საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ პირის პერსონალური მონაცემები უკანონოდ გაამჟღავნა
2020 წლის 21 იანვარს საქართველოს პარლამენტში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიშის წარდგენისას, საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა საჯაროდ აჩვენა პენიტენციურ დაწესებულებაში მსჯავრდებულის საკანში სახალხო დამცველის მონიტორთან შეხვედრისას გადაღებული ვიდეოკამერის ჩანაწერი, რომელიც შემდგომ დაიდო სპეციალური პენიტენციური სამსახურის Facebook-ის ოფიციალურ გვერდზეც.
გავრცელებული ვიდეოჩანაწერიდან ირკვევა, რომ ჩაწერა განხორციელდა 2019 წლის 19 აპრილს, ხოლო მისი გავრცელება მოხდა 2020 წლის 21 იანვარს. აღსანიშნავია, რომ კომიტეტის სხდომის ტრანსლირება ხდებოდა პარლამენტის ვებ-გვერდის, მედიისა და სოციალური მედიის საშუალებებით.
აღნიშნული ფაქტის შესწავლისა და შესაბამისი რეაგირების მოთხოვნით 2020 წლის 22 იანვარს საიამ მიმართა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს. საქმეზე ჩატარებული წარმოების შედეგად დადგინდა, რომ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე და სოციალური ქსელის გვერდზე გასაჯაროების გზით, ხოლო სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა ოფიციალურ ვებ-გვერდსა და სოციალური ქსელის გვერდზე გასაჯაროების, ასევე, სამაუწყებლო კომპანიებისა და საინფორმაციო სააგენტოებისთვის გადაცემის გზით, ვიდეოჩანაწერებზე ასახულ პირთა პერსონალური მონაცემები დაამუშავეს კანონით გათვალისწინებული განსაზღვრული საფუძვლის გარეშე. ამდენად, ხსენებული ადმინისტრაციული ორგანოები სამართალდამრღვევებად იქნნენ ცნობილი და დაეკისრათ მათ ადმინისტრაციული სახდელი. ასევე სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურსა და სამინისტროს დაევალათ, სოციალური ქსელის ოფიციალურ გვერდებსა და ოფიციალურ ვებგვერდზე პერსონალური მონაცემების შემცველი იმ ვიდეოჩანაწერების წაშლა ან დეპერსონალიზაცია, რომელიც მიჩნეულ იქნა კანონის მოთხოვნათა დარღვევით დამუშავებულად.

THE MINISTRY OF JUSTICE OF GEORGIA UNLAWFULLY DISCLOSED PERSONAL DATA OF A PERSON
On January 21, 2020, at the session of the Human Rights and Civil Integration Committee in the Parliament of Georgia where the Public Defender presented a special report, Thea Tsulukiani, the Minister of Justice publicly showed a video recorded in the cell of a convict in the penitentiary institution, which was subsequently posted on the official Facebook page of the Special Penitentiary Service. The disseminated video-recording also shows that the recording took place on April 19, 2019, and it was released on January 21, 2020. It is noteworthy that the Committee meeting was broadcasted through the Parliament's website, media and social media.
On January 22, 2020, GYLA applied to the State Inspector Service with the request to study and respond to this fact. The proceeding of the case revealed that through a public hearing at the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament and the social networking site and the Special Penitentiary Service through the publication of the official website and social networking site, as well as delivering to broadcasting companies and news agencies, processed the personal data of the persons recorded on the video recordings without the prescribed grounds provided by law. Thus, these administrative bodies were found to be offenders and imposed administrative sanctions. The Special Penitentiary Service and the Ministry were also mandated to delete or depersonalize video recordings containing personal data on official social network pages and official websites that were deemed to be processed in violation of the law.