,,საქართველოს რკინიგზას“ დასაქმებულისათვის საწარმოო ტრავმის შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა
თარიღი: 6 ოქტ 2020
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის დახმარებით, სამსახურებრივი მოვალეობების შესრულებისას დაზარალებულ პირს მიყენებული ზიანი აუნაზღაურდება. ,,საქართველოს რკინიგზაში“ დასაქმებულმა პირმა საწარმოო ტრავმა 2014 წელს მიიღო. მიღებულმა ტრავმამ მარცხენა წვივის მესამედ დონეზე ამპუტაცია გამოიწვია. მიუხედავად ამისა, დამსაქმებელი ნებაყოფლობით არ თანხმდებოდა ზიანის ანაზღაურებას. დაზარალებული იძულებული გახდა საიას დახმარებით სასამართლოსათვის მიემართა.
ზესტაფონის რაიონულმა სასამართლომ 2014 წელს მიღებული გადაწყვეტილებით მისი მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა, თუმცა, პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ სრულად შეცვალა და დაადგინა, რომ ,,საქართველოს რკინიგზა“ ვალდებული იყო საწარმოო ტრავმის შედეგად მიყენებული ზიანი აენაზღაურებინა. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ,,საქართველოს რკინიგზამ“ უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა, თუმცა, საკასაციო საჩივარი სასამართლომ დაუშვებლად მიიჩნია. შესაბამისად, ძალაში დარჩა სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც ,,საქართველოს რკინიგზა“ ვალდებულია, დასაქმებულს საწარმოო ტრავმის შედეგად მიყენებული ზიანი აუნაზღაუროს.
ამ საქმეს საია BFDW-ის (ფონდიპური მსოფლიოსათვის) მიერ დაფინანსებული პროექტის - ,,ყველაზე მოწყვლადი პირებისა დათემების სოციალურ-ეკონომიკური უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში აწარმოებდა.

Compensation payment has been imposed on the “Georgian Railway” for the damages caused by an industrial injury to its employee
Date: 6 Oct 2020
With the assistance of the Kutaisi branch of the Georgian Young Lawyers' Association, the damage caused to the injured person in the performance of his occupational duties will be compensated. An employee of the Georgian Railway received an industrial injury in 2014. The inflicted trauma resulted in the amputation of the third level of the left tibia. Nevertheless, the employer refused to voluntarily pay incurred damages. The victim had to apply to the court with the assistance of GYLA.
The Zestaponi District Court Judgment did not uphold his claim in 2014, however, the Kutaisi Court of Appeal reversed the decision of the Court of First Instance and found that the Georgian Railway had an obligation to compensate the damage caused by the industrial injury. The decision of the Court of Appeals was appealed by the Georgian Railway to the Supreme Court, however, the Court considered the cassation appeal inadmissible. Accordingly, the decision of the Court of Appeals, by which the Georgian Railway has an obligation to compensate the employee for the damage caused as a result of an industrial injury, remained in force.
This work was carried out by GYLA within the framework of the project funded by BFDW (Bread for the World Foundation) - “Protection and Promotion of Social-Economic Rights of the Most Vulnerable Persons and Communities in Georgia”