საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ნამახვანჰესთან დაკავშირებულ მოლაპარაკებების პროცესს ეხმიანებიან
ნამახვანჰესის საკითხზე ენერგოგაერთიანების მიერ ორგანიზებულ შეხვედრებში ჩართულ ორგანიზაციებს გვსურს, საზოგადოებას გავაცნოთ ჩვენი პოზიცია მიმდინარე პროცესის შესახებ. აღნიშნულ შეხვედრებში მონაწილეობა, უპირველეს ყოვლისა, მიზნად ისახავს ნამახვანჰესის გარშემო შექმნილი კრიზისის დაძლევას. ამისთვის კი აუცილებელია, პირველ რიგში, რიონის ხეობაში მიმდინარე სამშენელო სამუშაოების შეჩერება, ისევე როგორც პროექტის დამოუკიდებელი, კვალიფიციური შეფასების პროცესის უზრუნველყოფა.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მივესალმებით იმ ფაქტს, რომ ივნისი-ივლისის განმავლობაში მოგვეცა შესაძლებლობა, ჩავრთულიყავით "ტექნიკური დავალების" შემუშვების პროცესში, რითაც მომავალში დამოუკიდებელმა ექსპერტებმა უნდა იხელმძღვანელონ. თუმცა, სამწუხაროდ, კვლავ გამოწვევად და შესასრულებელ ამოცანად რჩება ექსპერტების შერჩევა პროფესიონალიზმისა და მიუკერძოებლობის პრინციპით, დაფინანსების სანდო წყაროს მოძიება და შეფასების ამ პროცესისადმი მხარეებისა და ფართო საზოგადოებისთვის ნდობის გარანტიების შექმნა.
ამჟამად, კვალიფიციური და მიუკერძოებელი შეფასებების შესასრულებლად ერთ-ერთ პრეტედენტად განიხილება სფეროში უდიდესი გამოცდილებისა და რეპუტაციის მქონე ერთ-ერთი ყველაზე აღიარებული ინსტიტუცია ჩვენი მეგობარი ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოდა. პროცესში ამ ორგანიზაციის ჩართულობა სრულად მისაღებია როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის, ისე თავად ენერგოგაერთიანებისთვისაც. თუმცა, მთავრობას აქვს მცდელობა, რომ მიმდინარე მოლაპარაკებიბიდან და შესაბამისად, მომავალში დოკუმენტების რევიზიის პროცესიდან გამოირიცხოს ეს ერთ-ერთი ყველაზე სანდო და კომპეტენტური საერთაშორისო ორგანიზაცია.
მივიჩნევთ, რომ აღნიშნული მოლაპარაკებების ფარგლებში სახელმწიფოს წარმომადგენლების მხრიდან ასეთი მაღალი რეპუტაციის მქონე საერთაშორისო ორგანიზაციის ერთპიროვნულად და დაუსაბუთებლად “გამორიცხვა” პროცესისადმი საზოგადოების ნდობას ასუსტებს და მხარეებს უთანასწორო პირობებში აყენებს. შესაბამისად, აუცილებელია, მთავრობის წარმომადგენლებმა უახლოეს მომავალში, საჯაროდ, წარმოადგინონ არგუმენტები, თუ რატოა ამ ევროპული ორგანიზაციის ჩართვა პროცესში მათთვის მიუღებელი. წინააღმდეგ შემთხვევაში საფრთხე ექმნება ექსპერტთა შერჩევის მომდევნო პროცესს, მის ვალიდურობასა და გამჭვირვალობასაც.
ამასთან, მოლაპარალებების პროცესში, ჩვენი პრინციპული პოზიციაა, რომ დამოუკიდებელი შეფასების პროცესის დასრულებამდე კომპანიამ შეაჩეროს ხეობაში მიმდინარე სამუშაოები, რათა არ დავუშვათ ხეობის ბუნებრივი და სოცუალური გარემოს შეუქცევადი და გამოუსწორებლადელი დაზიანება.
ჩვენთვის სასიხარულოა, რომ რიონის ხეობაში ამჟამად სიტუაცია სტაბილიზებულია, თუმცა საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ მთავრობის მხრიდან 12 ივნისს, ნატახტარში, გამართულ შეხვედრაზე შეთანხმებულ სხვა საკითხებთან ერთად, მთავრობას ჯეროვნად და სრულყოფილად არ შეუსრულებია მედიაციის არც ერთი წინაპირობა. რამდენიმე კვირიანმა მოლაპარაკებებმა ცხადჰყო, რომ დროებით ღონისძიებად ჰესის მშენებლობის შეჩერება და მშენებლობის პროცესით გამოწვეული საფრთხეებისა თუ რისკების აღმოფხვრა მთავრობის ინტერესში არ შედის, რაც რიონის ხეობაში სიტუაციის მოულოდნელი ესკალაციის საშიშრობას არ ამცირებს. ეს საკითხი განსაკუთრებულ კრიტიკულობას იძენს იმის გამო, რომ კომპანია “ენკა”-მ უარი განაცხადა მოლაპარაკებებში ჩართვაზე. სანაცვლოდ, კომპანია საჯარო განცხადებებში ამბობს, რომ ხეობაში მშენებლობა არ ჩერდება და ეს საკითხი არც კი განიხილება.
რეგიონში სტაბილურობის შესაქმნელად კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ის გარემოებაც, რომ მთავრობამ არ შეასრულა რიონის ხეობაში შეუფერხებელი და თავისუფალი გადაადგილების აღდგენის ვალდებულება, რომელიც მას მოლაპარაკებების შედეგად ჰქონდა აღებული. ნაცვლად ამისა, პოლიციამ მხოლოდ სოფელ გუმათში უკანონოდ აღმართული რკინის ბარიერი მოხსნა.
შეფასების პროცესის მიმდინარეობისას გარემოს დაცვისა და ზიანის შემცირების პრინციპის დასაცავად, მოვუწოდებთ მთავრობას:
• განუმარტოს საზოგადოებას ის მიზეზები, რის გამოც, მათთვის მიუღებელია პროექტის გადახედვის პროცესში საერთაშორისო, მაღალი რეპუტაციისა და კვალიფიკაციის ორგანიზაციის ჩართვა;
• ხელი არ შეუშალოს არც ერთ საერთაშორისო რეპუტაციულ ორგანიზაციას, მონაწილეობა მიიღოს ნამახვანი ჰესის პროექტის შეფასების პროცესში და საკუთარი პოზიტიური ვალდებულებებიდან გამომდინარე იმოქმედოს ისე, რომ ამ პროცესში მოწვეული იყვნენ ყველაზე სანდო და კვალიფიციური ორგანიზაციები;
• ხეობაში ბუნებრივი გარემოზე მიყენებული შესაძლო ზიანისა და ვითარების ხელახალი ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად, დროებით ღონისძიებად წარმოადგინოს ნამახვანჰესის მშენებლობების შეჩერების გეგმა
• ცხადად გაანალიზოს ხეობაში კონსტიტუციური წესრიგის აღდგენის ვალდებულება და დაუყოვნებულივ მოხსნას ხეობაში გადაადგილების დაუსაბუთებელი და არაკანონიერი შეზღუდვა.

NGOs are responding to the negotiation process related to Namakhvani HPP
We, organizations involved in the meetings organized by the Energy Union on the Namakhvani HPP would like to inform the public about our position on the current process. Participation in these meetings is primarily aimed at overcoming the crisis around Namakhvani HPP. For this, it is necessary, first of all, to suspend the ongoing construction works in the Rioni Valley, as well as to ensure an independent, qualified evaluation process of the project.
Signatory organizations welcome the fact that during June-July, we were given the opportunity to be involved in developing a "technical assignment", which in the future should be used as a guide by independent experts. However, unfortunately, it still remains a challenge and a task to be fulfilled to select experts on the principle of professionalism and impartiality, find a reliable source of funding, and create guarantees of trust in the evaluation process for the parties and the general public.
Currently, one of the most recognized institutions with the greatest experience and reputation in the field is considered to be one of the contenders for performing qualified and impartial assessments from our friend EU member state. The involvement of this organization in the process is fully acceptable both for the representatives of the civil society and for the energy union itself. However, the government is trying to exclude this one of the most credible and competent international organizations from the ongoing negotiations and, consequently, from the process of revision of documents in the future.
We believe that the unilateral and unjustified "exclusion" of such a highly reputable international organization by the state representatives within the framework of these negotiations weakens the public confidence in the process and puts the parties on unequal terms. Therefore, government officials must present publicly in the near future arguments as to why the involvement of this European organization in the process is unacceptable to them. Otherwise, the next process of selection of experts, its validity, and transparency will be endangered.
At the same time, in the negotiation process, our principled position is that the company should suspend the ongoing works in the valley until the completion of the independent evaluation process to prevent irreversible and irreparable damage to the natural and social environment of the valley.
We are pleased that the situation in the Rioni Valley is currently stable, although we would like to remind the public that, among other issues agreed by the government at a meeting in Natakhtari on June 12, the government has not properly fulfilled any of the preconditions for mediation. Several weeks of negotiations have made it clear that it is not in the government's interest to suspend the construction of the HPP as a temporary measure and to eliminate the threats or risks posed by the construction process, which does not mitigate the risk of a sudden escalation of the situation in the Rioni Valley. This issue is particularly critical of the fact that Enka company has refused to engage in negotiations. In return, the company says in public statements that construction in the valley is not suspended, and the issue will not even be considered.
Critical to the establishment of stability in the region is the fact that the government has not fulfilled its commitment to restore smooth and free movement in the Rioni Valley, which it had undertaken through negotiations. Instead, police only removed an iron barrier erected illegally in the village of Gumati.
To uphold the principle of environmental protection and harm mitigation during the assessment process, we call on the government to:
• Explain to the public the reasons why it is unacceptable for them to involve an international, highly reputable, and qualified organization in the project review process;
• Do not interfere with any reputable international organizations, participate in the evaluation process of Namakhvani HPP project and act following their positive commitments so that the most reliable and qualified organizations are invited to this process;
• To prevent the alleged damage to the natural environment in the gorge and the re-escalation of the situation, to submit a plan to suspend the construction of Namakhvani HPP as a temporary measure;
• Analyze clearly the obligation to restore constitutional order in the gorge and immediately lift the unjustified and illegal restrictions on movement in the gorge.