საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განცხადება ყვარელში მიმდინარე მოვლენებზე
საჯარო წყაროებით გავრცელდა ინფორმაცია, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე იმყოფება რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, სერგეი ლავროვის, ქალიშვილი თანმხლებ სტუმრებთან ერთად. აღსანიშნავია, რომ ლავროვი და მისი ოჯახი დასანქცირებულ პირთა სიაში ერთ-ერთი პირველები არიან ვლადიმერ პუტინთან ერთად.
სამოქალაქო აქტივისტები ყვარლის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამოხატავენ პროტესტს. როგორც საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციიდან ჩანს, ყვარლის ტბის სასტუმროს შესასვლელთან განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლები არიან მობილიზებულნი, ხოლო 12:07 საათზე გავრცელებული ინფორმაციით, ყვარელისკენ წყლის ჭავლის მანქანები და პოლიციის კოლონები მიემართებოდნენ.
შემაშფოთებელია, რომ კადრებში ჩანს, როგორ ეშლება მედიას ხელი მოვლენების გაშუქებაში. კერძოდ, ვრცელდება ინფორმაცია, როგორც სიგნალის ჩახშობის, ასევე, გადამღები აპარატურის, კერძოდ, ტელეფონების, ჩამორთმევის/სხვაგვარი ხელშეშლისშესახებ.
კადრებში, ასევე, ჩანს პოლიციის მიერ ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირების მიმართ ღირსების შემლახავი მოპყრობის ფაქტები. ამჟამინდელი ინფორმაციით დაკავებულია 10-მდე აქტივისტი.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს სამართალდამცავებს:
- ხელი არ შეუშალონ მედიას განახორციელოს პროფესიული საქმიანობა;
- არ გამოიყენოს მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ ძალა და არ დაუშვას უკანონო ადმინისტრაციული დაკავების პრაქტიკა;
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს:
- დროულად შეისწავლოს და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება მედია წარმომადგენლების ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტებზე, როგორც ინდივიდუალურ შემთხვევებში, ისე, სიგნალის ჩამხშობი აპარატურის შესაძლო დამონტაჟების ფაქტზე.

Statement of Georgian Young Lawyers Association on events ongoing in Kvareli
Information obtained from public sources indicates that the daughter of Sergey Lavrov, the Russian Minister of Foreign Affairs, is reportedly present in Georgia along with accompanying individuals. It is important to note that Lavrov and his family are among the first individuals on the list of sanctioned persons, alongside Vladimir Putin.
Civil activists protest in the vicinity of Kvareli Lake. As can be seen from the publicly disseminated information, employees of the Special Tasks Department are mobilized at the entrance of the Kvareli Lake Hotel, and at 12:07, according to reports, water jet vehicles and police convoys were heading towards Kvareli.
It is alarming that the footage shows how the media is interfered during the coverage of the events. In particular, information is spread about both signal suppression and recording equipment, in particular, telephones confiscation/other interference.
The footage also shows the facts of degrading treatment of administratively detained persons by the police. According to current information, up to 10 activists have been arrested.
Georgian Young Lawyers’ Association calls on the law enforcement officers:
- not prevent the media from carrying out professional activities;
- not to use violence against peaceful demonstrators and not to allow the practice of illegal administrative detention;
Georgian Young Lawyers’ Association calls on the special investigative service:
- To study in a timely manner and respond appropriately to the facts of media representatives being interfered with in their journalistic activities, both in individual cases and the fact of the possible installation of signal suppression equipment.