წინასაარჩევნო პერიოდის შეფასება (მოკლე მიმოხილვა)
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები იქნება პირველი მას შემდეგ, რაც, 2012 წელს, უკიდურესად დაძაბული წინასაარჩევნო პერიოდის ფონზე,[2] საქართველოს ისტორიაში პირველად ხელისუფლება არჩევნების გზით შეიცვალა; ეს იქნება ასევე პირველი საპარლამენტო არჩევნები საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდეგ. შესაბამისად, დიდია არჩევნების მიმართ ინტერესი და მისი მნიშვნელობა საქართველოს შემდგომი დემოკრატიული განვითარებისა და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისთვის.
პოლიტიკური ველი
განსხვავებით წინა საპარლამენტო არჩევნებისაგან, დღეს პოლიტიკური სპექტრი უფრო მრავალფეროვანი და მრავალაქტორიანია, თუმცა მაღალია პოლიტიკური პოლარიზების დონე ქვეყანაში და შეიმჩნევა პოლიტიკური ველის ორპოლუსიან სივრცედ დატოვების მცდელობები „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხრიდან, რაზეც წინასაარჩევნო პერიოდში არაერთი ექსპერტი საუბრობდა და რასაც სხვა პარტიების წარმომადგენლები ღიად აკრიტიკებდნენ.
უნდა აღინიშნოს რიგი შემთხვევები, როდესაც სხვადასხვა პოლიტიკური სუბიექტების კანდიდატები, აქტივისტები ტოვებდნენ/იცვლიდნენ პოლიტიკურ პარტიებსა ან წყვეტდნენ პოლიტიკურ საქმიანობას, რიგ შემთხვევებში აღნიშნული განპირობებული იყო შიდა-პარტიული პრობლემებით, თუმცა სხვა შემთხვევები გარკვეულ კითხვის ნიშნებს აჩენდა შესაძლო გარე ჩარევების შესახებ.
წინასაარჩევნო პერიოდი ოფიციალურად 8 ივნისს დაიწყო, თუმცა აგვისტოს ბოლომდე პოლიტიკური პარტიების მხრიდან კამპანია აქტიურ ფაზაში არ გადასულა.
ხელისუფლება ორჯერ გამოვიდა პოლიტიკურ პარტიებს შორის წინასაარჩევნო პერიოდში მნიშვნელოვან პრინციპებზე შეთანხმების ინიციატივით, რომელსაც გარკვეული პოლიტიკური პარტიები შეუერთდნენ, თუმცა სხვები, მათ შორის ნაციონალური მოძრაობა, გაემიჯნა, აღსანიშნავია, რომ ამ ინიციატივების მნიშვნელობას აკნინებდა წინასაარჩევნო პერიოდში მომხდარ ინცინდენტებზე მთელ რიგ შემთხვევებში არასათანადო რეაგირება ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოების მიერ და მმართველი პარტიის ცალკეული წარმომადგენლების საჯარო რიტორიკა.
მიუხედავად კონკრეტული მცდელობებისა და პარტიების მიმართ არაერთი სამოქალაქო მოწოდებისა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდი მშვიდ, კონსტრუქციულ რეჟიმში წარმართულიყო და ყოფილიყო ფოკუსირებული საარჩევნო პროგრამებზე, ამ პერიოდს თან გასდევდა დაპირისპირებულ პოლიტიკურ ძალებს შორის ურთიერთბრალდებები, მთელ რიგ შემთხვევებში კი - ასევე პიროვნული შეურაცხყოფები. პოლიტიკურმა პარტიებმა ვერც ამ არჩევნებზე მოახერხეს პოლიტიკური დისკუსიების წარმართვა სიძულვილის ენის გამოყენების და მოწყვლადი ჯგუფების ინსტრუმენტალიზაციის გარეშე.
ასეთი ფონი უნდობლობას აღრმავებდა მნიშვნელოვანი სახელმწიფო ინსტიტუტების და უწყებების მისამართით და ახდენდა სამართლებრივი საკითხების პოლიტიზირებას.
არჩევნების მოახლოებასთან ერთად იმატა დარღვევების რაოდენობამ და სიმძიმემ.
დარღვევებს შორის უნდა აღინიშნოს: წინასაარჩევნო კამპანიის ხელშეშლა და ძალადობა/ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტები, სააგიტაციო მასალების დაზიანება, უკანონო აგიტაცია, ამომრჩევლის მოსყიდვა, სამსახურიდან სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლება და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება.
არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე განვითარებულმა ძალადობრივმა ფაქტებმა დიდინეძში, გორსა და თბილისში საფრთხე შეუქმნა სტაბილურ საარჩევნო გარემოს და მნიშვნელოვანი კითხვები გააჩინა, რომლებზეც დამაჯერებელი პასუხების გაცემა სწრაფ, ეფექტურ და მიუკერძოებელ გამოძიებას და სამართლიან სასამართლო განხილვებს საჭიროებს.
აღსანიშნავია, რომ იყო შემთხვევები, როდესაც პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები საუბრობდნენ უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენელთა აქტიურობაზე საარჩევნო პროცესებთან მიმართებაში.[3]
იხ. ინფო-გრაფიკი, რომელიც ასახავს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ წინასაარჩევნო პერიოდში დაფიქსირებული დარღვევების სტატისტიკას:
ჩვენს მიერ განხორციელებული რეაგირება დარღვევებზე
საიას მონიტორების მიერ წინასაარჩევნო პერიოდში საერთო ჯამში 82 დარღვევა/ტენდენცია დაფიქსირდა. დარღვევები ფიქსირდებოდა როგორც სახელისუფლებლო, ასევე ოპოზიციური პარტიების მხრიდან.
საანგარიშო პერიოდში საიას დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით არაერთი განცხადება/საჩივრის წარდგენა მოხდა შესაბამის უწყებებში. სტატისტიკა, სხვადასხვა ფაქტებთან დაკავშირებით, ასე გამოიყურება:
საკანონმდებლო ჩარჩო
აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკურ ძალებსა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის 2016 წელს მიღწეული უპრეცედენტო კონსენსუსის მიუხედავად, საპარლამენტო არჩევნებამდე კვლავ ვერ განხორციელდა საარჩევნო სისტემის რეფორმა და ხელისუფლება მხოლოდ ფრაგმენტული ცვლილებებით შემოიფარგლა. შესაბამისად, 2016 წლის არჩევნები კვლავ ძველი სისტემით გაიმართება, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს კონკრეტული პარტიის მიერ მიღებული ხმებისა და მის მიერ პარლამენტში მოპოვებული მანდატების პროპორციულად ასახვას. აგრეთვე, აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად სამოქალაქო საზოგადოებისა და პოლიტიკოსების ნაწილის აქტიური მცდელობებისა, პარლამენტმა მხარი არ დაუჭირა ქალთა კვოტირების საკითხს.
ხანგრძლივმა წინასაარჩევნო პერიოდმა და ამ პერიოდში გამოვლენილმა დარღვევებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა, რომ საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობა დასახვეწია და საჭიროებს შემდგომ რეფორმირებას, მათ შორის მნიშვნელოვანია მთელი რიგი საკანონმდებლო აქტების განახლება და თანამედროვეობის საჭიროებებთან შესაბამისობაში მოყვანა.
მედია გარემო წინასაარჩევნოდ
საქართველოში მედია გარემო პოლარიზებულია პოლიტიკური სპექტრის შესაბამისად, რაც კიდევ უფრო ნათელი იყო წინასაარჩევნო კონტექსტში. მწირია მოვლენების ობიექტური, მიუკერძოებელი გაშუქება და პოლიტიკური გავლენებისაგან თავისუფალი სარედაქციო პოლიტიკა.
მიუხედავად თავისუფალი და კრიტიკული მედიის შენარჩუნების მიმართულებით 2015-2016 წლებში შექმნილი სერიოზული საფრთხეებისა, საპარლამენტო არჩევნების წინ მედია გარემო წინა არჩევნებთან შედარებით გაცილებით უფრო თავისუფალი და პლურალისტურია, რაც შესაძლებლობას აძლევდა პოლიტიკური ძალების წარმომადგენლებს ამომრჩევლისათვის თავისუფლად მიეწვდინათ თავიანთი ხმა, თუმცა გარკვეულ პოლიტიკურ პარტიებს ჰქონდათ პრეტენზიები უფასო სარეკლამო დროით სარგებლობასთან დაკავშირებით, რაც ბოლო დროს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებებით იყო განპირობებული.
მისასალმებელია, რომ რამდენიმე მედია საშუალებამ საზოგადოებას შესთავაზა თემატური დებატები პარტიების პროგრამების მიხედვით. თუმცა, უარყოფით შეფასებას იმსახურებს ის გარემოება, რომ მაგალითად 3 ოქტომბერს რიგი პოლიტიკური სუბიექტების წარმომადგენლებმა საზოგადოებრივ მაუწყებლის მიერ ორგანიზებულ თემატურ დებატებში მონაწილეობა არ მიიღეს.
ფარული ჩანაწერები
ჯერ კიდევ წინასაარჩევნო პერიოდის ოფიციალურად დაწყებამდე კვლავ აქტუალური გახდა ფარული ჩანაწერების თემა, როდესაც პოლიტიკოსების პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრები ინტერნეტ სივრცეში გავრცელდა მუქარის შემცველი მესიჯებით. აღნიშნულს საზოგადოების ფართო წრეების პროტესტი მოჰყვა.
მოგვიანებით სხვადასხვა შინაარსის არაერთი ფარული აუდიო ჩანაწერიც გავრცელდა. ჩანაწერების გავრცელების დრო და შინაარსი მიუთითებდა ჩანაწერების მეშვეობით პოლიტიკური პროცესების და საზოგადოებრივი აზრის მანიპულაციის მცდელობებზე, რაც შეუთავსებელია დემოკრატიული მმართველობის პრინციპებთან და არაერთხელ გამხდარა სამოქალაქო საზოგადოების კრიტიკის საგანი. მეორეს მხრივ, ზოგიერთი ჩანაწერის შინაარსი, ავთენტურობის პირობით, ასევე არ იყო თავსებადი დემოკრატიულ ღირებულებებსა და მართლწესრიგთან და იწვევდა საზოგადოების მკვეთრად უარყოფით განწყობებს.
ერთ-ერთი ჩანაწერის საფუძველზე 27 სექტემბერს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გამოძიება დაიწყო სახელმწიფოს წინააღმდეგ შეთქმულების მუხლით.
ზემოაღნიშნული მოვლენები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ უკანონო მოსმენების და პოლიტიკური მიზნებისთვის მათი გამოყენების მანკიერი პრაქტიკა კვლავ გრძელდება, რასაც ახალისებს არასათანადოდ განხორციელებული საკანონმდებლო რეფორმა, ამგვარი დანაშაულის არაეფექტური გამოძიებები და დამნაშავეთა დაუსჯელობის პრაქტიკა.
საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტება
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა კიდევ ერთხელ გამოავლინა საუბნო და საოლქო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების პროცედურის, ასევე პრაქტიკის პრობლემურობა. გამოითქვა არაერთი ეჭვი იმასთან დაკავშირებით, რომ კომისიების „პროფესიული“ წევრების კვოტით პოლიტიკური მიკერძოების მქონე პირები იქნენ შერჩეული, და რომ უბნების დაკომპლექტების დროს არა ერთ შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა სიების წინასწარ შედგენას.
რაც შეეხება ცესკოს, მისი ინიციატივით და აქტიური ჩართულობით არაერთი ღონისძიება დაიგეგმა და განხორციელდა საარჩევნო პერიოდში გამჭვირვალობისა და სხვადასხვა დაინტერესებული მხარეების საარჩევნო პროცესებში ჩართულობის უზრუნველსაყოფად, ასევე არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩასატარებლად და კანონდარღვევების თავიდან ასაცილებლად, როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში, ასევე არჩევნების დღეს. თუმცა, რიგ შემთხვევებში ცესკოს მოქმედებები, არსებული საკანონმდებლო ნორმების ფარგლებში განსაზღვრული მისი უფლებამოსილებისა და სხვა სახელმწიფო უწყებებთან კოორდინირების თვალსაზრისით გარკვეულ კითხვებს აჩენდა, რაც ნათლად გამოიკვეთა პოლიტიკური პარტიების რეგისტრაციისა და საარჩევნო სუბიექტების რიგითი ნომრების მინიჭების დროს.
ასევე აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ საარჩევნო დავების განხილვის დროს ვერც სასამართლომ და ვერც საარჩევნო ადმინისტრაციებმა ვერ უზრუნველყვეს კანონმდებლობის სწორი, პროგრესული განმარტება მთელ რიგ მნიშვნელოვან საკითხებზე, რითიც შექმნეს შთაბეჭდილება, რომ თავს არიდებდნენ მნიშვნელოვან საკითხებზე თავიანთი უფლებამოსილების სათანადოდ განხორციელებას.
უწყებათაშორისი კომისია
საანგარიშო პერიოდში უწყებათაშორისმა კომისიამ 9 სხდომა გამართა და 10-ზე მეტი რეკომენდაცია გამოსცა,[4] რომლებიც როგორც ადგილობრივ თვითმმართველობებს, ასევე საარჩევნო სუბიექტებს ეხებოდა და მიმართული იყო წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოებისას შეხვედრებისას კონტრაქციებისაგან, სააგიტაციო მასალების დაზიანებისაგან თავის შეკავების და ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ შესაბამისი სამართლებრივი რეგულაციების დაცვის მიზნით, კონტროლის უზრუნველყოფად. სამწუხაროა, რომ კომისიის მიერ გამოცემული რეკომენდაციის მიუხედავად, არაერთი დარღვევა რეკომენდაციის გამოცემის შემდგომაც დაფიქსირდა (მაგ. საჯარო მოხელეებთან მიმართებაში).
კომისიის სხდომები ძირითადად კონსტრუქციული დიალოგის რეჟიმში მიმდინარეობდა, თუმცა კენჭისყრის დღის მოახლოებასთან ერთად, ადგილი ჰქონდა დისკუსიების პოლიტიზირებას და პარტიების წარმომადგენელთა მიერ განხილვების ურთიერთბრალდების ტონალობაში გადაყვანას.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახური
2014 წლის მსგავსად, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინიციატივით, წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში პოლიტიკური დაფინანსების კანონიერებასა და გამჭვირვალობაზე მონიტორინგის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან დაკომპლექტებული დროებითი საკონსულტაციო კომისია შეიქმნა.[5]
კომისია საქმიანობას 2016 წლის ივლისის ბოლოდან შეუდგა. კომისიის შექმნამ და მისმა მუშაობამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი აუდიტის სამსახურის საქმიანობის გამჭვირვალობას და პოლიტიკური დაფინანსების მონიტორინგის თაობაზე საზოგადოების ინფორმირება უზრუნველყო.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახური სწავლობდა ინფორმაციას სავარაუდო დარღვევების შესახებ, გამოკითხვაზე იბარებდა შემომწირველებს, პერიოდულად აქვეყნებდა საარჩევნო სუბიექტთა სასარგებლოდ განხორციელებული შემოწირულობების შესახებ ინფორმაციას.[6]
შინაგან საქმეთა სამინისტრო
წინასაარჩევნო კამპანიის ღონისძიებების განხორციელებისას გარკვეულ შემთხვევებში აქციების ხელშეშლის, ძალადობისა და მუქარის შემთხვევები დაფიქსირდა.[7] რიგ შემთხვევები, მიუხედავად, იმისა, რომ წინასწარ იყო დაანონსებული აქციები და პოლიციის თანამშრომლები იმყოფებოდნენ ღონისძიებების გამართვის ადგილას, მათი წარმომადგენლები არასათანადო რაოდენობით იყვნენ წარმოდგენილი. თუმცა იყო შემთხვევები, როდესაც პოლიციის წარმომადგენლები დროულად და ადეკვატურად რეაგირებდნენ ინცინდენტებზე. აღსანიშნავია პოლიციელთა სრული მზადყოფნა და მობილიზება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ აქციაზე 5 ოქტომბერს თბილისში, რაც პოზიტიურად უნდა შეფასდეს.
ასევე პოზიტიურია ის, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ცესკოსთან თანამშრომლობით გადადგა გარკვეული მოსამზადებელი ნაბიჯები არჩევნების დღის მშვიდობიან გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად.[8]
თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას მთელ რიგ ფაქტებთან დაკავშირებით, რომლებიც შესაძლოა შეიცავდეს მუქარის, იძულების, დაშინების ან ძალადობის სხვადასხვა ფორმებს და რომლებზეც საუბარი იყო როგორც მედიასაშუალებებში, ასევე უწყებათშორისი კომისიის ფორმატში, შსს-ს მიერ წარმართული გამოძიებების ეფექტურობა. აღნიშნული უარყოფიად აისახება ამ უწყების, როგორც ეფექტური და პოლიტიკურად ნეიტრალური ინსტიტუტისადმი ნდობაზე.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აუცილებლად მიიჩნევს, როგორც ხელისუფლებამ, ასევე საარჩვენო სუბიექტებმა გამოიჩინონ მაღალი პასუხისმგებლობა და ყველა შესაბამისი ნაბიჯი გადადგან იმისათვის, რათა საქართველოს მოქალაქეებს მიეცეთ შესაძლებლობა თავისუფალ, უსაფრთხო გარემოში დააფიქსირონ საკუთარი არჩევანი 8 ოქტომბერს.
მოვუწოდებთ ხელისუფლებას და სამართალდამცავ ორგანოებს:
- უპირველეს ამოცანად დაისახონ კენჭისყრის დღის და სხვა საარჩევნო პროცესების უსაფრთხო და მშვიდობიან გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფა;
- ასევე, უზრუნველყონ სწრაფი, სრულყოფილი, გამჭვირვალე და მიუკერძოებელი გამოძიება საარჩევნო კანონმდებლობის ყველა დარღვევაზე.
აქვე, მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს:
- უარი თქვან დაპირისპირებისა და ესკალაციის საფრთხის შემცველ
ქმედებებზე;
- ყველა ღონე იხმარონ იმისათვის, რათა თავიდან აიცილონ სიტუაციის
ძალადობრივი მიმართულებით განვითარება;
- ხელი შეუწყონ მშვიდობიან და სამართლიან საარჩევნო გარემოს;
საია 500-მდე დამკვირვებლით განახორციელებს კენჭისყრის დღის მონიტორინგს მთელი ქვეყნის მასშტაბით 49 საარჩევნო ოლქში და მონიტორინგის შედეგებს კენჭისყრის დღის განმავლობაში პერიოდულად მიაწოდებს საზოგადოებას.
[1] საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე აკვირდება როგორც წინასაარჩევნო გარემოს, ასევე კენჭისყრის დღეს და არჩევნების შემდეგ მიმდინარე მოვლენებს, განსაკუთრებით საარჩევნო დავებს. ორგანიზაცია ასევე გამოაქვეყნებს სამივე ფაზის დეტალური შეფასების ანგარიშებს.
[2]2012-2014 საარჩევნო ციკლის შემაფასებელი ანგარიშები: OSCE/ODIHR, NDI, GYLA, ISFED, TI
[3]დარღვევების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ საიას საინფორმაციო ბიულეტენებში: https://gyla.ge/ge/mod/newsletter/5, https://gyla.ge/ge/mod/newsletter/6, https://gyla.ge/ge/mod/newsletter/7
[4] http://www.justice.gov.ge/Ministry/Index/487
[5] კომისიის მანდატს პოლიტიკური დაფინანსების მარეგულირებელი წესების აღსრულების პროცესის შესახებ, მათ შორის პოლიტიკური დაფინანსების რეგულაციების შესაძლო დარღვევის თაობაზე სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის მოსმენა და განხილვა, ასევე, არასამთავრობო სექტორთან კონსულტაციის საფუძველზე, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების საკითხებთან დაკავშირებით სახელმწიფო აუდიტის სამსახურისათვის კონკრეტული რეკომენდაციების გაწევა წარმოადგენს.

Assessment of the Pre-election period (short summary)
2016 Parliamentary elections will be the first after the parliamentary elections back in 2012 when, after an extremely tense pre-election period, for the first time in the history of Georgia the ruling party was changed through elections; furthermore, this will be the first parliamentary elections after signing the Georgia-European Union Association Agreement. Accordingly, interest towards the elections and its significance for Georgia’s future democratic development and Euro-Atlantic integration is great.
Political Landscape
Unlike the previous Parliamentary Elections, political spectrum is more diverse and includes multiple actors; still the level of political polarization is high; attempts from the side of “Georgian Dream – Democratic Georgia” and “United National Movement” to maintain bi-polar political landscape were visible. These attempts have been discussed by various experts during the pre-elections period and was openly criticized by other political parties.
Several instances of political party candidates leaving/changing their parties have been observed; in a number of cases this was conditioned by inner-party issues, but certain cases raised questions regarding possible external interferences.
Official pre-election period started on June 8, though political parties have not started active political campaigns until the end of August.
The Government initiated the process of reaching a consensus on important principles to be followed during pre-elections period by political parties; several political parties joined the initiative, but the others, including National Movement, dissociated themselves from these initiative. The meaning of these initiatives was diminished by the failure of the relevant state bodies to appropriately address a number of incidences that took place during the pre-election period and by public statements of certain representatives of the ruling party.
Despite a number of calls to carry out the pre-election activities in peaceful, constructive regime and focus on party programs, pre-election period was accompanied by mutual accusations between opposing parties, and in a number of cases – even personal insults. Political parties failed to conduct political discussions and debates without using hate speech and instrumentalization of vulnerable groups.
Such environment deepened mistrust towards significant state institutions and politicized legal issues.
Number and severity of violations have increased as the date of elections approached.
Cases of interferences in pre-election campaign and facts of violence/physical abuse, damaging agitation materials, illegal agitation, vote-buying, dismissal on allegedly political grounds and using administrative resources has been documented.
Violent acts that took place several days before the elections in Didinedzi (Samegrelo), Gori and Tbilisi have put the stable election environment under risk and raised significant questions; these questions require convincing responses which must be provided by speedy, effective and unbiased investigation and fair court proceedings.
It should be noted that several political party representatives have talked about active involvement of security offices in election processes.
See info-graphics that depicts the statistics of violations recorded by GYLA:
Our response to violations
In total 82 violations/tendencies have been observed by GYLA in pre-election period. These violations have been committed by the ruling as well as opposition party representatives.
GYLA has submitted a number of applications/complaints regarding violations it has documented and submitted to relevant authorities. The statistics regarding our complaints can be seen below:
Legislative framework
It should be noted that despite the unprecedented consensus reached between political parties and civil society in 2016, the Government failed to conduct election system reform and carried out only limited changes. Accordingly, elections of 2016 will be conducted using the old system that fails to ensure proportionate transformation of the voters’ will into the MP mandate. Moreover, it should be noted that despite active efforts of civil society and number of politicians, parliament did not support quotas for women in party lists.
Long pre-election period and violations revealed in this period made it clear once against that election legislation of Georgia needs to be refined and requires further reforms, most significant among them is to renew certain legislative acts and bring them in line with the needs of modern times.
Media environment in pre-election period
Media environment is polarized along the lines of political spectrum; this became even clearer in pre-election context. Objective, unbiased coverage of events and editorial policies free from political influence are rare.
Despite serious threats towards maintaining independent and critical media in 2015-2016, media environment before parliamentary elections is much more independent and pluralistic that during the previous elections; the media environment enabled different political parties to reach out to the public, although certain parties made complaints regarding utilizing free advertising time, that was conditioned by recent legislative changes.
It should be positively noted that several media outlets offered their viewers thematic debates based on party programmes with the participation of different party representatives. However, it should be assessed negatively that, for instance on October 3 representatives of several political parties did not participate in thematic debates organized by the Public Broadcaster.
Illegal Secret Recordings
Even before the official start of pre-election period, secret recording became still actual, when video tapes depicting scenes of personal intimate life scenes were released in internet with threatening messages. The above-mentioned caused wide public outcry.
Several secret audio recordings with various contents were released later. The time and content of the released recordings indicated attempts to manipulate public opinion and political processes through recordings; this is incompatible with the principles of democratic governance and have been many times criticized by the civil society. On the other hand, the content of some of the recordings, provided they were authentic, was also incompatible with democratic order and, and caused negative reactions from the society.
On September 27, State Security Service launched investigation based on one of the released secret recordings under the Criminal Code article pertaining to coup.
The abovementioned events prove again that the faulty practice of illegal tapping and using them for political aims still continues, that is even more encouraged by improper legislative reform, ineffective investigations and practice of impunity for perpetrators.
Election Administration
Parliamentary elections of 2016 once more revealed the problems in law and practice of selection of members of District and Precinct Election Commission. Concerns were expressed that instead of professional members, as provided by the law, people were selected according to their political affiliations and the lists were drawn-up in advance when completing the precincts.
As regards the Central Election Commission, several events were planned and implemented with their involvement in order to ensure transparency and involvement of different interested parties in the election processes. Also to conduct elections in safe environment and avoid violations during the pre-election period as well as the voting day. Although in some cases the CEC actions raised questions, in terms of its authority defined with existing legislative norms and coordination with different Government organs, as demonstrated during registration process of the parties and assignment of party numbers.
It should also be noted that during court disputes neither court and nor election administrations could not provide correct, progressive interpretation on a number of important issues, that created an impression that they were avoiding proper implementation of their authority on significant issues.
Interagency Commission
Interagency commission held 9 sessions during the reporting period and issued more than 10 recommendations concerning local self-governments and election subjects and was aimed at counteractions during pre-election campaign, refraining from damaging agitation materials and providing control to ensure observance of relevant legal regulations by the local self-governments. Unfortunately, despite several recommendations released by the Commission number of violations were observed after the recommendations were issued (e.g. in respect to civil servants).
Commission sessions were held mainly in constructive dialogue mode, but as the Election Day approached, in several instances discussions were politicized and representatives of the parties changed the constructive discussions into mutual accusations.
State Audit Office
Similar to 2014, with the initiative of State Audit Office, temporary consultation commission, staffed with representatives of the non-governmental organizations, working on the political financing legality and transparency monitoring issues was established.
Commission started working from the end of July, 2016. The creation of the commission and its work has significantly contributed to the transparency of the Audit Office and ensured awareness of the society regarding monitoring political financing.
The State Audit Office studied information regarding alleged violations, was questioning donators, was periodically releasing information regarding donations to the election subjects.
Several incidents of interference, violence and threatens were observed during the pre-election campaign activities. In a number of cases, despite the fact, that activities were announced beforehand and the police were on the spot, their number was not sufficient. However, in certain cases police representatives responded in timely and adequate manner to the incidents. The full readiness and mobilization of the police on 5th of October on the United National Movement support rally in Tbilisi should be assessed positively.
Furthermore, it is positive that the ministry, in cooperation with CEC, took certain preparatory steps to conduct elections in peaceful environment.
On a different note, effectiveness of investigation launched by the Ministry of Internal Affairs is under question, considering the number of facts, that may include different forms of threats, coercion, intimidation or violence that were discussed in media and also in the framework of the Interagency Commission. This negatively affects the trust towards the MIA, as of effective and politically neutral institution.
GYLA considers it necessary for the government and political parties to demonstrate high sense of responsibility and take all relevant measures for the citizens of Georgia to vote in free, safe environment on October 8.
We urge the Government and Law Enforcement Organs:
- to set it as its priority to conduct voting process and other election processes in safe and secure environment;
- also ensure rapid, full, transparent and unbiased investigation on every violation of election legislation
We urge political parties:
- To refrain from activities that cause confrontation and raise risks of escalations;
- To make every effort in order to avoid development of situation in violent ways;
- Facilitate peaceful and fair election environment;
GYLA will monitor the voting day with 500 observers throughout the country in 49 electoral districts and will provide the results of the monitoring to the society.