საქართველომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქი თურქეთს არ უნდა გადასცეს
2017 წლის 25 მაისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აკვირდებოდა სასამართლო პროცესს, რომელზეც საექსტრადიციო პატიმრობა შეეფარდა დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯის ხარისხის მართვის მენეჯერს, თურქეთის მოქალაქეს - მუსტაფა ემრე ჩაბუქს. საია მიიჩნევს, რომ მოცემულ საქმეში საექსტრადიციო პატიმრობის შეფარდება დაუსაბუთებლად მოხდა. საია ასევე მიიჩნევს, რომ საქმის კონტექსტის და თურქეთში არსებული ვითარების გათვალისწინებით, მუსტაფა ემრე ჩაბუქის თურქეთისთვის გადაცემის შემთხვევაში არსებობს მისი უფლებების შელახვის რეალური საფრთხე. შესაბამისად, საქართველომ არ უნდა მოახდინოს მისი ექსტრადირება.
პატიმრობის დაუსაბუთებლად შეფარდება
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, საქართველომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მიმართ საექსტრადიციო პროცედურების განხორციელება თურქეთის მოთხოვნით დაიწყო. თურქეთის რესპუბლიკის მიერ საქართველოსათვის წარმოდგენილი ინფორმაციით, მუსტაფა ემრე ჩაბუქი იძებნება თურქეთის სისხლის სამართლის კოდექსის 314/2 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის, რაც ტერორისტული ორგანიზაციის წევრობას გულისხმობს. კერძოდ, თურქეთის მხარის მტკიცებით, მას კავშირი აქვს ფეტულა გიულენთან დაკავშირებულ ორგანიზაცია - ‘’FETO’’-თან, რომელსაც თურქული მხარე ტერორისტულ ორგანიზაციად მიიჩნევს და უკავშირებს 2016 წლის ზაფხულში თურქეთში განვითარებულ მოვლენებს.
2017 წლის 25 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე მუსტაფა ემრე ჩაბუქს 3 თვიანი საექსტრადიციო პატიმრობა შეუფარდა. საია აკვირდებოდა შესაბამის სასამართლო პროცესს და მიიჩნევს, როგორც პროკურატურის პოზიცია პატიმრობის გამოყენების მოთხოვნასთან დაკავშირებით, ასევე სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინება მოკლებულია სათანადო დასაბუთებას და შეუსაბამოა საქართველოს კანონმდებლობით და ევროპული კონვენციით დადგენილ სტანდარტებთან.
პროკურორის განმარტებით, არსებობდა ბრალდებულის მხრიდან დანაშაულებრივი საქმიანობის გაგრძელებისა და მიმალვის საფრთხეები, თუმცა, ამ მიზეზების დასასაბუთებლად მას რაიმე კონკრეტული არგუმენტები ან ფაქტები არ წარმოუდგენია. [1] პროკურორმა მხოლოდ დანაშაულის სიმძიმით, ხასიათით, სასჯელის სიმკაცრითა და სპეციფიკით გაამართლა მუსტაფა ჩაბუქის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მიზანშეწონილობა. თავის მხრივ, დაცვის მხარე არ დაეთანხმა შუამდგომლობას და სასამართლოს 10000 ლარის ოდენობით გირაოს გადახდა და პასპორტის ჩაბარება შესთავაზა. ადვოკატის განმარტებით, ბრალდებული დიდი ხანია ცხოვრობს საქართველოში, აქვს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა, თუმცა, საცხოვრებელ მისამართზე არასოდეს მიუღია უწყება არც ქართული და არც თურქული საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან, შესაბამისად, მისთვის ცნობილი არ იყო სამართალდამცავ უწყებებში გამოცხადების ვალდებულებები და არც თავი აურიდებია ამგვარი ვალდებულებისათვის. გარდა ამისა, ადვოკატმა აღნიშნა, რომ ბრალდებული წარმატებულად ეწევა პედაგოგიურ საქმიანობას და არის სკოლების გაერთიანების კოორდინატორი. მანამდე კი სკოლის პედაგოგი იყო და შემდეგ აღიჭურვა გარკვეული მენეჯერული ფუნქციებით. ადვოკატმა ასევე მიუთითა, რომ ჩაბუქი ოჯახის ერთადერთი მარჩენალია და არ არის ნასამართლევი.
სასამართლო სხდომაზე ისე მოხდა ბრალდებულის მიმართ საექსტრადიციო პატიმრობის გამოყენება, რომ არ ყოფილა მსჯელობა იმაზე, თუ რატომ არ იქნებოდა საკმარისი მოცემულ შემთხვევაში პატიმრობაზე ნაკლებად შემზღუდველი ღონისძიების გამოყენება და რატომ იყო აუცილებელი სწორედ პატიმრობის - ადამიანის უფლებების ყველაზე უფრო შემზღუდველი ზომის - გამოყენება.
საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, უცხო სახელმწიფოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი პირის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით შესაძლოა, გამოყენებულ იქნეს საექსტრადიციო პატიმრობა ან საექსტრადიციო პროცედურების თავისებურებების გათვალისწინებით - სხვა სახის აღკვეთის ღონისძიებები (მაგალითად, გირაო, პირადი თავდებობა)[2]. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მთელი რიგი გადაწყვეტილებებისა და ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის რეკომენდაციის მიხედვით, პატიმრობა არის უკიდურესი ზომა და ყოველთვის უპირატესობა უნდა მიენიჭოს ნაკლებად შემზღუდველ ღონისძიებას. ამასთან, პატიმრობა არ უნდა გამოიყენებოდეს დასჯის მიზნებისათვის[3] და პატიმრობის შეფარდების გასამართლებლად წარმოდგენილი არგუმენტები არ უნდა იყოს ზოგადი და განყენებული.[4] იგი უნდა შეიცავდეს კონკრეტულ ფაქტებზე მითითებას.[5]
პატიმრობის გამართლება მხოლოდ დანაშაულის სიმძიმით,[6] ხასიათით, სასჯელის სიმკაცრითა[7] და სპეციფიკით[8] პირდაპირ ეწინააღმდეგება ევროპის სასამართლოს მიერ დადგენილ სტანდარტებს.
ამასთან, ვინაიდან, პროკურატურის შუამდგომლობა პატიმრობის გამოყენების თაობაზე არ იყო დასაბუთებული[9] და დამაჯერებელი[10] და შემდგომში, მოსამართლემაც ასეთი დასაბუთების ფონზე, საექსტრადიციო პატიმრობა გამოიყენა, დარჩა შთაბეჭდილება, რომ ამ ღონისძიებას უფრო სადამსჯელო ხასიათი ჰქონდა, ვიდრე მაგალითად., ექსტრადიციის პროცედურებისათვის ხელის შეშლის, ახალი დანაშაულის ჩადენის პრევენციის, მიმალვის საფრთხის თავიდან აცილების და ა.შ.
უფლებების დარღვევის რისკი
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მყარად დადგენილი პრაქტიკით, სახელმწიფოებს ეკისრებათ ვალდებულება, არ მოახდინონ პირის გადაცემა, როდესაც არსებობს სერიოზული და აშკარა მოტივები იმის სარწმუნებლად, რომ მას ემუქრება რეალური საშიშროება, დაექვემდებაროს წამებას, არაადამიანურ და ღირსების შემლახავ მოპყრობას[11].
მუსტაფა ემრე ჩაბუქის უფლებებს თურქეთში ექსტრადირების შემთხვევაში შეიძლება დაემუქროს სერიოზული საფრთხე. ამ კონტექსტში მნიშვნელოვანია გათვალისწინებულ იქნეს თურქეთში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით არსებული ვითარება, კერძოდ ის მნიშვნელოვანი სამართლებრივი პრობლემები, რაც გამოიხატება თურქეთის ხელისუფლების მხრიდან ფეტულა გიულენთან კავშირში დადანაშაულებული ადამიანების უფლებების დარღვევის მასობრივ ფაქტებში.
საქართველომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციოს აღნიშნულ კონტექსტს, ჯეროვნად შეაფასოს თურქეთის მხარის მიერ წარმოდგენილი გარანტიების ხარისხი და რამდენად შეიძლება მათზე დაყრდნობა თურქეთში არსებული რეალობის.[12]
საია მოუწოდებს საქართველოს იუსტიციის მინისტრს, მუსტაფა ემრე ჩაბუქის საექსტრადიციო პროცედურების განხილვისას იმოქმედოს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად და მიიღოს ყველა საჭირო ზომა, რათა მისი ფუნდამენტური უფლებების ხელშეუხებლობა არ დადგეს რისკის ქვეშ.
[1] ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო მიიჩნევს, რომ მხოლოდ ის ფაქტი, რომ პირს ორგანიზებული დანაშაულის ჩადენაში ედება ბრალი, პატიმრობის შეფარდებას არ ამართლებს. საქმეზე ალექსეი მაკაროვი რუსეთის წინააღმდეგ, ეროვნულმა სასამართლოებმა პირის მიმართ შეფარდებული პატიმრობა დაასაბუთეს იმით, რომ ბრალად შერაცხული ქმედება ორგანიზებული ჯგუფის მიერ იყო ჩადენილი. სტრასბურგის სასამართლომ მიიჩნია, რომ მოცემულ საქმეში არაფერი არ მიუთითებდა სამართალწარმოების განხორციელებისათვის რაიმე სახის ხელის შეშლაზე, შესაბამისად, გაუმართლებელი იყო პატიმრობის გამოყენება.
[2] ,,სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, მუხლი 30.
[3] Lopez Alvarez v. Honduras; Peirano Basso v. Uruguay.
[4] Smirnova v. Russia; Boicenco v. Moldova.
[5] Fox v. United Kingdom.
[6] დანაშაულის სიმძიმე და სასჯელის სიმკაცრე ერთმნიშვნელოვნად არ უნდა გახდეს საკმარისი პირობა იმისათვის, რომ პიროვნება იმყოფებოდეს პატიმრობაში - Tomasi v. France; Kalashnikov v. Russia; Patsuria and Georgia; Kostadinov v. Bulgaria.
[7] მხოლოდ მოსალოდნელი მკაცრი სასჯელის შიში არ არის საკმარისი საფუძველი პატიმრობის გამოსაყენებლად; ბრალდებულის მიმალვის საფრთხე არ შეიძლება მხოლოდ სასჯელის შესაძლო სიმძიმით განისაზღვროს - Mansur v. Turkey; W. v. Switzerland.
[8] თურქეთის კანონმდებლობით აღნიშნული დანაშაული ისჯება თავისუფლების აღკვეთით 10 წლამდე ვადით, ხოლო საქართველოს კანონმდებლობით - თავისუფლების აღკვეთით 10-დან 12 წლამდე ვადით.
[9] ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სტანდარტების მიხედვით, პატიმრობის მოთხოვნის საფუძვლები უნდა იყოს რელევანტური და საკმარისი გარემოებებით დასაბუთებული - Buzadji v. Republic of Moldova.
[10] პატიმრობის გამოყენების შესახებ გადაწყვეტილება უნდა შეიცავდეს კონკრეტულ ფაქტებზე მითითებას, რომელიც გაამართლებს ბრალდებულის პატიმრობაში ყოფნას; სახელმწიფომ უნდა მოიყვანოს ,,რელევანტური და საკმარისი” არგუმენტები პირის პატიმრობაში ყოფნის გასამართლებლად - Aleksanyan v. Russia; Yagci and Sargin v. Turkey; Bakhmutskiy v Russia; Arutyunyan v Russia; Yagci and Sargin v. Turkey.

Georgia should not transfer Mustafa Emre Çabuk to Turkey
On May 25, 2017, the Georgian Young Lawyers’ Association monitored a trial where Quality Assurance Manager of Demireli private college, Turkish citizen Mustafa Emre Çabuk was sentenced to a provisional arrest pending extradition. GYLA believes that the provisional arrest ordered against Mr. Çabuk is unsubstantiated. GYLA also believes that in view of the context of the case and the situation in Turkey, transferring Mustafa Emre Çabuk to Turkey will pose a real threat to his rights. Therefore, Georgia should not extradite Mr. Çabuk.
Unsubstantiated provisional arrest
It has been reported that Georgia launched the extradition procedure against Mustafa Emre Çabuk upon request of Turkey. According to the information provided to Georgia by the Republic of Turkey, Mustafa Emre Çabuk has been wanted for committing a crime envisaged by Article 314/2 of the Criminal Code of Turkey – membership of a terrorist organization. In particular, the Turkish side claims that he has ties with Fethullah Gülen-associated FETÖ – an organization that has been designated as terrorist by Turkey. The Turkish side believes that FETÖ was involved in the developments that occurred in summer 2016.
On May 25, 2017, Tbilisi City Court sentenced Mustafa Emre Çabuk to a three-month extradition imprisonment. GYLA monitored the trial and believes that the position of the prosecution about use of the provisional arrest as well as the court’s decision ordering the provisional arrest lacks adequate substantiation and falls short of the standards established under the Georgian legislation and the European Convention.
The prosecutor explained that there was a threat that the defendant would continue the criminal activities and would go into hiding; however, he did not provide any arguments or facts as to the reasons why. [1] According to the prosecutor, use of a restraining measure against Mr. Çabuk was justified by gravity and nature of the crime and severity and nature of the punishment. The defense did not agree with the motion; instead, it offered the court to grant a bail of GEL 10000 and order the defendant to submit his passport. The lawyer explained that the defendant has lived in Georgia for a long time, he has a residency permit here but he never received any notice from Georgian or Turkish investigative authorities at his home address. Therefore, he was unaware that he was expected to appear before the law enforcement authorities and he didn’t evade any such obligation. In addition, the lawyer noted that the defendant successfully pursues pedagogical activities and serves as a coordinator of a union of schools. Before that, he was a schoolteacher and later he was entrusted with certain managerial functions. The lawyer also stated that Çabuk is the only breadwinner for his family and has no prior record of conviction.
During the trial, the defendant was sentenced to provisional arrest pending extradition without giving consideration to expediency of other less severe measures and without stating why it was necessary to use arrest – the measure that restricts human rights the most.
The Georgian legislation allows using of extradition imprisonment or, in view of special characteristics of extradition procedures, other types of restraining measures (e.g. bail, personal bond) against an individual wanted by foreign law enforcement agencies.[2] Based on a number of cases handled by the European Court and recommendations of the CoE Committee of Ministers, imprisonment is a measure of last resort and the authorities must always consider use of a less restraining measure first. In addition, imprisonment should not be used for punitive purposes[3] and arguments provided for justification of the sentence of imprisonment should not be general and isolated[4]; rather, they should make reference to concrete facts.[5]
Justifying imprisonment by gravity[6] and nature of the crime, severity[7] and specific nature[8] of the punishment is in direct conflict with the standards established by the European Court.
In addition, because the motion of the prosecution for use of imprisonment lacked substantiation[9] and credibility[10] and later, the court relied on such poor substantiation for using the imprisonment pending extradition, it is safe to conclude that the above measure served the purpose of a punishment instead of, for instance, preventing interference with extradition procedures, avoiding repeat crime and the risk of the defendant going into hiding, etc.
The risk of violation of rights
Based on the ECHR jurisprudence, states are obligated not to extradite an individual when there are serious and well-founded reasons for believing that the extradition would expose the individual to a real risk of torture, inhuman and degrading treatment.[11]
If extradited, Mustafa Emre Çabuk’s rights may be put in serious danger. In this context, it is important to consider the human rights situation in Turkey and especially the important legal problems that entail gross violation of rights of individuals linked to Fethullah Gülen.
Georgia must especially consider the above context, evaluate the quality of guarantees provided by Turkey and whether these guarantees reflect the situation in Turkey.[12]
GYLA urges the Minister of Justice of Georgia to act in abidance by the international standards in handling of the issue of Mustafa Emre Çabuk’s extradition and make all necessary measure sto ensure that his fundamental rights are not put at risk.
[1] The European Court of Human Rights believes that only the fact that an individual is accused of committing an organized crime does not justify arrest. In Aleksei Makarov v Russia, as grounds for the applicant’s detention the domestic courts referred to the fact that the imputed offence had been committed by an organized group. The European Court found that in the case concerned there was no risk of interference with the administration of justice and therefore, use of the detention was unjustified.
[2] Article 30 of the Law of Georgia on international cooperation in the field of criminal justice.
[3] Lopez Alvarez v. Honduras; Peirano Basso v. Uruguay.
[4] Smirnova v. Russia; Boicenco v. Moldova.
[5] Fox v. United Kingdom
[6] Gravity of crime and severity of punishment should not be the sole condition for keeping an individual in custody - Tomasi v. France; Kalashnikov v. Russia; Patsuria and Georgia; Kostadinov v. Bulgaria.
[7] Fear of severity of anticipated punishment is not an adequate basis for using imprisonment; risk of the defendant going into hiding may not be determined solely by severity of the punishment - Mansur v. Turkey; W. v. Switzerland.
[8] Under the Turkish legislaiton the crime is punishable by deprivation of liberty for up to 10 years, and under the Georgian legislation it is punishable by deprivation of liberty from 10 to 12 years.
[9] Based on the ECHR standards, grounds for demanding imprisonment must be relevant and substantiated with adequaate circumstances - Buzadji v. Republic of Moldova.
[10] The decision to use imprisonment must contain reference to concrete facts that justify imprisonment of the defendant; the state must provide “relevant and sufficient” arguments to justify imprisonment of an individual - Aleksanyan v. Russia; Yagci and Sargin v. Turkey; Bakhmutskiy v Russia; Arutyunyan v Russia; Yagci and Sargin v. Turkey.