„საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“ განცხადება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ 2008 წლის აგვისტოს ომის გამოძიებასთან დაკავშირებით
თარიღი: 22 ნოე 2018
უკანასკნელი დღეების განმავლობაში არაერთი განცხადება გავრცელდა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით. საქართველოში მიმდინარე დისკუსიებმა ნათლად წარმოაჩინა, რომ საზოგადოებას არ აქვს სრულყოფილი ინფორმაცია ამ პროცესისა და მასთან დაკავშირებული გამოწვევების შესახებ. აღნიშნულიდან გამომდინარე, წინამდებარე განცხადებით ხელმომწერ არასამთავრობო ორგანიზაციებს გვსურს, გარკვეული განმარტებები გავაკეთოთ წარმართულ დისკუსიებთან დაკავშირებით.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო და საქართველოს სიტუაციის გამოძიება
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო, რომელიც ქ. ჰააგაში მდებარეობს, 2002 წელს დაფუძნდა რომის სტატუტის საფუძველზე. აღნიშნული სასამართლო მსოფლიო მასშტაბით იძიებს ყველაზე მძიმე დანაშაულებს, როგორიცაა: გენოციდი, ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული, ომისა და აგრესიის დანაშაულები. გამოძიების დაწყებამდე, სასამართლოს პროკურორის ოფისი წინასწარ მოკვლევას აწარმოებს, რა დროსაც აკვირდება სახელმწიფოს მიერ ეროვნულ დონეზე ჩატარებული სისხლის სამართლის გამოძიების მიმდინარეობას და შედეგებს.
პროკურორის ოფისმა გამოძიება შეიძლება დაიწყოს იმ შემთხვევაში, თუ: რომის სტატუტის წევრი სახელმწიფო, ან გაეროს უშიშროების საბჭო მიმართავენ პროკურორს გამოძიების დაწყების მოთხოვნით, ან იმ შემთხვევაში, თუ პროკურორი ჩათვლის, რომ ადგილობრივ დონეზე არ, ან ვერ ხერხდება სრულყოფილი გამოძიების წარმოება და საკუთარი ინიციატივით მიმართავს მოსამართლეებს გამოძიების დაწყებაზე ნებართვის მისაღებად.
გამოძიების დაწყების საფუძველი ვერ გახდება ერთი სახელმწიფოს მიერ მეორე სახელმწიფოს ან მაღალი თანამდებობის პირის მიმართ საჩივრის შეტანა. პროკურორის ოფისი გამოძიების ფარგლებში ადგენს კონკრეტული მაღალი თანამდებობის პირის (როგორიცაა მაგალითად, სამხედრო გენერალი, შტაბის უფროსი და სხვა) და არა სახელმწიფოს ან/და რიგითი სამხედრო პირის პასუხისმგებლობას.
რაც შეეხება საქართველოს სიტუაციას, სასამართლოს პროკურორის ოფისმა ჯერ კიდევ 2008 წლის 14 აგვისტოდან დაიწყო წინასწარი მოკვლევა აგვისტოს ომის დროს მომხდარ დანაშაულებთან დაკავშირებით.
2009 წლის დასაწყისში, ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისს წარვუდგინეთ სპეციალური ანგარიში „აგვისტოს ნანგრევებში“. აღნიშნულ ანგარიშში თავმოყრილია აგვისტოს ომის დროს საქართველოს ტერიტორიაზე მასობრივად ჩადენილი სასტიკი და არაჰუმანური ქმედებების შესახებ ინფორმაცია, რომელიც მოიცავს 1055 დაზარალებული ადამიანის ჩვენებას. ანგარიშის საბოლოო ვერსიასთან ერთად სასამართლოში გადაიგზავნა სტატისტიკური ანალიზი და ყველა ის სამუშაო მასალა, რომელიც ანგარიშს უდევს საფუძვლად.
წინასწარი მოკვლევის ფარგლებში პროკურორის ოფისი პერიოდულად ითხოვდა ინფორმაციას საქართველოსა და რუსეთისაგან ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიების თაობაზე. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთისა და საქართველოს შესაბამისი უწყებები ოფიციალურად აცხადებდნენ, რომ 2008 წლის ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებზე ეროვნულ დონეზე გამოძიება მიმდინარეობდა, გამოძიების პროგრესი და შედეგები საზოგადოებისა და დაზარალებულთათვის უცნობი იყო.
საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან პასიურობის გათვალისწინებისა და დაზარალებულთათვის მართლმსაჯულების აღსრულების მიზნებისთვის, 2012 წელს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სასამართლოს პროკურორის ოფისს ზემოთ ხსენებულ ანგარიშში წარმოდგენილი დანაშაულებების გამოძიების დაწყების მოთხოვნით მივმართეთ, თუმცა, ამას არ მოჰყვა სასამართლოს მხრიდან რეაგირება, ვინაიდან პროკურორის ოფისი აკვირდებოდა ადგილობრივ დონეზე გამოძიების მიმდინარეობას და არ მიიჩნევდა საჭიროდ სასამართლოს ჩართვას.
2013 წელს, იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა განმარტა, რომ აგვისტოს ომის დროს მომხდარი დანაშაულების გამოძიება რომის სტატუტიდან გამომდინარე ქვეყნის ვალდებულებას წარმოადგენდა, მაგრამ იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანა ამას ვერ შეძლებდა, არ აღმოჩნდებოდნენ საკმარისად პროფესიონალები ან არ იქნებოდა საკმარისი პოლიტიკური ნება, მაშინ საქმის გამოძიება საერთაშორისო დონეზე წარიმართებოდა.
2 წლის შემდგომ, 2015 წლის 17 მარტს, ჰააგის სასამართლოს პროკურორმა მიიღო წერილი საქართველოს იუსტიციის მინისტრისგან. როგორც სასამართლოსთან კომუნიკაციიდან ირკვევა, იუსტიციის სამინისტრომ პროკურორის ოფისს აცნობა, რომ საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მიერ წარმოებულ გამოძიებაში ვერ მოხდებოდა შემდგომი პროგრესი არსებული უსაფრთხოების პრობლემებიდან გამომდინარე, შესაბამისად, ადგილობრივ დონეზე გამოძიება წყდებოდა გაურკვეველი დროით.
აქედან გამომდინარე, 2015 წლის ოქტომბერში სასამართლოს პროკურორის ოფისმა თავისი ინიციატივით შუამდგომლობით მიმართა წინა-სასამართლო პალატას გამოძიების დაწყების თაობაზე, რაც მოსამართლეებმა 2016 წლის იანვარში დააკმაყოფილეს. აღნიშნული მიმართვიდან და წინა-სასამართლო პალატის გადაწყვეტილებიდან გამოიკვეთა გამოძიების ფარგლები, რომელიც მოიცავს: 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდის განმავლობაში ჩადენილ დანაშაულებს, მათ შორის: ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს, როგორიცაა: მკვლელობა, მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება და დევნა, და ომის დანაშაულებს: მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმები, სამშვიდობოებზე განზრახ თავდასხმა, ქონების განადგურება და ძარცვა.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ჰააგის პროკურორმა გამოკვეთა სამი მხარე, მათ შორის: ქართული და რუსული შეიარაღებული ძალები და ოსური ძალები, შესაბამისად, სასამართლომ შეიძლება, პასუხისგებაში მისცეს როგორც საქართველოს, ისე რუსეთის მაღალი თანამდებობის მქონე პირები, რომლებსაც ყველაზე მეტად მიუძღვით ბრალი ზემოთ აღნიშნული დანაშაულების ჩადენაში.
საქართველოს სიტუაციის გამოძიებასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არაერთი პრობლემა არსებობს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე, რაც არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან არაერთხელ გაჟღერებულა. გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ ამ გამოწვევებს:
ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ: სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ ნაწარმოები გამოძიება სრულიად კონფიდენციალურია, რაც ნიშნავს, რომ გამოძიების მიმდინარეობისა და პროგრესის შესახებ საზოგადოებისათვის, მათ შორის დაზარალებულებისა და მათი წარმომადგენლებისთვის არავითარი ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. მიუხედავად ჩვენი არაერთი მოთხოვნისა, უცნობია, თუ რა ეტაპზეა ამჟამად მიმდინარე გამოძიება ან/და უახლოს პერიოდში არის თუ არა მოსალოდნელი დაკავების ორდერის გაცემა კონკრეტული პირის/პირების მიმართ.
რუსეთის ფედერაციის უარი სასამართლოს პროკურორის ოფისთან თანამშრომლობაზე: პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასთან დაკავშირებით ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას სასამართლოსთან თანამშრომლობაზე რუსეთის უარი წარმოადგენს. უარის არსებობის პირობებში მაღალია რისკი, რომ პროკურორის ოფისის მიერ ვერ მოხდება სრულყოფილი გამოძიების წარმოება. გარდა ამისა, იმ პირობებში, როდესაც რუსეთი არ არის რომის სტატუტის წევრი სახელმწიფო, მას არ ეკისრება სასამართლოსთან თანამშრომლობის ვალდებულება, მაგალითად, როგორიცაა გამოძიებისათვის საჭირო ინფორმაციის და მასალების მიწოდება, ეჭვმიტანილი პირების სასამართლოსათვის გადაცემა, განსხვავებით საქართველოსგან, რომელიც რომის სტატუტის მონაწილე სახელმწიფოა და ვალდებულია, ითანამშრომლოს სასამართლოსთან. შესაბამისად, არსებობს რისკი, რომ რუსი, ოსი ან/და ქართველი პირის მიმართ დაკავების ორდერის გამოცემის შემთხვევაში, მართლმსაჯულების წინაშე მხოლოდ ქართველი წარსდგეს, რადგან საქართველოს ხელისუფლებას სასამართლოსთვის მისი მოქალაქის გადაცემის ვალდებულება ექნება განსხვავებით რუსეთისგან, რომელიც მაღალი ალბათობით მის მოქალაქეს, იქნება ეს რუსი თუ ოსი, სასამართლოს სავარაუდოდ არ გადასცემს.
დაზარალებულთა შორის ინფორმაციის ნაკლებობა: ამ პროცესში კიდევ ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და მიმდინარე გამოძიების შესახებ ომით დაზარალებულ მოსახლეობაში ინფორმაციისა და ცნობიერების ნაკლებობა წარმოადგენს. მიუხედავად იმისა, რომ დაახლოებით წელიწად-ნახევრის წინ საქართველოში სასამართლოს ადგილობრივი წარმომადგენლობა გაიხსნა, ოფისი არსებითად შეზღუდულია ფინანსური და ადამიანური რესურსების თვალსაზრისით, რის გარეშეც ვერ ახერხებს სრულფასოვან ფუნქციონირებას, მათ შორის, ინტენსიური ცნობიერების ამაღლების კამპანიის წარმოებას ომით დაზარალებულ მოსახლეობასთან. ეს კი უარყოფითად აისახება დაზარალებულების მოტივაციაზე, პროცესში მათ ეფექტურ ჩართვასა და სასამართლოსთან თანამშრომლობაზე. ამასთან, იმ პირობებში, როდესაც დაზარალებულები ნაკლებად ინფორმირებულები არიან სასამართლოს მანდატისა და როლის შესახებ, პოლიტიკოსთა განცხადებები მიმდინარე გამოძიებასთან, რიგითი ჯარისკაცების პასუხისმგებლობასთან, ასევე, ომის ქართული მხარის მიერ დაწყებასთან დაკავშირებით დაზარალებულებში დამატებით გაურკვევლობას იწვევს და შესაძლოა, დამაზიანებელი ეფექტი ჰქონდეს სასამართლოსთან შემდგომში მათ თანამშრომლობაზე.
სახელმწიფოს წარმომადგენლობა ჰააგაში: საქართველოს ხელისუფლებას არ ჰყავს მუდმივმოქმედი წარმომადგენელი ქ. ჰააგაში, რომელიც სასამართლოს ბიუროსა და კომიტეტებში, სადაც მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები მიიღება, მიიღებდა მონაწილეობას. სასამართლოს სამუშაო ჯგუფებში საქართველოს წარმომადგენლის აქტიური მონაწილეობა მნიშვნელოვანია იმ საკითხების ადვოკატირებისა და გამოწვევების დაძლევის მიზნით, რომელიც რუსეთის მხრიდან თანამშრომლობაზე უარს, დაზარალებულთა ნდობის ფონდის მიერ მხარდამჭერი მანდატის განხორციელებასა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს ეხება.
ინტერესის ნაკლებობა: დევნილებს საკმაოდ მძიმე სოციო-ეკონომიკურ მდგომარეობაში უწევთ ცხოვრება. ამ პირობებში საერთაშორისო ორგანიზაციების და სხვადასხვა ქვეყნების მხრიდან მათი მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია. სხვადასხვა ქვეყნებთან საქართველოს აქტიური თანამშრომლობა სამომავლოდ ასევე, მნიშვნელოვანი იქნება სასამართლოს მიერ დაკავების ორდერის გამოცემის შემთხვევაში მისი აღსრულების მიზნითაც. თუმცა, საქართველოს სიტუაციის მიმართ ამ უკანასკნელთაგან შესაბამისი აქტივობების მხარდაჭერისა და ინტერესის ნაკლებობა შეიმჩნევა. ამ ფაქტს გარკვეულწილად საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესების არასაკმარისი პროგრესი განაპირობებს. ასევე, გარკვეულწილად დამაზიანებელ ეფექტს პოლიტიკოსთა ურთიერთსაწინააღმდეგო განცხადებები და მიმდინარე გამოძიების პოლიტიზირება ახდენს.
აგვისტოს ომის დროს ჩადენილ დარღვევებზე საერთაშორისო დონეზე მიმდინარე სხვა დავები
ქ. ჰააგაში მდებარეობს ასევე, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო (ICJ), რომელიც 1945 წელს გაერო-ს წესდებით დაარსდა. აღნიშნული სასამართლო განიხილავს იმ სახელმწიფოთაშორის დავებს, რომლებიც საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევას ეხება. შესაბამისად, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსგან განსხვავებით მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო სახელმწიფოს პასუხისმგებლობას ადგენს. აღნიშნულ სასამართლოში საქართველომ 2008 წლის 12 აგვისტოს წარადგინა სარჩელი, რომელიც რუსეთის მიერ გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კონვენციის (CERD) შესაძლო დარღვევას შეეხებოდა. 2011 წლის 1 აპრილს მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ დაადგინა, რომ სასამართლოსათვის მიმართვამდე, დავის გადაწყვეტის მიზნით საქართველოს არ უწარმოებია მოლაპარაკება რუსეთთან ამ უკანასკნელის მიერ CERD-ით გათვალისწინებული ვალდებულების შესრულებასთან დაკავშირებით. შესაბამისად, სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქართველოს არ ჰქონდა ამოწურული კონვენციის 22-ე მუხლით გათვალისწინებული მექანიზმი. აღნიშნულის გამო, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ საქმის არსებითად განხილვის გარეშე საქართველოს მიერ წარდგენილი სარჩელი დაუშვებლად ცნო. გადაწყვეტილების მიღებიდან 10 წლის ვადაში, მხარეს ახლად გამოვლენილი გარემოების საფუძველზე დავის განახლების მოთხოვნით სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება აქვს.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს გარდა, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დარღვევების საკითხს, ასევე, განიხილავს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, ე.წ. სტრასბურგის სასამართლო. აღნიშნული სასამართლო ასევე, ადგენს სახელმწიფოს პასუხისმგებლობას, რომელშიც დავის დაწყების საფუძველს საქართველოს ხელისუფლების მიერ შეტანილი საჩივარი წარმოადგენს. დღეის მდგომარეობით სტრასბურგის სასამართლოში საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის სახელმწიფოთაშორისი დავის განხილვა კვლავ გრძელდება.
ზემოაღნიშნული ბუნდოვანებები, გამოწვევები და საზოგადოებაში გაჩენილი შეკითხვები მიუთითებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს, მისი ადგილობრივი წარმომადგენლობისა და საქართველოს ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოების მიერ მუშაობის გააქტიურების საჭიროებაზე საზოგადოების მეტი ინფორმირების მიზნით.
ზემოთ აღნიშნული საკითხებიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ:
საქართველოს ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებს:
- გაააქტიურონ მუშაობა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა თუ სხვადასხვა ქვეყნების დიპლომატიურ წარმომადგენლებთან მიმდინარე გამოძიების პროცესთან დაკავშირებით.
- გამოყონ მუდმივი წარმომადგენელი და მისი მეშვეობით აქტიურად მიიღონ მონაწილეობა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ასამბლეის ბიუროსა და სხვადასხვა კომიტეტების საქმიანობაში;
- 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს მომხდარ დანაშაულებთან დაკავშირებით მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, განმარტონ, რამ გამოიწვია 2015 წელს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მსგავსი მიმართვის გაგზავნა სასამართლოს პროკურორის ოფისთან.
- კომპლემენტარობის პრინციპიდან გამომდინარე ეროვნულ დონეზე აწარმოონ ეფექტური გამოძიება და მოახდინონ საზოგადოების ინფორმირება ომის დროს მომხდარი დანაშაულების გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე. აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების სიმძიმისა და მასშტაბების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, გატარდეს ყველა საჭირო და აუცილებელი ღონისძიება, რათა რუსეთის მხრიდან ჩადენილი ქმედებები არ დარჩეს გამოუძიებელი და დაუსჯელი.
ხელისუფლების და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს:
- თავი შეიკავონ სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ ნაწარმოები გამოძიების, ასევე, მიმდინარე პროცესების თაობაზე გადაუმოწმებელი და არაზუსტი განცხადებების გაკეთებისა და მოცემული საკითხის პოლიტიზირებისგან, რადგან აღნიშნულმა შესაძლოა, საერთაშორისო დონეზე დამაზიანებელი ეფექტი იქონიოს საქართველოს ინტერესებზე;
- მცდარი ინფორმაციის გავრცელებამ შეიძლება გამოიწვიოს არასწორი მოლოდინების გაჩენა დაზარალებულებში და ზოგადად საზოგადოებაში, რამაც შეიძლება სამომავლოდ დააზიანოს მიმდინარე პროცესი და უკუ-რეაქცია მოახდინოს, რაც გამოიწვევს მართლმსაჯულების საერთაშორისო ინსტიტუტების წინაშე საზოგადოების ნდობის დაკარგვას;
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს, კანცელარიასა და სასამართლოს ადგილობრივ ოფისს:
- გაააქტიურონ ცნობიერების ამაღლების კამპანიები და საზოგადოებას პერიოდულად მიაწოდონ ინფორმაცია სასამართლოს მანდატის, საქმიანობისა და როლის შესახებ;
- საზოგადოებას, მათ შორის დაზარალებულებსა და მათ წარმომადგენლებს მიაწოდონ ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ;
- განმარტონ გამოძიების ძირითადი ასპექტები, მათ შორის გამოძიების ფარგლები, რამდენი მხარის მიერ შესაძლო ჩადენილ დანაშაულებს იძიებს სასამართლო და რა გარანტიები არსებობს ცალმხრივი გამოძიების პროცესის თავიდან ასარიდებლად.
საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და სხვადასხვა ქვეყნების დიპლომატიურ წარმომადგენლობას:
- ზემოაღნიშნული საკითხების მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის ფონზე, უზრუნველყონ ადგილობრივ დონეზე სხვადასხვა აქტივობების მხარდაჭერა დევნილთა სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისა და მიმდინარე პროცესების მონიტორინგისა და მათზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით.
• ადამიანის უფლებათა ცენტრი
• საერთაშორისო მართლმსაჯულება (Justice International)
• საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
• წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრი (GCRT)
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის 2003 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცება და გენოციდის, აგრესიის, ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისათვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრებისა და ამგვარ დანაშაულთა მსხვერპლთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე. 2010 წლიდან საქართველოს კოალიცია არის გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის წევრი.
კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები 2008 წლიდან დღემდე აქტიურად არიან ჩართულნი მიმდინარე პროცესებში და წარმოადგენენ ომის შედეგად დაზარალებულ დევნილთა ინტერესებს როგორც ეროვნულ დონეზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინაშე.

STATEMENT OF THE “GEORGIAN COALITION FOR INTERNATIONAL CRIMINAL COURT” REGARDING THE INVESTIGATION OF THE AUGUST 2008 WAR CONDUCTED BY THE INTERNATIONAL CRIMINAL COURT
Date: 22 Nov 2018
Over the last several days, a number of statements have been made regarding the investigation carried out by the International Criminal Court of crimes committed during the August 2008 War and the ongoing processes. Discussions in Georgia have clearly demonstrated that the public does not have complete information on the above process and the challenges related thereto. Based on the foregoing, the signatory NGOs of this statement wish to make some clarifications about the discussions conducted.
International Criminal Court and Investigation of the Situation of Georgia
International Criminal Court Located in The Hague was founded in 2002 on the basis of the international agreement- the Roman Statute. The Court investigates the most serious crimes committed worldwide: genocide, crimes against humanity and war crimes. Prior to the initiation of an investigation, the Office of Chief Prosecutor carries out the preliminarily investigation and monitors the progress and results of the criminal investigation conducted by a state at the national level.
The Office of the Chief Prosecutor of the Court may initiate an investigation if: a member state of the Rome Statute or the UN Security Council applies to the Chief Prosecutor to start an investigation or, if the Chief Prosecutor considers that at the local level the investigation is not carried adequately and on its own initiative, addresses the judges for obtaining a permit to launch the investigation.
The investigation may not be initiated on the basis of the application submitted by one state against another or a complaint lodged against a high ranking official. The Office of the Chief Prosecutor determines the responsibility of a high-ranking official (such as a military general, head of staff, etc.) within the investigation and not the responsibility of the state and / or ordinary military person.
As for the situation in Georgia, the Office of the Chief Prosecutor of the Court began the preliminary examination of the crimes committed during the August war on 14 August 2008.
In early 2009, Georgian NGOs submitted a special report “In the August Ruins” to the Office of the Chief Prosecutor of The Hague Court. The report contains the information about the brutal and inhumane acts committed on the territory of Georgia during the August War, including the statements of 1055 victims. Alongside with the final version of the report, the statistical analysis and draft materials which became the basis of the report were also presented to the Court.
Within the scope of the preliminary examination, the Office of the Chief Prosecutor periodically requested from Georgia and Russia the information about the ongoing investigation at the national level. Despite the fact that Russian and Georgian bodies officially stated that the investigation into the crimes committed during the 2008 war was underway at the national level, the progress and the results of the investigation still remained unknown to the public and victims.
Considering the inactivity of the Georgian investigation authorities and for the purpose of ensuring justice for the victims, in 2012, NGOs addressed the Office of the Chief Prosecutor to initiate an investigation into the cases mentioned in the report, however, the Court’s response did not follow, as the Office of the Chief Prosecutor was monitoring the investigative proceedings at the local level and did not deem necessary to involve the Court in the process.
In 2013, Tea Tsulukiani, the Minister of Justice of Georgia, declared that the investigation of the crimes committed during the August War was the commitment of the State pursuant to the Rome Statute, but if the country failed to do so, proved incompetent or failed to show a sufficient political will, then the investigation would be brought at the international level.
Two years later, on 17 March 2015, the Chief Prosecutor of The Hague Court received a letter from the Minister of Justice of Georgia. As the communication with the Court revealed, the Ministry of Justice informed the Office of the Chief Prosecutor that the investigations conducted by the investigative bodies of Georgia failed to progress further due to the existing security issues, and therefore, the investigations would be terminated at the local level for an indefinite period.
Consequently, in October 2015, the Office of the Chief Prosecutor of the Court filed a request to the Pre- Trial Chamber to initiate an investigation, which was accepted by the judges in January 2016. The request and the decision of the Pre-Trial Chamber identified the scope of the investigation, which includes as follows: crimes committed during the period from 1 July to 10 October 2008, including: crimes against humanity such as murder, forceful displacement and persecution of persons, war crimes, attacks on peaceful population, intentional assaults on peacekeepers, property destruction and robbery.
In the framework of the investigation, The Hague Chief Prosecutor determined three parties: Georgian and Russian armed forces and Ossetian armed forces. Therefore, the Court may charge both Georgian and Russian high ranking officials who are responsible for commission of the above crimes.
Challenges regarding the investigation of the situation of Georgia
There are many problems related to the investigation and ongoing processes carried out by the Office of the Chief Prosecutor of the International Criminal Court, as well as at the national and international level, which have been repeatedly highlighted by NGOs. We would like to focus on the challenges once again:
Information about the progress of the investigation: The investigation conducted by the Office of the Chief Prosecutor of the Court is completely confidential, which means that the information about the progress and the results of the investigation is not available for public, including the victims and their representatives. Regardless of our numerous requests, the current stage of the investigation is kept confidential, including whether a court ruling will be issued against a particular person / persons in the nearest period.
The refusal of the Russian Federation to cooperate with the Office of Chief Prosecutor of the Court: One of the major challenges concerning the investigation conducted by the Office of the Chief Prosecutor of the Court is Russia's refusal to cooperate with the Court. The refusal poses a risk that the Office of the Chief Prosecutor will not be able to conduct a thorough and comprehensive investigation. In addition, in the conditions when Russia is not the member state of the Rome Statute, it is not obligated to cooperate with the Court and provide the Court with information and materials necessary for the investigation or transfer suspects for the trial, unlike Georgia, which is the member state of the Rome Statute and shall cooperate with the Court. Consequently, there is a risk that in case of issuing a court ruling on detention of Russian, Ossetian and / or Georgian citizens, only Georgians may face the court trial, since the Georgian government will be obliged to transfer its citizen to the Court unlike Russia, which with high probability will not transfer its citizen, be it Russian or Ossetian, to the Court.
Lack of information among victims: Another major challenge in this process is the lack of information and awareness among the victims of the war regarding the ongoing investigation carried out by the International Criminal Court. Although the Court's local representation was opened in Georgia approximately one and a half year ago, the Office is essentially limited in terms of financial and human resources, without which they cannot fully operate, including conduct intensive awareness raising campaigns for the war affected population. This negatively affects the motivation of the victims, their effective involvement in the process and cooperation with the Court. In addition, under the conditions when the victims are less aware of the mandate and role of the Court, statements made by politicians regarding the ongoing investigation, the responsibility of ordinary soldiers and blaming Georgia for starting the war adds to the uncertainty of the victims and may have a damaging effect on their cooperation with the Court.
Georgia’s representation in The Hague: The Georgian Government has no permanent representative in The Hague, who would participate in the Court bureaus and committees sessions, at which important decisions are rendered. An active participation of the representative of Georgia in the working groups of the Court is important for the purpose of advocating and resolving the issues and difficulties, which deal with the refusal of the Russian Federation, exercising the mandate of the Trust Fund of Victims and other important issues.
Lack of interest: Refugees are living in severe social-economic condition nowadays. In these conditions, support from international organizations and other countries is important. Active cooperation of Georgia with various states will also be important in the future for the purpose of execution of detention orders issued by the Court. However, there is a lack of support and interest in the activities of the countries towards the situation of Georgia. In some cases, this is due to the inadequate progress of the proceedings on the current situation of Georgia. Moreover, contradictory statements made by politicians and politicizing of the ongoing investigation have a damaging effect.
Other disputes conducted at the international level over the violations committed during the August war
The International Court of Justice (ICJ), founded in 1945 pursuant to the United Nations Charter, is also located in The Hague. The Court considers disputes of the countries that deal with violations of the international law. Consequently, unlike the International Criminal Court, the International Court of Justice establishes the responsibility of states. On 12 August 2008, Georgia filed an application to the Court on the alleged violation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD). On 1 April 2011, the International Court of Justice ruled that, prior to the application to the Court, Georgia, for the purpose of settlement of the dispute, had not held negotiations with Russia to force the latter to fulfill the obligations undertaken by the CERD. Consequently, the Court believed that Georgia had not completely exercised the mechanism provided by Article 22 of the Convention. Hence, the International Court of Justice deemed the application filed by Georgia inadmissible without considering it on merits. Within 10 years after making the decision, the Party has the right to appeal to the Court with the request to renew the dispute based on any newly revealed circumstances.
In addition to the International Criminal Court and the International Court of Justice, the issue of the crimes committed by the Russian Federation during the August War 2008 is also reviewed by the European Court of Human Rights- Strasbourg Court. The Court shall establish the responsibility of the state, and the application filed by the Georgian authorities serves as the basis of the dispute. As of today, the inter-state dispute between Georgia and the Russian Federation is still considered by Strasbourg Court.
The above mentioned ambiguity, challenges and questions raised by public indicates the need for activation of the work of the International Criminal Court, its local representation and respective bodies of the Georgian Government to properly inform public on the ongoing process.
Based on the above mentioned issues, we call upon:
Relevant bodies of the Georgian Government:
- To intensify the cooperation with international organizations and diplomatic missions of various countries regarding the ongoing investigation process.
- To appoint a permanent representative and ensure his/her active participation in the activities of the International Criminal Court Assembly bureaus and committees;
- Considering the high public interest to the war crimes committed in August 2008, to clarity what forced the Ministry of Justice of Georgia to send the above mentioned letter to the Office of Chief Prosecutor in 2015;
- Based on the principle of complementariness, to carry out an efficient investigation at the national level and inform the public about the progress of the investigation into the crimes committed during the August War. Taking into consideration the gravity and scope of the crimes committed by the Russian Federation during the August War, it is crucial to carry out all necessary and important measures to ensure that the offences committed by the Russian Federation will be investigated and punished.
Government officials and opposition parties:
- To refrain from making unverified and inaccurate statements about the investigation being conducted by the Office of the Chief Prosecutor as well as from politicization of the process, as it may have a damaging effect on the interest of Georgia on the international level;
- Dissemination of misleading information may trigger wrong expectations among the victims and society in general, which may affect the ongoing process in the future and have a counter reaction, which may result in the loss of public confidence into the international institutions of justice;
The Office of the Chief Prosecutor of the International Criminal Court, the Office and the local representation of the Court:
- To intensify public awareness campaigns and periodically inform public about the mandate, activities and role of the Court;
- To inform the public, including the victims and their representatives, about the progress of the investigation;
- To clarify the key aspects of the investigation, including the scope of the investigation, how many parties may be involved in alleged crimes that are investigated by the Court and the guarantees the Court provides to prevent unilateral investigation.
International organizations and foreign diplomatic mission:
- Due to the high public interest towards the above-mentioned issues, to ensure various activities at the local level to support and improve the socio-economic conditions of the refugees and monitor the ongoing processes and raise awareness thereto.
Georgian Coalition for International Criminal Court
Georgian Coalition for International Criminal Court was established in 2003 with the aim to strengthen democracy and the rule of law and determine responsibility for genocide, aggression, crimes against humanity and war crimes and provide legal assistance to victims of such offences at the national and international level. Since 2010, the Georgian Coalition has been the member of the Global Coalition for International Criminal Court.
Since 2008 the member organizations of the Coalition have been actively involved in the ongoing processes and represent the interests of war-affected refugees at the national level, as well as in the European Court of Human Rights and the International Criminal court.