კომუნიკაციების ეროვნული კომისია არ იყო უფლებამოსილი „ნტვ-პლუსი“-სთვის ავტორიზაციის გავლის შესაძლებლობა მიეცა
თარიღი: 16 აპრ 2018
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის უწყებრივი რეესტრის მონაცემებით, „ნტვ პლუსი“ 2016 წლიდან საქართველოში თანამგზავრული ტრანზიტული მაუწყებლობის მომსახურებაზე ავტორიზებული პირია. ,,ნტვ პლუსის” განცხადებით, საქართველოში შემოსვლა არ არის მხოლოდ ბიზნეს პროექტი და მას ,,სოციალურ მისიადაც” განიხილავენ.
აღნიშნული კომპანიის ავტორიზაციის გავლასთან დაკავშირებით საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ განაცხადა, რომ ,,კომისიაში დანერგილი პრაქტიკის მიხედვით, პროცედურულად, ნებისმიერი დაინტერესებული პირი მარტივი ავტორიზაციის საშუალებით ავსებდა დეკლარაციას, მათ შორის უცხოური კომპანიის წარმომადგენელი და თუ ის კანონით გათვალისწინებულ ყველა დოკუმენტს წარადგენდა ავტომატურად იღებდა ავტორიზაციას. კომისიამ ეს მიდგომა შეცვალა და დღეს უკვე უცხოურ კომპანიას მხოლოდ ავტორიზაციის საფუძველზე არ შეუძლია საქმიანობის დაწყება, იმისთვის, რომ კომპანია ქართულ ბაზარზე შემოვიდეს მან სამეწარმეო რეესტრში უნდა გაიაროს რეგისტრაცია, რეგისტრაციის დამადასტურებელი მოწმობა კი წარმოადგინოს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში.”
,,ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონის მე-16 მუხლის თანახმად, ავტორიზაციის მსურველი იურიდიული პირის მიერ დეკლარაციაში სხვა ინფორმაციასთან ერთად მითითებული უნდა იყოს მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში რეგისტრაციის შესახებ მონაცემები და თან უნდა ერთვოდეს აღნიშნული რეესტრიდან ამონაწერი.
,,მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის თანახმად კი საქართველოში სამეწარმეო საქმიანობის განმახორციელებელი პირი, მათ შორის უცხო ქვეყნის საწარმოს ფილიალი, ვალდებულია საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად დარეგისტრირდეს მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში. ამდენად, ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში ავტორიზაციის მსურველი პირიც რეგისტრირებული უნდა იყოს საქართველოში. შესაბამისად, კომისია არ იყო უფლებამოსილი „ნტვ-პლუსი“-სთვის ავტორიზაციის გავლის შესაძლებლობა მიეცა.
არასწორია ის განაცხადიც, რომ კომისიამ შეცვალა პრაქტიკა ამ საკითხთან მიმართებაში და დღეს აქედან გამომდინარეა საჭირო ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან. 2016 წელსაც და დღესაც კანონმდებლობა ავტორიზაციის გასავლელად ცალსახად ითხოვს იურიდიული პირების საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრაციას. კანონის მოთხოვნებს კი კომისია საკუთარი პრაქტიკით ვერ შეცვლის.
ამასთან, გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კომისია „ნტვ-პლუსი“-ს მიმართავს წერილით კომისიაში წარმოდგენილ დეკლარაციაზე საქართველოს მეწარმეთა და არასამეწარმეო იურიდიული პირების რეესტრიდან ამონაწერის დართვასთან დაკავშირებით, დოკუმენტაციის წარმოუდგენლობა კი გამოიწვევს ავტორიზაციის შეჩერებას.
დღეს არსებული მდგომარეობით, დამატებითი ინფორმაციის წარდგენის დავალება - კერძოდ, მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში რეგისტრაციის გავლა და შემდგომ ამონაწერის კომისიაში წარდგენა, სამართლებრივ პრობლემას ვერ აღმოფხვრის, ვინაიდან რეესტრში რეგისტრაცია წარმოშობს ახალ სუბიექტს, რომელიც ვერ იქნება დღეს თანამგზავრული ტრანზიტული მაუწყებლობის მომსახურებაზე ავტორიზებული პირი - ,,ნტვ-პლუსი”.
საია მიიჩნევს, რომ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ სრულყოფილად უნდა შეისწავლოს აღნიშნული საკითხი, შეუჩეროს ავტორიზაცია თანამგზავრული ტრანზიტული მაუწყებლობის მომსახურებაზე საქართველოში ავტორიზებულ „ნტვ-პლუსი“-ს და მიმართვის შემთხვევაში თავიდან იმსჯელოს ახალი - საქართველოში რეგისტრირებული სუბიექტის ავტორიზაციის საკითხზე.

Georgian National Communications Commission was not entitled to grant authorization to "NTV Plus"
According to the Departmental Registry of Georgian National Communications Commission, "NTV Plus" has been the entity authorized to provide satellite transit broadcasting services since 2016. As NTV Plus announced, entering Georgia is not just a business project, but also a "social mission".
As for the authorization of the company, the National Communications Commission declared that “according to the practice and procedures implemented in the Commission, any interested person used to fill out a declaration through a simple authentication, including foreign companies, and if a company was able to produce all documents required by law, it would receive an authorization automatically. The Commission has changed this approach and now a foreign company cannot start operations on the basis of authorization only and if a company intends to enter the Georgian market, it shall be registered in the Entrepreneurial Registry and submit a certificate confirming the registration to the Georgian National Communications Commission. "
According to Article 16 of the Law of Georgia “On Electronic Communications”, a legal entity interested to obtain an authorization shall provide in the application the information about the registration in the Registry of Entrepreneurial and Non-Entrepreneurial (non-commercial) Legal Entities and also attach an extract from such Registry.
According to Article 4 of the Law of Georgia “On Entrepreneurs”, a person engaged in entrepreneurial activities in Georgia, including a subsidiary of a foreign company, shall register in the Registry of Entrepreneurial and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities according to the legislation of Georgia. Thus, a person who wants to obtain an authorization in the field of electronic communications should be registered in Georgia. Consequently, the Commission was not entitled to allow "NTV Plus" to authorization.
It is also incorrect that the Commission has changed the practice regarding the issue and today, it is required to submit an extract from the Registry of Entrepreneurial and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities. In 2016 and even today the law requires registration of legal entities in accordance with the Georgian legislation. And the Commission is not entitled to change the requirements of the law in its practice.
Furthermore, it has been reported that the Commission has addressed the "NTV Plus" with the letter to add an extract from the Registry of Entrepreneurial and Non-Entrepreneurial Legal Entities of Georgia to the declaration submitted to the Commission, and in case of non-fulfillment thereof, it may result in the suspension of the authorization.
As of today, giving an instruction to submit further information - namely, registration in the registry of Entrepreneurial and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities and a subsequent extract to the Commission, cannot eradicate the legal problem as the registration in the registry creates a new entity, which today cannot be NTV Plus, the entity authorized for satellite transit broadcasting services.
GYLA believes that the Georgian National Communications Commission should examine the issue comprehensively, terminate the authorization of "NTV Plus" for the satellite-transit broadcasting services in Georgia, and in case of reapplication, review the issue of authorization of a new entity registered in Georgia.