საქართველოს სპეცსამსახურები რუსული გავლენების გასანეიტრალებლად არ მოქმედებენ
2023 წლის 14 სექტემბერს აშშ-მა საქართველოს ყოფილ მთავარ პროკურორს და ბიძინა ივანიშვილის ოჯახთან დაახლოებულ პირს - ოთარ ფარცხალაძეს რუსეთის უშიშროების ფედერალურ სამსახურთან თანამშრომლობის გამო სანქციები დაუწესა. სანქცირების შესახებ გადაწყვეტილებიდან ირკვევა, რომ რუსეთის სპეცსამსახურები ფარცხალაძის მეშვეობით გავლენას ახდენენ საქართველოს საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაზე.
ოთარ ფარცხალაძე წარსულში არაერთხელ იქნა მხილებული სხვადასხვა სახის დანაშაულის ჩადენაში, თუმცა მისი სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა არ დამდგარა, რაც, სავარაუდოდ, სწორედ მისი, როგორც ხელისუფლებასთან, ისე მმართველი პარტიის დამფუძნებელთან, ბიძინა ივანიშვილთან მჭიდრო კავშირებით აიხსნება.
სერიოზულ შეშფოთებას იწვევს ის ფაქტი, რომ ფარცხალაძის რუსულ სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობის შესახებ ინფორმაცია ქართულმა საზოგადოებამ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებული განცხადებიდან შეიტყო და არა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისგან (სუს). რთულად დასაჯერებელია, რომ საქართველოს სახელმწიფოს უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელ შესაბამის სამსახურებს ამის შესახებ ცნობები არ ჰქონდათ. მიუხედავად იმისა, რომ სანქცირების შესახებ ინფორმაცია ცნობილი რამდენიმე დღის წინ გახდა, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს ამ ფაქტზე ეფექტიანი რეაგირება ჯერ არ მოუხდენია, რაც, სავარაუდოდ, ფარცხალაძის გავლენებს უკავშირდება. სუს-ის მიერ გავრცელებული განცხადებით, სამსახურმა ინფორმაციის შესწავლა დაიწყო, თუმცა, ცხადია, ასეთ ვითარებაში არ არსებობს სწრაფი და ობიექტური გამოძიების დაწყებისა და წარმოების მოლოდინი. უფრო მეტიც, შემაშფოთებელია, რომ ხელისუფლება და მასთან დაკავშირებული პირები აღნიშნული ფაქტის გადაფარვით არიან დაკავებული.
ფარცხალაძესთან დაკავშირებული მოვლენები იმაზე მიუთითებს, რომ, სუს-ი მასზე კანონმდებლობით დაკისრებულ ფუნქციას ჯეროვნად არ ასრულებს და მმართველ პარტიასა და მისი დამფუძნებლის უახლოეს გარემოცვაში რუსული სპეცსამსახურების წარმომადგენლების ჩანერგვა ადვილად ხდება. აღნიშნული ფაქტი საქართველოს უსაფრთხოებისთვის უმნიშვნელოვანეს პრობლემას წარმოადგენს.
ასეთ ვითარებაში მნიშვნელოვანია, საქართველოს პარლამენტმა გამოიყენოს საპარლამენტო კონტროლის ყველა მექანიზმი. სუს-ის უფროსმა ამომწურავი პასუხები უნდა გასცეს კითხვებს, რომლებიც ქვეყნის უსაფრთხოების გამოწვევებს უკავშირდება. ასევე სუს-მა საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია, კონკრეტულად რა ნაბიჯები იდგმება საქართველოს რუსული სპეცსამსახურების ქსელის გასანეიტრალებლად.
დღეს, როგორც არასოდეს, აშკარაა, რომ საქართველოს სპეცსამსახურები არაეფექტიანი არიან ოკუპანტი სახელმწიფოს, რუსეთის გავლენების წინააღმდეგ ბრძოლაში და საჭიროებენ სერიოზულ რეფორმირებას, მათ შორის ეროვნული უსაფრთხოების სექტორში დემოკრატიული კონტროლის ქმედითი მექანიზმების დანერგვას.

The special services of Georgia are failing to act to neutralize Russian influences
On September 14, 2023, the U.S. imposed sanctions on Otar Partskhaladze, the former Chief Prosecutor of Georgia and a person close to Bidzina Ivanishvili’s family, due to his cooperation with the Russian Federal Security Service (FSB). The decision on sanctioning makes it clear that Russian special services are exerting an influence on Georgia’s society and politics.
Otar Partskhaladze was accused [VB1] of committing various crimes on several occasions in the past, although he was not subjected to criminal liability, which can presumably explained by his close ties with both the authorities and the founder of the ruling party, Bidzina Ivanishvili.
It causes serious concern that the Georgian society learned of Partskhaladze’s cooperation with Russian special services from a statement released by the U.S. State Department rather than from the State Security Service of Georgia (SSSG). It’s hard to believe that the relevant services responsible for ensuring the security of the State of Georgia were not informed about this. In spite of the fact that the information on sanctioning became known several days ago, the SSSG has yet to respond effectively to this fact, which is presumably related to Partskhaladze’s influences. According to the statement released by the SSSG, the agency has started to study the information, although it’s clear that in this situation we cannot expect that the investigation will be launched and conducted in a swift and objective manner. Moreover, it is concerning that the authorities and individuals connected with them are busy obscuring this fact.
The events related to Partskhaladze point to the fact that the SSSG is failing to properly perform its statutory function and that it is easy to plant representatives of Russian special services in the ruling party and the close circle of its founder. This fact is an extremely important problem for Georga’s security.
In such a situation, it is important that the Parliament of Georgia use all mechanisms of parliamentary control. The chief of the SSSG should answer questions related to challenges to the country’s security. In addition, the SSSG should provide the public with information on the steps taken to neutralize the network of Russian special services in Georgia.
Today, as never before, it is evident that the special services of Georgia are ineffective in the struggle against the influences of the occupier state – Russia – and are in need of a serious reform, including the introduction of effective mechanisms of democratic control in the sector of national security.