საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგი დაიწყო
თარიღი: 1 ივნ 2017
დღეიდან, 2017 წლის 1 ივნისიდან საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგი დაიწყო. მართალია წინასაარჩევნო კამპანია ოფიციალურად ჯერ არ დაწყებულა, თუმცა წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე განვითარებული მოვლენებიც ტრადიციულად ორგანიზაციის დაკვირვების საგანს წარმოადგენს.
საია წინასაარჩევნო პროცესების დაკვირვებას ცენტრალური და 8 რეგიონული ოფისის მეშვეობით თბილისსა და საქართველოს 9 რეგიონში: კახეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელოში, აჭარაში, გურიაში, იმერეთში, მცხეთა-მთიანეთში 20-მდე დამკვირვებლის მეშვეობით განახორციელებს.
საიას დამკვირვებლები განსაკუთრებული ყურადღებას გაამახვილებენ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა:
• ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება;
• წინასაარჩევნო კამპანიაში უკანონო მონაწილეობა/აგიტაცია;
• ამომრჩეველზე ზეგავლენა/დაშინება/მუქარა/ფიზიკური ანგარიშსწორება;
• ამომრჩევლის მოსყიდვა;
• საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტება;
• სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლება;
• პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება;
• ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლა;
• სხვა საკითხები.
მონიტორინგის განხორციელებისას საიას დამკვირვებლები შეისწავლიან არჩევნებში ჩართული სახელმწიფო უწყებების (საარჩევნო ადმინისტრაცია, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, უწყებათაშორისი კომისია, სამართალდამცავი ორგანოები და სასამართლო) საქმიანობას და დააკვირდებიან, თუ რამდენად გამჭვირვალედ, ობიექტურად და პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის დაცვით წარმართავენ აღნიშნული უწყებები საქმიანობას.
საიას დამკვირვებლები სავარაუდო დარღვევებზე ინფორმაციას სხვადასხვა წყაროდან მიიღებენ. მათ შორის, საჯარო დაწესებულებებიდან საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის საშუალებით, მასმედიით გავრცელებული ინფორმაციის მონიტორინგის გზით და სხვა. მოქალაქეებს, პოლიტიკურ გაერთიანებებს და კანდიდატებს შესაძლებლობა ექნებათ მიმართონ საიას თბილისისა და რეგიონულ ოფისებს და საიას დამკვირვებლებს სავარაუდო დარღვევების თაობაზე ინფორმაცია მიაწოდონ.
ორგანიზაციის წარმომადგენლები თითოეულ შემთხვევას უშუალოდ განმცხადებლებთან და იმ პირებთან გადაამოწმებენ, ვისაც შესაძლოა საქმისათვის მნიშვნელოვანი ინფორმაცია ჰქონდეს. დარღვევის გამოვლენის შემთხვევაში კი რეაგირებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სხვა შესაბამის უწყებებს მიმართავენ.
საარჩევნო პერიოდში გამოვლენილ დარღვევებთან დაკავშირებით საია პერიოდულად მიაწვდის საზოგადოებას ინფორმაციას, ასევე კენჭისყრის დღემდე გამოაქვეყნებს წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის ანგარიშს.
წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგი ხორციელდება პროექტის„ახალგაზრდა იურისტები თავისუფალი და სამართლიანი 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED)-ის ფინანსური მხარდაჭერით და მისი მიზანია საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესება, საარჩევნო პროცესების გამჭვირვალობის ზრდა.

Starting from today, June 1, 2017 the Georgian Young Lawyers’ Association started the monitoring of local self-government elections pre-election processes. Although the pre-election campaign is not officially launched yet, the events that precede the pre-election campaign are the subject of observation for the organization.
Within the frameworks of the project, GYLA will monitor pre-election processes through central and 8 regional offices in Tbilisi and 9 regions of Georgia: Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-javakheti, Samegrelo, Achara, Guria, Imereti and Mtskheta-mtianeti with the involvement of up to twenty monitors.
GYLA representatives focus on issues, such as:
- Using administrative resources;
- Illegal participation/agitation in pre-election campaign;
- Pressure/intimidation/menace/physical violence on voters;
- Vote buying;
- Composition of election commissions;
- Dismissal from work place on alleged political grounds;
- Funding elections subjects;
- Interference in journalistic activities;
- Other issues
In the process of monitoring GYLA representatives will study the activities of state agencies (election administration, Audit service, Interagency Commission, Law enforcement organs and Court) involved in elections and will observe how transparently, objectively and protecting political neutrality will the mentioned agencies work.
GYLA monitors obtain information on alleged violations though different sources, including, through requesting information from public institutions, also through monitoring information disseminated via mass media. Citizens, political parties and candidates will have opportunity to apply to GYLA Tbilisi and regional offices and inform GYLA observers regarding alleged violations.
The representatives of the organization will verify each case directly with applicants and the persons who may have significant information regarding the case. And if the violation is revealed, will apply to election administration or other proper agencies for response.
GYLA will inform the society on violations revealed during the election period, also will publish report of pre-election monitoring prior to voting day.
Monitoring of pre-election processes is conducted within the frameworks of project – Young Lawyers for free and fair local self-government elections 2017. The project is carried out by National Endowment for Democracy (NED) and is aimed at improving election environment and increasing transparency of election processes.