საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით, 2018 წლიდან საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საკანონმდებლო ორგანოს მიერ აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე საზედამხედველო მექანიზმებს შეისწავლის. პროექტ „უსაფრთხოების სექტორზე საპარლამენტო კონტროლის მექანიზმების გაძლიერების“ ფარგლებში, 1-2 და 8-9 თებერვალს საიამ გასვლითი სამუშაო შეხვედრები გამართა პარლამენტის ოპოზიციონერ დეპუტატებთან, სადაც წარადგინა მიმდინარე კვლევისა და მონიტორინგის ფარგლებში გამოვლენილი მთავარი გამოწვევები და რეკომენდაციები, რომლებიც საპარლამენტო ზედამხედველობის ეფექტიანობის გაზრდას ემსახურება. ორგანიზაცია კიდევ ერთ მგავს შეხვედრას უმრავლესობის წარმომადგენლებთან გეგმავს.
პროექტის ფარგლებში, საია შეიმუშავებს კომპლექსურ დოკუმენტს, რომელიც შეაფასებს, განსაკუთრებით, თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორზე საპარლამენტო კონტროლის გახორციელების მიდგომებს, მეთოდებს, პროცედურებს და გასცემს რეკომენდაციებს მათ გასაუმჯობესებლად. პროექტის დასრულებამდე კი, იხილეთ საიას მკვლევარების, ანა ჯაბაურისა და თორნიკე გერლიანის ბლოგ-პოსტები მონიტორინგის პერიოდში გამოვლენილ აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებით.

Workshop with the Members of the Parliament on Parliamentary Oversight
From 2018, GYLA has been implementing the project Enabling Parliamentary Oversight over Executives’ Security Sector (Secret) Procurements with the support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.
Within the framework of the project, GYLA has been studying existing oversight mechanisms of the legislative body in regards to the executive branch. On February 1-2 and February 8-9, GYLA has conducted outreach workshops with the opposition MPs. During the workshops, researchers and monitors of the organization have presented main challenges and findings revealed during their work and issued recommendations for enhancement of the parliamentary oversight mechanisms. GYLA plans to have concluding workshop with the representatives of the ruling party as well.
Until the end of the project, GYLA will elaborate on its findings to finalize a complex document evaluating approaches, methods and procedures of the parliamentary oversight of the security and defence sector. During the implementation process, GYLA’s researchers publish interim blogposts on findings revealed.