საქართველოს პრეზიდენტის განცხადება ძირს უთხრის კანონის უზენაესობასა და დემოკრატიული საზოგადოების ფუნდამენტურ პრინციპებს
28 იანვარს ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეასთვის სიტყვით[1] მიმართვისას, საქართველოს პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მზადაა ევროსაბჭოს ეგიდით მაისში დაგეგმილ ღონისძიებაზე „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონის გვერდის ავლით უმასპინძლოს რუსეთის ფედერაციის დელეგაციას, მათ შორის, საგარეო საქმეთა მინისტრს სერგეი ლავროვს.
აგვისტოს ომის შემდეგ მიღებული „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონი ადგენს იმ ტერიტორიების სტატუსს, რომლებიც ოკუპირებულია რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის შედეგად და ადგენს ამ ტერიტორიების განსაკუთრებულ სამართლებრივ რეჟიმს. განსაკუთრებული სამართლებრივი რეჟიმი, მათ შორის, მოიაზრებს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე თავისუფლად გადაადგილების შეზღუდვას. კანონის თანახმად, ოკუპირებულ ტერიტორებზე შესვლა დასაშვებია მხოლოდ საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან. ყველა სხვა მიმართულებიდან ოკუპირებული აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონში შესვლა აკრძალულია.
არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, კანონის უგულებელყოფის გაცხადებული განზრახვა სწორედ იმ სახელმწიფოს დელეგაციის წევრთა სასარგებლოდ, რომლის სამხედრო აგრესიის შედეგიცაა ქვეყნის ტერიტორიების ოკუპაცია, საგანგაშოა და ეწინააღმდეგება ქვეყნის სახელმწიფოებრივ ინტერესებს.
გარდა ამისა, პრეზიდენტის განცხადება ეწინააღმდეგება სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპს, რომელის ქვაკუთხედიც კანონის უზენაესობაა. სამართლებრივი სახელმწიფოს იდეას კი აზრი ეკარგება იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფო ხელისუფლება არ ხორციელდება კანონის საფუძველზე და კანონით მკაფიოდ განსაზღვრულ ჩარჩოებში. უმაღლესი სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიერ კანონმდებლობის უგულებელყოფა იქნება გზავნილი, როგორც საერთაშორისო, ისე ქართული საზოგადოებისთვის, რომ კანონის მოთხოვნები ფორმალობაა და თანამდებობის პირები თავად გადაწყვეტენ, როდის შეიძლება მათი დარღვევა.
იმის გათვალისწინებით, რომ ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონის მოქმედების უზრუნველყოფა ევალება არა პრეზიდენტს, არამედ საქართველოს მთავრობას,[2] არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს დაუყოვნებლივ გაკეთდეს მკაფიო და საჯარო განცხადებები „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონის უზენაესობისა და აღსრულების უზრუნველყოფაზე.

THE STATEMENT OF THE PRESIDENT OF GEORGIA UNDERMINES THE RULE OF LAW AND THE FUNDAMENTAL PRINCIPLES OF A DEMOCRATIC SOCIETY
On January 28 addressing the Parliamentary Assembly of the Council of Europe[1], the President of Georgia said she was ready to host a delegation of the Russian Federation, including Foreign Minister Sergei Lavrov on the event planned in May under the auspices of European Union, bypassing the Law of Georgia on Occupied Territories.
The Law of Georgia on the Occupied Territories adopted after the August war defines the status of territories that have been occupied as a result of military aggression by the Russian Federation and establishes a special legal regime for these territories. The special legal regime includes, among others, restrictions on the free movement of foreign citizens in the occupied territories. According to the law, people shall be allowed to enter the occupied territories only through the territory controlled by the Georgian authorities. The entry of the occupied Abkhazia and Tskhinvali is prohibited from all other directions.
According to NGOs, the stated intention of disregarding the law in favor of members of the delegation of the state whose military aggression resulted in the occupation of the country's territories is alarming and contradicts the country's national interests.
In addition, the statement of the President contradicts the principle of the legal state, which is the cornerstone of the rule of law. But the idea of a legal state is useless if state power is not exercised under the law and within the framework clearly defined by law. The disregard of legislation by a higher state-political official will be a message to both the international and Georgian societies that the requirements of the law are a formality and that the state officials decide themselves when they can violate the law.
Given that the action of Law of Georgia on Occupied Territories shall not be entrusted to the President, but to the Government, [2] NGOs call on the Prime Minister to make a clear and public statement about ensuring enforcement of Law on occupied territories.