თომას კენტს, რადიო თავისუფლების პრეზიდენტს
ჩვენ, ქვემორე ხელისმომწერი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, ყურადღებით ვადევნებთ თვალს ბოლო დროს რადიო თავისუფლების ქართული სამსახურის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს. ქართული სამსახურის დირექტორის თანამდებობიდან დავით კაკაბაძის გათავისუფლებამ რადიო თავისუფლების ერთგულ აუდიტორიას კითხვები გაუჩინა. თბილისის ბიუროს ხელმძღვანელის მარინა ვაშაყმაძის მიერ თანამდებობის დატოვებამ კიდევ უფრო გაამწვავა წუხილი იმის თაობაზე, რომ მმართველ რგოლსა და ქართული სამსახურის თანამშრომლებს შორის კონფლიქტი უმნიშვნელო შიდა დავას სცდება და შესაძლოა, უფრო ღრმა საფუძველი ჰქონდეს.
რადიო თავისუფლების მენეჯმენტს არ გამოუქვეყნებია ოფიციალური განცხადება კაკაბაძის თანამდებობიდან გათავისუფლების ან კონფლიქტის თაობაზე. 25 იანვარს საქართველოს მოქალაქეებმა ქართული სამსახურის მხარდამჭერ პეტიციას მოაწერეს ხელი. ამას გარდა, მწერლებმა, მუსიკოსებმა, გამომცემლებმა, მსახიობებმა და ადამიანის უფლებათა დამცველებმა მაუწყებლის მმართველთა საბჭოს ღია წერილით მიმართეს. ცალსახააა, რომ ამ საკითხის მიმართ სერიოზული საზოგადოებრივი ინტერესი არსებობს.
გვესმის, რომ ჟურნალისტები კონფიდენციალობის შესაბამის რეგულაციებს იცავენ და შიდა საკითხებს საჯაროდ არ განიხილავენ, მაგრამ მოგმართავთ თხოვნით რადიო თავისუფლების მენეჯმენტს, რომ ნათელი მოფინოს საკითხს და დაინტერესებულ საზოგადოებას ღიად და გამჭვირვალედ მიაწოდოს ინფორმაცია კონფლიქტის არსის და რადიო თავისუფლების ქართული სამსახურის მომავლის შესახებ.
ბატონო პრეზიდენტო, საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ რადიო თავისუფლების ორი სატელევიზიო გადაცემის შეწყვეტის შემდეგ გაკეთებულ განცხადებაში თქვენ აღნიშნეთ: „ორივე გადაცემამ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საქართველოს საზოგადოებრივ დისკურსში და პოლიტიკურ განვითარებაში.“ ჩვენ ახლა სწორედ ამ ორი პოპულარული გადაცემის ბედი გვაღელვებს. ჩვენთვის, როგორც ერთგული მაყურებლებისთვის, გაურკვეველია გაგრძელდება თუ არა გიორგი გვახარიას „ანარეკლები“ აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელზე. კიდევ უფრო გაურკვეველია, თუ რატომ არ დაიწყო სალომე ასათიანის გადაცემა მაშინ, როცა დონორის დაფინანსება უკვე არსებობს და აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებელიც მზადაა მის ეთერში გასაშვებად.
ყალბი ახალი ამბების და ჰიბრიდული ომების ეპოქაში, ხარისხიანი ჟურნალისტიკა სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგას. ბევრი ჩვენგანისთვის რადიო თავისუფლების ქართულენოვანი პროდუქტი უმაღლესი პროფესიული სტანდარტებისა და ეთიკური ჟურნალისტიკის მაგალითია.
რადიო თავისუფლების ქართული სამსახური და მისი ადგილობრივი ბიურო მუდამ ცდილობდა ინოვაციების დამკვიდრებას ქართულ ჟურნალისტიკაში, იქნებოდა ეს ბლოგების გამოქვეყნება, მობილური ტელეფონით რეპორტინიგი თუ მულტიმედია ფორმატების ათვისება.
ვიმედოვნებთ, რადიო თავისუფლების მენეჯმენტი დაგვარწმუნებს იმაში, რომ ამ პროფესიონალთა გუნდის მიერ წარმოებული ჟურნალისტიკა კვლავ მოთხოვნადია.

Thomas Kent, President, RFE/RL
We, the undersigned CSOs, have been watching closely recent developments around the Georgian Service of Radio Free Europe/Radio Liberty. Dismissal of David Kakabadze from the position of the Georgian Service Director has raised questions among Radio Liberty’s devoted audience. Resignation of Marina Vashakmadze, the Head of the local Bureau, has raised further concerns that the conflict between the management and the Georgian Service staff goes beyond trivial internal dispute and may have some deeper roots.
RFE/RL management has not released official statement regarding Mr. Kakabadze’s dismissal or the nature of the conflict. On January 25, Georgian citizens signed petition in support of the Georgian Service; Writers, musicians, publishers, artists and human rights activists addressed Broadcasting Board of Governors with an open letter. Obviously, public interest towards the issue is substantial.
We understand that Radio Liberty journalists abide by internal regulations of confidentiality and do not discuss internal matters publicly, but we urge RFE/RL management to shed the light to the issue and communicate with the interested public in an open and transparent way about the nature of the conflict and the future of RFE/RL Georgian Service.
Mr. President, in the earlier statement following the termination of two RFE/RL television programs by the Georgian Public Broadcaster, you asserted: “Both programs have made an important contribution to public discourse and political development in Georgia.” We are now concerned about the future of these two highly-acclaimed programs. For us, the dedicated viewers, it is not certain whether Giorgi Gvakharia’s Anareklebi will continue on Ajara Bublic Broadcaster or not. It is even more unclear why Salome Asatiani’s show has not been launched, especially that donor funding is available and Ajara Public Broadcaster’s is willing to air it.
In the era of fake news and hybrid wars good journalism faces serious challenges. For many of us the RFE/RL reporting in the Georgian language has been an example of the highest professional standards and journalistic ethics.
In many ways the Georgian Service and the local Bureau have been a trendsetter for journalism innovation in this country, be it publishing blogs, offering mobile reporting, or exploring multimedia formats.
We expect to be convinced by RFE/RL management that the journalism produced by this professional team is still in demand.