ბატონ მორგენს ბლიჰერ ბჟერეგარდს
ადამიანის უფლებების და მედიის თავისუფლების დაცვაზე მომუშავე ორგანიზაციები გამოვხატავთ უკიდურეს შეშფოთებას აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე საგანგაშო პროცესების შესახებ და თქვენი მანდატის ფარგლებში რეაგირებასა და მაუწყებლის დამოუკიდებლობისთვის პოლიტიკურ მხარდაჭერას გთხოვთ.
უკანასკნელი 1 თვის განმავლობაში აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ახალნა დირექტორმა, რომელიც მაუწყებლის წინა რეფორმატორი დირექტორის, ნათია კაპანაძის თვითნებური იმპიჩმენტის შემდეგ, საეჭვო პროცედურით და კონტექსით აირჩა, არსებითად დაასუსტა მაუწყებელში კრიტიკული შინაარსის შემქნელი საკვანძო რგოლი - ახალი ამბების სამსახური და მნიშვნელოვანი პოზიციების მქონე თანამშრომლები გაათავისუფლა სამსახურიდან ან სხვა ნეკლებად გავლენიან სამსახურებში გადაიყვანა.
კერძოდ, 2020 წლის 2 თებერვალს კონტრაქტით გათვალისწინებული უფლებამოსილებების შეზღუდვისა და სამუშაო გარემოში შევიწროების და კონტროლის მძიმე პრაქტიკის გამო, მაუწყებელი დატოვა მაუწყებლის დირექტორის მოადგილემ, ნათია ზოიძემ. პროცედურებისა და საჯარო ადმინისტრაციული წარმოების წესის დარღვევით მრჩეველთა საბჭოს მიერ საშტატო ნუსხაში შეტანილი ცვლილებებისა და მოჩვენებითი სტრუქტურული ცვლილებების შემდეგ, 2020 წლის 19 თებერვალს მაია მერკვილაძე ახალი ამბების სამსახურის სარედაქციო მიმართულებით უფროსის მოადგილის პოზიციიდან გადაიყვანეს მისი გამოცდილებისგან არსებითად განსხვავებულ პოზიციაზე რადიო მაუწყებლობის სამსახურში. 2020 წლის 28 თებერვალს ახალი ამბების სამსახურის უფროსი შორენა ღლონტი, თვითნებური და უსაფუძვლო დისციპლინური დევნის შემდეგ, დირექტორმა სამსახურიდან გაათავისუფლა. 2020 წლის 6 მარტს დისციპლინური წარმოების წესისა და პროცედურების აშკარა დარღვევით, მთავარი საინფორმაციო გამოშვების წამყვანს თეონა ბაკურიძეს დროებით შეეზღუდა კონტრაქტით გათვალისწინებული უფლებამოსილებების შესრულება და მოიხსნა ეთერიდან, რამდენიმე საათით ადრე დანიშნული ახალი ამბების სამსახურის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელთან კრიტიკული დისკუსიის გამო. უკვე 13 მარტს კი ამავე ინციდენტის გამო დირექტორმა თეონა ბაკურიძე სამსახურიდან გაათავისუფლა. დირექტორი თეონა ბაკურიძის ხელმძღვანელის მითითებების შეუსრულებლობას ედავება, მაშინ როდესაც ახალი ამბების ახალი ხელმძღვანელი რამდენიმე საათის დანიშნული იყო და მას არც ერთი მითითება თეონა ბაკურიძისთვის მიცემული არ ჰქონდა.
ცხადია, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილებები, რომელიც სარედაქციო გუნდში მაღალი პოზიციებისა და ახალი მენეჯმენტის მიმართ კრიტიკული დამოკიდებულებების მქონე თანამშრომლებს შეეხოთ, შრომითი უფლებების უხეში დარღვევის მიღმა, მაუწყებლის სარედაქციო დამოუკიდებლობის ხელყოფის და მასზე კონტროლის მოპოვების აშკარა ნიშნებს ატარებს. მაუწყებელში შექმნილი მძიმე სამუშაო გარემო და მენეჯმენტის მიერ მიღებული უსამართლო გადაწყვეტილებების ეს ჯაჭვი, ჟურნალისტებსა და თანამშრომლებში აჩენს დასაბუთებულ შიშებს, რომ დამოუკიდებელი კადრების წმენდის და სარედაქციო პოლიტიკაში ინტერვენციის პრაქტიკა გაგრძელდება და ეს მაუწყებელზე ხელისუფლების კონტროლს საბოლოოდ გააფორმებს.
2019 წლის გაზაფხულიდან მაუწყებელში განვითარებული მოვლენების დინამიკა და კონტექსტი, მათ შორის, ნათია კაპანაძის უსაფუძვლო იმპიჩმენტი, გიორგი კოხრეიძის არჩევის პრობლემური წესი და პროცედურა, მანამდე მმართველი პოლიტიკური პარტიის თავმჯდომარის ბიძინა ივანიშვილის კრიტიკული განცხადებები აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, აჩვენებს, რომ ხელისუფლება მაუწყებელზე კონტროლის მოპოვებას ცდილობს და მისი მიზანია მისი კრიტიკულობის და დამოუკიდებლობის შესუსტება.
მაუწყებლის დამოუკიდებლობის დასუსტება გააქრობს იმ ღია, კრიტიკულ საზოგადოებრივ სივრცეს, რომელიც აჭარის მაუწყებელმა ბოლო პერიოდში შექმნა და რომელიც არაპრივილეგირებული, ჩაგრული სოციალური ჯგუფებისთვის მათი საჭიროებების, წუხილებისა და ინტერესების რეპრეზენტაციის რესურსი გახდა. აღსანიშნავია, რომ აჭარის მაუწყებელი ბოლო წლებში საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ სახელდებოდა როგორც ყველაზე დაბალანსებული მედია საქართველოში.
აჭარის ტელევიზია 1987 წელს დაარსდა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ინსტიტუციური დაქვემდებარეაში ოპერირებდა. მას დამოუკიდებელი მაუწყებლის სტატუსი მხოლოდ 2013 წელს მიენიჭა. ისტორიულად აჭარის მაუწყებელი ხელისუფლებების დაქვემდებარების და კონტროლის ქვეშ მუშაობდა და მხოლოდ ბოლო წლებში მოახერხდა დამოუკიდებლობის და საზოგადოებრივი ინტერსების დაცვის რეალური მიზნის შესრულება. მაუწყებელმა კრიტიკული და სოციალური ინტერესზე ორიენტირებული მუშაობა განსაკუთრებით რეფორმატორი დირექტორის ნათია კაპანაძის მმართველობის შემდეგ დაიყო.
აჭარის მაუწყებლის დამოუკიდებლობა და კრიტიკულობა, როგორც ჩანს ხელისუფლებისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა და მრჩეველთა საბჭომ, რომელიც მკვეთრად პოლიზიტირებული წესით ფორმირდება, 2019 წლის გაზაფხულზე სათანადო დასაბუთების გარეშე ნათია კაპალაძის იმპიჩმენტი დაიწყო და შემდგომში დირექტორად ხელისუფლებასთან დაახლოებული კადრი გიორგი კოხრეიძე დანიშნა. მრჩეველთა საბჭოს 5 წევრიდან 3 წევრი მმართველი პოლიტიკული პარტიის - ქართული ოცნების მიერ არის არჩეული. არსებული საბჭო ვერ პასუხობს კანონით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს და სათანადო ზედამხედველობას არ უწევს ახალი დირექტორის მიერ მიღებულ საეჭვო და უკანონო გადაწყვეტილებებს.
გიორგი კოხრეიძემ მის პირველივე ეთერში ჟურნალისტებს მიუთითა, რომ რესპოდენტებს ისინი „მამასავით და ძმასავით“ უნდა მოპყრობოდნენ და კრიტიკულობა დაუწუნა. აღსანიშნავია, რომ მაუწყებელში ჩართვის დროს მმართველი გუნდის ლიდერები, მათ შორის, მმართველი პარტიის ლიდერემა ბიძინა ივანიშვილი, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მეთაური, თორნიკე რიჟვაძე, მაუწყებლის ჟურნალისტებს ოპოზიციასთან კავშირში ადანაშაულებდნენ და „დაწყნარებისკენ“ მოუწოდებდნენ. ხელისუფლების წარმომადგენლების ეს განცხადებები ცხადია ხელისუფლების მხრიდან პოლარიზებაზე და პოლიტიკური პროცესების რადიკალიზებაზე მიმართული სტრატეგიის ნაწილია, თუმცა, აჭარის მაუწყებელში ბოლო თვეებში მიმდინარე მოვლენების გათვალისწინებით, ის მაუწყებლის დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ წინასწარ ორგანიზებული პოლიტიკური პროცესის განცდას და ნიშნებს ქმნის.
ცხადია, რომ აჭარის მაუწყებელში მიმდინარე პროცესი არსებული პოლიტიკური გარემოს ზოგად კონტექსტში უნდა იქნას დანახული, სადაც აშკარაა ხელისუფლების ინტერესი ძალაუფლების შენარჩუნების მიზნით დაასუსტოს კრიტიკულ პოზიციებზე მყოფი პოლიტიკური, სამოქალაქო და მედია ჯგუფები და საკუთარ კონტროლს დაუქვემდებაროს. ბოლო თვეებში ჩვენი საზოგადოება აკვირდება აშკარად მტრულ რიტორიკას და სამართლებრივ დავებს კრიტიკული მედიის მიმართ, როგორიცაა, ტვ პირველი, მთავარი და ტვ ფორმულა, რომელიც ხელისუფლების მხრიდან მომდინარეობს.
აღსანიშნავია, რომ აჭარის მაუწყებლის 100-მდე თანამშრომელმა მიმდინარე პროცესების საპასუხოდ ალტერნატიული პროფესიული გაერთიანება დააფუძნა და მენეჯმენტთან კოლექტიური შრომითი დავა წამოიწყეს. დავის საფუძველზე უახლოეს მომავალში უნდა დაიწყოს მხარეებს შორის მოლაპარაკების პროცესი სახელმწიფოს მიერ დანიშნული დამოუკიდებელი მედიატორის მონაწილეობით, რომლის ფარგლებშიც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მხარეებს შორის გონივრული და სამართლიანი შეთანხმების მიღწევა. მედიაციის პროცესის წარუმატებლად დასრულება კი დავის მონაწილე დასაქმებულებისათვის გაფიცვის უფლების გამოყენების წინაპირობას წარმოადგენს. მათი წინასაგაფიცვნო მოთხოვნები სამსახურიდან უკანონო გათავისუფლებული და სხვა პოზიციებზე გადაყვანილი თანამშრომლების დაბრუნებას, სარედაქციო დამოკიდებლობისთვის ინსტიტუციური გარანტიების შექმნას, შრომითი პირობების დაცვას და მაუწყებლის გრძელავადიანი სტრატეგიული განვითარების საკითხებს მოიცავს. ჟურნალისტების მსგავსი ორგანიზება და საკუთარი უფლებების და საზოგადოებრივი მაუწყებლის იდეის დაცვა ბრძოლის უნიკალური და ისტორიული გამოცდილებაა.
მაუწყებელში მიმდინარე პროცესებისა და საერთო პოლიტიკური და მედია კონტექსტის გათვალისწინებით, მოგმართავთ თხოვნით:
1. დაინტერესდეთ აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე პოლიტიკური, სარედაქციო და შრომითი უფლებების ხელყოფასთან დაკავშირებული პროცესებით და საქართველოს მთავრობასთან მიმდინარე ყველა რელევანტურ პოლიტიკურ და საერთაშორისო ფორმატებში დააყენოთ აჭარის მაუწყებლის საკითხი;
2. თქვენი მანდატის ფარგლებში მიიღოთ შესაბამისი ზომები (საჯარო გამოხმაურება, მიმართვა მთავრობასთან და ა.შ.) აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტების შრომითი უფლებებისა და გამოხატვის თავისუფლების დასაცავად და მაუწყებლის დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ მიმართული პროცესების შესაჩერებლად.

President of European Federation of Journalists, Mr. Mogens Blicher Bjerregard
We, the human rights organizations and groups defending the freedom of the media, express our extreme concern about the alarming processes taking place within the Adjara Public Broadcaster (APB), and kindly ask you to take action within the scope of your mandate, and provide support for the independence of the APB.
The new director of the Adjara Public Broadcaster was elected through dubious procedures and within suspicious contexts, following the arbitrary impeachment of the previous director, Natia Kapanadze. Over the last month, the new director has weakened the Broadcaster’s News section - the key group responsible for creating critical content, and has fired the staff from influential positions or transferred them to less important jobs.
Specifically, on February 2nd, 2020, due to the limitations placed on her contractual duties, and after several severe incidents of workplace harassment and control, Natia Zoidze, Deputy Broadcasting Director, left APB. Following the alterations made to the staff list and deliberate structural changes taken by the Advisory Board in violation of the procedures and public administration guidelines, on February 19th, 2020, Maia Merkviladze was transferred from the position of Deputy Chief of the Information Department, with responsibility for News Editorial, to the Radio Broadcasting Service. On February 28th, 2020, the director dismissed Shorena Glonti from the position of head of the News Service after an arbitrary and groundless disciplinary persecution. On March 6th, 2020, the Director, without adhering to disciplinary rules and procedures, temporarily suspended Chief News Presenter Teona Bakuridze from performing her contractual obligations and took her off air in response to her critical discussion with a new Acting Head of the News Service appointed only a few hours earlier. Later, on March 13th, the director dismissed Teona Bakuridze from her position because of the same incident. The director accused Bakuridze of failing to comply with the instructions of her boss, although the new head of news was appointed only several hours prior and had not yet given any instructions to Ms. Bakuridze.
The above decisions, which were applied to those in the editorial team with a critical attitude towards the senior staff and the new management, show obvious indications that editorial independence is being compromised and that APB is being heavily controlled. Additionally, there are instances of gross violations of labor rights. Such a hostile working environment and the series of unfair decisions made by the management of APB provoked a reasonable degree of anxiety among journalists and staff over the danger of extending the practice of interference into editorial policy and the filtering out of independent staff in the future. They fear that such practices will eventually lead to governmental control over the APB.
The dynamics and contexts of the events that have developed in the APB since spring 2019, including the groundless impeachment of Natia Kapanadze, the problematic rules and procedures of electing Giorgi Kokhreidze, preceded by APB’s criticism from Bidzina Ivanishvili, ruling party founder with outsized influence over Georgia’s government. This obviosuly reveals government’s attempts to gain full control over the APB, and aims to weaken the critical thinking and independence of this media space.
The damaging of the independence of the APB will wipe out the open, critical social media-space that the APB created, as it has become an open platform for socially disadvantaged and oppressed social groups to represent their needs, concerns and interests, and which makes their voices heard. It is noteworthy, that over the last few years, international organizations regarded the APB as the most balanced media outlet in Georgia.
Adjara Television was founded in 1987, and operated under institutional subordination to the Government of the Autonomous Republic of Adjara. It was granted the status of an independent public broadcaster only in 2013. Historically, the APB has been under the direction and control of the political authorities, and only in recent years it has been able to achieve the real goal of protecting independence and public interest. APB developed its critically minded and socially-oriented approach following the commencement of Natia Kapanadze's directorship.
The independence and critical editorial policy of the APB proved to be unacceptable to the authorities, and the Advisory Board. The board itself is formed in a highly politicized manner - the majority of the council, three out five members are selected by the ruling party. The current board failed to fulfill the obligations specified in the relevant legislation namely to supervise and to respond properly to the questionable and illegal measures taken by the new director.
The authorities began with impeaching Natia Kapanadze without proper justification in the spring of 2019 and subsequently appointed Giorgi Kokhreidze, a candidate closely associated with the government.
In his very first broadcast, Giorgi Kokhreidze blamed journalists for alienating authorities by asking critical questions and told reporters that they ought to treat respondents as their "fathers and brothers". It is noteworthy that the leaders of the ruling party, including Bidzina Ivanishvili, Irakli Kobakhidze, the Speaker of the Georgian Parliament, and Tornike Rizhvadze, the head of the Adjara Autonomous Republic, accused the APB journalists of being in league with the opposition, and called upon them to "calm down." These statements by government officials are part of the government's policy of polarizing and radicalizing political processes. However, given the recent developments in Adjara broadcasting, the whole situation creates the impression of a pre-organized political process, directed against the independence of the APB.
It is clear that the processes taking place in the APB should be seen in the context of the wider political environment, where it is obvious that the government's interest is to weaken critically-minded political and media groups as a way to maintain its power and to take control over them. Over the recent months, Georgian public has witnessed questionable legal processes and hostile rhetoric of ruling party representatives against other critical media outlets such as TV Pirveli, Mtavari TV and Formula TV.
It is worth pointing out that about 100 employees of the APB have set up an alternative trade union in response to the ongoing processes, and have started a collective dispute on labor rights against the management. The process of negotiation between the parties should begin shortly, with participation of an independent mediator designated by the State; within this negotiation, the parties need to reach a reasonable and just agreement. Failure of the mediation process would legitimately enable APB journalists to exercise their right to strike as a mean of continuing the dispute. Their pre-strike demands include the return of unlawfully dismissed and transferred employees to their former positions, the creation of institutional security for editorial independence, the protection of working conditions and the long-term strategic development of the APB. Such self-organization of journalists to defend their rights and protect the underlying principles of a public broadcaster could be perceived as a unique and historic instance of a struggle for the labour rights, for the freedom of expression and media independence.
Considering the processes taking place in the APB and their full political and media context, we respectfully ask you:
- To actively engage and study the processes related to the violation of political, editorial and labor rights in the Adjara Public Broadcaster and raise the issue of the APB with the Government of Georgia in all relevant political and international formats;
- To take all appropriate measures within your remit (public statement, appeal to the government, etc.) to safeguard the rights and freedom of expression of the journalists working at the Adjara Public Broadcaster, and to halt processes that threaten the independence of the free media.