სასულიერო პირების ქადაგებებზე საია ცესკოს სამართლებრივი რეაგირებისკენ მოუწოდებს
უკანასკნელი დღეების განმავლობაში, მედიაში არაერთხელ გავრცელდა მაღალი იერარქიის სასულიერო პირების მიერ გაკეთებული წინასაარჩევნო აგიტაციის შემცველი განცხადებები. დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც სასულიერო პირები აშკარად გამოხატავენ პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნებისა“ და მათ მიერ მხარდაჭერილი პრეზიდენტობის დამოუკიდებელი კანდიდატის − სალომე ზურაბიშვილის საწინააღმდეგო პოზიციას.[1] აღნიშნულთან დაკავშირებით, მიმდინარე წლის 19 სექტემბერს, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა მიმართვა გაავრცელა და მოუწოდა მოძღვრებსა და მღვდელმთავრებს, თავი შეიკავონ პოლიტიკური შინაარსის განცხადებებისაგან, ამა თუ იმ პოლიტიკური პირის საჯარო სივრცეში არაკორექტული მოხსენიებისაგან და ჩრდილს ნუ მიაყენებენ ეკლესიასა და საკუთარ თავს.
მიუხედავად იმისა, რომ ცალკეულ სასულიერო პირთა მხრიდან აგიტაციის შემცველი განცხადებების გაკეთება არ წარმოადგენს კანონის დარღვევას, მიგვაჩნია, რომ სასულიერო პირებს, მითუფრო − წმინდა სინოდის წევრებს, განსაკუთრებული სიფრთხილე მართებთ პოლიტიკური გამოხატვის თავისუფლების განხორციელებისას, საკუთარი სტატუსიდან და საზოგადოების გარკვეული ნაწილის ცხოვრებაში მათი როლიდან გამომდინარე. „საქართველოს სახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის“ კონსტიტუციური შეთანხმების თანახმად, სახელმწიფომ და ეკლესიამ დაადასტურეს მზადყოფნა, ითანამშრომლონ ურთიერთდამოუკიდებლობის პრინციპის დაცვით.[2] მიგვაჩნია, რომ მაღალი იერარქიის სასულიერო პირების მხრიდან სახელმწიფო ხელისუფლებისა თუ კონკრეტული საარჩევნო სუბიექტის წინააღმდეგ აგიტაციის განხორციელება არ არის მიზანშეწონილი, რაოდენ მიუღებელიც არ უნდა იყოს კანდიდატის მოსაზრებები მათთვის.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის თანახმად, წინასაარჩევნო აგიტაცია არის ამომრჩეველთა მოწოდება საარჩევნო სუბიექტის/საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატის მხარდასაჭერად ან საწინააღმდეგოდ, აგრეთვე ნებისმიერი საჯარო მოქმედება, რომელიც ხელს უწყობს ან ხელს უშლის მის არჩევას.[3] წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება არ აქვს რელიგიურ ორგანიზაციას.[4] ეკლესიას სპეციალური უფლებამოსილების გარეშე წარმოადგენენ: საეკლესიო კრება, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, წმიდა სინოდი და საქართველოს საპატრიარქო (ქორეპისკოპოსისა და მდივნის სახით).[5] შესაბამისად, ქორეპისკოპოს იაკობის მიერ, სავარაუდოდ, ადგილი აქვს აგიტაციას კანონის მოთხოვნათა დარღვევით.
ქორეპისკოპოს იაკობის მხრიდან მსგავსი ტიპის სავარაუდო კანონდარღვევას 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის წინასაარჩევნო პერიოდშიც ჰქონდა ადგილი, რასთან დაკავშირებითაც არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საჯარო განცხადება გაავრცელეს და საარჩევნო ადმინისტრაციას მიმართეს, თუმცა ცესკოს თავმჯდომარემ მიიჩნია, რომ ქორეპისკოპოსის, როგორც ცალკე სასულიერო პირის მიმართვა (ქადაგება) მრევლისადმი არ წარმოადგენდა ეკლესიის სახელით გაკეთებულ განცხადებას.[6] აგრეთვე, სასულიერო პირთა მხრიდან აგიტაციის წესების დარღვევის ტენდენცია ფიქსირდებოდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდშიც.[7]
„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ ამკრძალავი ნორმა, რომელიც მკაცრად განსაზღვრავს წინასაარჩევნო აგიტაციის განხორციელების შეზღუდვას სუბიექტთა განსაზღვრულ წრის მიმართ, მიზნად ისახავს, დაიცვას საარჩევნო პროცესი მაღალი იერარქიის სასულიერო პირების ზემოქმედებისაგან. ამის ალბათობა კი დიდია რელიგიური ორგანიზაციების მიმართ მაღალი ნდობისა და ავტორიტეტის გათვალისწინებით. საარჩევნო პროცესის დამოუკიდებლობა მნიშვნელოვანი წინაპირობაა დემოკრატიული და სეკულარული სახელწიფოს განვითარებისთვის.
რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლებს − თავი შეიკავონ წინასაარჩევნო აგიტაციის ნიშნების შემცველი განცხადებების გაკეთებისაგან;
საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას − შეისწავლოს განცხადებაში აღწერილი ფაქტობრივი გარემოებები და განახორციელოს შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.
[1] 1) http://www.rustavi2.ge/ka/news/113769; 2) http://www.rustavi2.ge/ka/news/113739;
3) http://www.rustavi2.ge/ka/news/113969;
[2] „საქართველოს სახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის“ კონსტიტუციური შეთანხმების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პირველი მუხლის პირველი პუნქტი
[3] „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ მე-2 მუხლის ჰ1) პუნქტი
[4] „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 45-ე მუხლის მე-4 ნაწილის ზ) ქვეპუნქტი
[5] „საქართველოს სახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის“ კონსტიტუციური შეთანხმების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პირველი მუხლის მე-4 პუნქტი

GYLA calls upon the CEC to provide legal response to sermons of clergymen
In the past several days, the media have disseminated several statements of high-ranking clergymen that contained election campaigning. There were cases when clergymen clearly took sides against Salome Zurabishvili, a presidential candidate supported by political association Georgian Dream and by them. [1] In connection with the foregoing, on September 19, the Catholicos-Patriarch of All Georgia released an appeal, calling on priests and archpriests to refrain from political statements, from publicly mentioning this or that political figure incorrectly, and from casting a shadow on the Church and on themselves.
Despite the fact that the law does not prohibit individual clergymen from making statements containing election campaigning, we believe that the clergy, especially members of the Holy Synod, should be particularly careful when exercising freedom of political expression, due to their status and the role they play in the lives of a certain part of the public. According to the Constitutional Agreement between the State of Georgia and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church, the State and the Church have confirmed their readiness to cooperate in compliance with the principle of mutual independence. [2] We believe that high-ranking clergymen’s agitation against the State authorities or a concrete electoral subject is not reasonable, no matter how unacceptable the candidate’s views are for them.
The Election Code of Georgia defines election campaigning as appealing to voters in favor of or against an electoral subject/candidate, as well as any public action facilitating or impeding its election. [3] Religious organizations may not conduct and participate in election campaigning. [4] The following subjects may represent the Church without special authority: the Ecclesiastical Assembly, the Catholicos-Patriarch of Georgia, the Holy Synod, and the Patriarchate of Georgia (represented by the Diocesan Bishop and the Secretary). [5] Accordingly, Diocesan Bishop Iacob has presumably engaged in election campaigning in violation of the requirements of law.
Diocesan Bishop Iacob presumably also committed a similar violation of law in the run-up to the local self-government elections of 2014, in connection with which non-governmental organizations released a public statement and applied to the election administration, although the Chairperson of the CEC deemed that the Diocesan Bishop’s, as an individual clergyman’s, appeal (sermon) to the parish didn’t constitute a statement made on behalf of the Church [6]. The tendency of violation of campaigning rules by clergymen was also observed in the run-up to the parliamentary elections of 2012. [7]
The prohibitive norm of the Election Code of Georgia which strictly defines a certain circle of subjects that may not engage in election campaigning aims to protect the electoral process form the influence of high-ranking clergymen. The likelihood of such action is high, considering the high trust in and authority of religious organizations. The independence of the electoral process is an important pre-condition for the development of democratic and secular state.
We call upon:
- Representatives of religious organizations – to refrain from making statements containing signs of election campaigning;
- The Central Election Commission of Georgia – to study the factual circumstances described in the present statement and to provide relevant legal response.
[1] 1) http://www.rustavi2.ge/en/news/113769; 2) http://www.rustavi2.ge/ka/news/113739;
3) http://www.rustavi2.ge/en/news/113969
[2] Paragraph 1 of Article 1 of the Resolution of the Parliament of Georgia on the Approval of the Constitutional Agreement between the State of Georgia and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church
[3] Paragraph Z8 of Article 2 of the Election Code of Georgia
[4] Subparagraph G of Article 45 of the Election Code of Georgia
[5] Paragraph 4 of Article 1 of the Resolution of the Parliament of Georgia on the Approval of the Constitutional Agreement between the State of Georgia and the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church