ევროკომისარს სამეზობლო პოლიტიკისა და
2022 წლის 23 ივნისს ევროკავშირმა საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭების გადაწყვეტილება მიიღო. ეს მნიშვნელოვანი ეტაპია ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრების გზაზე. ამასთან ერთად ვაცნობიერებთ, რომ საჭიროა ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის მიცემული თორმეტი რეკომენდაციის შესრულება, რაც ქვეყნისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობაა. აღნიშნული რეკომენდაციებიდან ერთ-ერთი გულისხმობს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ყველა დონეზე.
როგორც თქვენთვის ცნობილია, საქართველოს ძლიერი სამოქალაქო საზოგადოება ჰყავს, რომელიც უაღრესად მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესში. ჩვენი მთავარი მიზანია, ხელი შეუწყოს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრებას და, შესაბამისად, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღებას. სამოქალაქო საზოგადოება აქტიურ ზედამხედველობას უწევს ხელისუფლების მიერ 12 რეკომენდაციის შესრულებას. ჩვენ მივესალმებით ევროკომისიის გადაწყვეტილებას 2023 წლის გაზაფხულზე რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით შუალედური შეფასება მოამზადოს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ძალიან დაეხმარება საქართველოსა და მის პარტნიორებს დაინახონ თუ რა ეტაპზეა ქვეყანა კანდიდატის სტატუსის მოპოვების გზაზე.
იმის გათვალისწინებით, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილი ჩართულია რეკომენდაციების შესრულების მონიტორინგის პროცესში, მოგმართავთ თხოვნით, შუალედური შეფასება იყოს საჯარო და ხელმისაწვდომი დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოებისთვის. ევროკომისიის შუალედური შეფასების საჯაროობა უზრუნველყოფს პროცესის გამჭვირვალობას, შესაძლებელს გახდის მასში სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურ მონაწილეობას და მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს პრიორიტეტების შესრულებაზე ეფექტიანი ზედამხედველობის განხორციელებას.

To Mr. Olivér Várhelyi
On June 23, 2022, the European Union decided to give Georgia a European perspective. This is an important stage in our country's path to joining the European Union. At the same time, we realize that it is necessary to fulfill the twelve recommendations given by the European Union to Georgia, as a prerequisite for granting the country the status of an EU membership candidate. One of these recommendations entails the involvement of civil society in the decision-making process at all levels.
As you know, Georgia has a robust civil society, which is extremely important in the country's European integration process. Our main goal is to facilitate Georgia's accession to the European Union and, accordingly, receive the status of an EU membership candidate. Civil society actively supervises the government's implementation of 12 recommendations. We welcome the European Commission's decision to prepare a mid-term evaluation of the implementation of the recommendations in spring 2023. We believe that this will help Georgia and its partners to see at what stage the country is on its way to becoming a candidate.
Taking into account that part of civil society is involved in the process of monitoring the implementation of the recommendations, we ask for the interim evaluation to be public and accessible to the stakeholders, including the civil society of the country. Public accessibility of the mid-term evaluation of the European Commission will ensure the transparency of the process, enable the active participation of civil society in it, and significantly contribute to the effective supervision of the implementation of the priorities.