივობები საქართველოში ვერ მიაღწევს ზემოაღნიშნულ შედეგს.
მოვუწოდებთ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს, ეფექტურად განახორციელოს საკუთარი მანდატი:
1. განავითაროს სრულფასოვანი სტრატეგია საქართველოში მის ჩართულობასთან დაკავშირებით, მათ შორის, უზრუნველყოს, რომ მის თითოეულ ორგანოს ჰქონდეს ხედვა, თუ როგორ დაძლიოს არსებული გამოწვევები და უზრუნველყოს სასამართლოს მანდატის ეფექტური იმპლემენტაცია დაზარალებულებისათვის სამართლიანობის უზრუნველყოფის კუთხით;
2.ჩამოაყალიბოს მრჩეველთა ჯგუფები სამოქალაქო საზოგადოებიდან, სამართლებრივი, დიპლომატიური და აკადემიური წრეებიდან ადგილობრივი ექსპერტების შემადგენლობით, რომლებიც დაეხმარებიან სასამართლოს საკუთარი ექსპერტიზით საქართველოსა და რეგიონში მიმდინარე აქტივობებთან დაკავშირებით;
პროკურორს:
3. მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოებასა და რელევანტურ აქტორებს გამოძიების პროგრესის შესახებ რეგულარულად;
4. საჯაროდ უპასუხოს პირდაპირ ბრალდებებს მიკერძოებულობის შესახებ, რათა უზრუნველყოს საზოგადოების ნდობა და მხარდაჭერა;
რეგისტრს:
5. უზრუნველყოს ადგილობრივი ოფისი საქართველოში შესაბამისი ადამიანური და ფინანსური რესურსით, მათ შორის, კვალიფიციური ადგილობრივი კადრებით, რომლებიც საუბრობენ ადგილობრივ ენებზე, შეუძლიათ თემთან ურთიერთობა და ადგილობრივ დონეზე განვითარებულ სიახლეებზე აქტიური რეაგირება;
6. უზრუნველყოს დაზარალებულთა უფლებების სრული იმპლემენტაცია, მათ შორის, მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სამართალწარმოებაში მონაწილეობისა და ადეკვატური წარმომადგენლობის კუთხით;
7.დანიშნოს მსხვერპლთა მონაწილეობისა და წარმომადგენლობის სექციიდან წარმომადგენელი ადგილობრივ ოფისში, რომელიც დაამყარებს დაზარალებულებთან კავშირს ადგილობრივ დონეზე;
8. უზრუნველყონ შესაძლებლობა ადგილობრივი იურისტებისათვის, ICC-ის ადვოკატთა სიაში შეყვანისათვის, მათ შორის, ტრენინგების და საინფორმაციო სესიების ადგილობრივ ენებზე ორგანიზების გზით.
ICC-ის ადგილობრივი ოფისის ხელმძღვანელს:
9. განახორციელოს ცნობიერების ამაღლების სრულფასოვანი სტრატეგია საქართველოში, ჩამოაყალიბოს რეგულარული და სპეციფიკური კომუნიკაციის ინსტრუმენტები სამოქალაქო საზოგადოებასთან და მედიასთან; უპასუხოს დეზინფორმაციასა და ყალბ ნიუსებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და საქართველოში სასამართლოს როლის შესახებ; ადგილობრივი და რეგიონალური განვითარების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდოს სასამართლოს სათაო ოფისს.
ნდობის ფონდს:
10. სასწრაფოდ განახორციელოს 2017 წელს საქართველოში ვიზიტის შემდგომი ღონისძიებები, დანიშნოს წარმომადგენელი ადგილობრივ დონეზე და განახორციელოს მხარდაჭერის მანდატის პროგრამები, რათა პასუხი გაეცეს იმ ზიანს, რაც მსხვერპლებსა და მათ ოჯახებს 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად მიადგათ.

Today we join you in celebration of international justice day and the 20th anniversary of the Rome Statute of the ICC. At the same time, we commemorate 10 years since the 2008 conflict in Georgia.
Throughout the last decade, many victims have passed away, thousands of displaced people are living in dire conditions, and civilians are living in fear. Families of the lost ones and the remaining victims are losing hope that they will ever get justice.
Looking at the future of the Rome Statute system, on this symbolic occasion, we would like to provide 10 key recommendations to the new ICC leadership and to the Trust Fund for Victims, to make the ongoing process meaningful for the affected communities.
The ICC has opened an investigation on the situation in Georgia in January 2016 bringing a new glimmer of hope. There is however a desperate need for detailed and balanced information amongst the victims and affected communities as well as in media and general public. There are numerous unanswered questions and misunderstandings regarding the investigation and what the Court can do.
The ICC Office of the Prosecutor (OTP) has recently been blamed for leading a one-sided investigation against former Georgian state officials. Numerous misleading and fake reports about the investigation are massively spread amongst the society. This happens largely because of the informational vacuum on the ground. While we are attempting to fill the space, we cannot replace the court in its outreach functions. Especially when accusations and attacks against civil society fighting for victims’ rights and justice also happen simultaneously.
While we have welcomed the opening of the ICC field office in Georgia, we regret that its capacity to deliver outreach and act as the ICC visible voice in Georgia is limited due to a lack of investment from the Court and back-up from the States Parties, including financial.
Now is the time when public opinion needs to understand what the ICC can do in Georgia and we believe the court’s active engagement in public outreach and information activities is crucial to bring in the much-needed clarity and build strong support. However, without sufficient human and financial resources, we fear that the field office, as it is envisaged in the 2019 budget proposal, and the Court’s activities in Georgia are doomed to fail ensuring the Court is understood and ensuring the people stand with the victims.
We call on the ICC to ensure effective implementation of court’s mandate:
1. Develop a court-wide strategy on its engagement in Georgia, to ensure all organs have a vision of how to overcome existing challenges and ensure effective implementation of the court’s mandate to deliver justice to the victims.
2. Establish advisory groups composed of local experts from civil society, legal and diplomatic communities, academia, to support the court with expertise on crucial matters in its activities in Georgia and the region.
To the Prosecutor:
3. Provide information to the public, civil society and relevant actors on the progress of the investigation on a regular basis
4. Publicly respond to direct allegations and accusations of partiality and bias, to ensure public trust and support
To the Registrar:
5. Provide sufficient human and financial resources for the field office in Georgia, including by recruiting qualified local staff who speak local languages to interact with the communities and follow the daily developments on the ground
6. Ensure full implementation of victims’ rights to access justice and redress, including participation in the proceedings and adequate representation
7. Appoint a dedicated staff member from the Victims Participation and Representation Section (VPRS) to the Field Office to interact with victims on the ground;
8. Ensure local lawyers and jurists have opportunities to be on the ICC List of Counsels, including by organising trainings, and information sessions in local languages.
To the Chief of the ICC Georgia Field office:
9. Implement a fully-fledged outreach strategy in Georgia, and establish regular and specific communication tools and dedicated activities with civil society and with the media; Respond to misinformation and fake news about the ICC and Court’s role in Georgia and relay information about local and regional developments to the HQ
To the Trust Fund for Victims:
10. Urgently follow up to the 2017 visit to Georgia, appoint a dedicated staff and launch programmes under its assistance mandate in Georgia to respond to the harms of victims and their families