სასამართლომ „ბათუმი რივიერას“ მშენებლობის ნებართვის მოქმედება არ შეაჩერა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2021 წლის 22 იანვარს სასამართლოში სარჩელი შეიტანა „ბათუმი რივიერას“ საქმეზე. სასამართლოში მშენებლობის ნებართვის ბათილად ცნობასთან ერთად, მოთხოვნილი იყო გასაჩივრებული აქტის მოქმედების შეჩერება. სასამართლომ სარჩელი წარმოებაში მიიღო და არ დააკმაყოფილა მშენებლობის ნებართვის მოქმედების შეჩერება დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე.
აღსანიშნავია, რომ სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენებას კონკრეტული საქმისთვის გააჩნია კრიტიკული მნიშვნელობა. სწორედ ეს მექანიზმი იძლევა შესაძლებლობას დროებითი ღონისძიების გამოყენებით, დავის საბოლოოდ დასრულებამდე, უზრუნველყოფილი იყოს მშენებლობის შეჩერება. მხოლოდ ამ შემთხვევაში ექნება შესაბამისი ეფექტი სასამართლოში დავას და არ დაბრკოლდება მოსარჩელეთა სასარგებლოდ გამოტანილი გადაწყვეტილების აღსრულება.
საქმეში წარდგენილი მტკიცებულებები და ფაქტობრივი გარემოებები ადასტურებენ, რომ მშენებლობის ნებართვის გაცემა და სანებართვო პირობების დადგენა განხორციელდა კანონმდებლობის უხეში დარღვევით და იგნორირებულია ფუნდამენტური პრინციპები, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოება, უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფა, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და შენარჩუნება და საჯაროობა.
სამშენებლო ნებართვა გაცემულია იმ პირობებში, რომ არაა ჩატარებული გარემოზე ზემოქმედების და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების ანგარიშები, შესაბამისად, შეუსწავლელია განსახორციელებელი პროექტის გავლენა გარემოზე, ბულვარზე, ზღვაზე, სანაპიროზე, ადამიანთა ჯანმრთელობაზე, ქალაქის ისტორიულ და კულტურულ მემკვიდრეობასა და ეკონომიკაზე. ეს იმ პირობებში, რომ სამშენებლო საქმიანობის წარმართვა იგეგმება ტერიტორიაზე, რომელიც მდებარეობს ზღვის სანაპირო ზოლში. პროექტის განხორციელების შემთხვევაში ბათუმის ისტორიული ნაწილი ფაქტობრივად კარგავს კავშირს ზღვასთან.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლომ სადავო აქტის მოქმედების შეჩერებაზე უარის თქმის თაობაზე არსებულ განჩინებაში მხოლოდ აბსტრაქტულად მიუთითა სამართლებრივი ნორმები და მასში სასამართლოს არგუმენტაცია არ იკითხება. სასამართლო განჩინებაში მხოლოდ უთითებს, რომ „განსახილველ შემთხვევაში მხარე ვერ ასაბუთებს სადაო აქტის მოქმედების შეჩერების გადაუდებელ აუცილებლობას, მხარე ვერ მიუთითებს იმ ფაქტობრივ გარემოებებზე, რომლის გამოც მისი გადაუდებელი აღსრულება არსებით ზიანს მიაყენებს მათ ან საკითხის არსებით განხილვამდე შეუძლებელს გახდის მათი კანონიერი უფლებების ან ინტერესების დაცვას.“
აშკარაა, რომ სასამართლო განხილვის დასრულებამდე სამშენებლო სამუშაოების არ შეჩერების შემთხვევაში დავა სრულად ილუზორული გახდება და შესაძლოა გამოუსწორებელი ზიანი მიადგეს მთლიანად ქალაქს. თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინება საიამ სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.

The court has not suspended the construction permit validity for the “Batumi Riviera”
On 22nd January 2021, the Georgian Young Lawyers' Association filed a lawsuit in court on the "Batumi Riviera" case. Along with the annulment of the construction permit in court, it was requested to suspend the appealed act's validity. The court declared the claim admissible and did not grant the suspension of the construction permit until the final settlement of the dispute.
It should be noted that the application of the measure of security of a claim for a particular case has critical importance. This mechanism makes it possible by applying a temporary measure to ensure that construction is halted until the dispute is finally settled. Only in this case will the dispute in court have a relevant effect, and the enforcement of the decision favoring the plaintiffs will not be hindered.
The evidence and factual circumstances presented in the case confirm that the issuance of a construction permit and the imposition of permit conditions were carried out in gross violation of the law and ignored fundamental principles, the safety of life and health, provision of a safe environment, protection and preservation of cultural heritage and publicity.
The construction permit is issued in the absence of environmental impact and strategic environmental assessment reports; therefore, the impact of the project to be implemented on the environment, the boulevard, the sea, the coast, human health, the historical and cultural heritage of the city and the economy has not been studied. This is in the context that construction activities are planned to be located in an area located off the coastline. If the project is implemented, the historical part of Batumi will actually lose its connection with the sea.
It should be noted that the court, in its ruling to refuse suspension of the disputed act, only indicated the legal norms in the abstract form, and the court's arguments are not readable in it. The court merely states in the ruling that "in the present case the party fails to substantiate the urgency of the suspension of the disputed act; the party fails to indicate the factual circumstances on which its urgent enforcement would substantially harm them or make it impossible to protect their legal rights or interests."
It is clear that if the construction work is not suspended before the end of the trial, the dispute will become completely illusory and may cause irreparable damage to the city as a whole. GYLA appealed the ruling of the Tbilisi City Court to the Court of Appeals.