შეხვედრა 2008 წლის ომით დაზარალებულებთან
2 მარტს, ქართული კოალიციის წევრი 5 არასამთავრობო ორგანიზაცია (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, საერთაშორისო სამართლიანობა და წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი) სოფელ მოხისში ჩავიდა, სადაც 2008 წლის ომის შედეგად დაზარალებულ ადამიანებს შეხვდა. არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია წარმოადგენს ომის შედეგად დაზარალებული ასობით ადამიანის ინტერესებს ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე, მათ შორის სტრასბურგისა და ჰააგის სასამართლოებში.
შეხვედრა განხორციელდა სისხლის სამართლის საერთაშორისო (ჰააგის) სასამართლოს (ICC) მიერ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების ფარგლებში, რომელიც სასამართლოს პროკურორის ოფისმა 2 წლის წინ დაიწყო.
სოფელ მოხისის დევნილთა ჩასახლებაში აღნიშნული შეხვედრის მიზანი იყო დაზარალებულებთან გასაუბრება, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და მიმდინარე გამოძიების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, ასევე იმ საჭიროებების კვლევა, რაც ჩასახლებაში მცხოვრებ დაზარალებულ მოსახლეობას გააჩნია. მოსახლეობის ინდივიდუალური გამოკითვა განხორციელდა სპეციალურად შედგენილი კითხვარების მეშვეობით. შეგროვებული ინფორმაცია ანალიტიკური დამუშავების შემდეგ, მიეწოდება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სხვადასხვა ორგანოებს და დაზარალებულთა ნდობის ფონდს. გარდა ამისა, კოალიციას დაგეგმილი აქვს ანალოგიური გამოკითხვის ჩატარება სხვადასხვა ჩასახლებებში და მოგროვებული ინფორმაციის საფუძველზე სპეციალური ანგარიშის მომზადება, რომელიც ომიდან 10 წლის შემდგომ არსებული მდგომარეობის აღწერას მოიცავს.
კოალიციის წევრი ორგანიზაციების მიერ დაზარალებულებთან საინფორმაციო სახის შეხვედრები და მათი საჭიროებების შესახებ ინფორმაციის შეგროვება, კიდევ რამდენიმე თვე გაგრძელდება.

Meeting with individuals afflicted by the 2008 War
On March 2, five NGOs that are members of the Georgian Coalition for the International Criminal Court (the Georgian Young Lawyers’ Association, the Human Rights Center, Article 42 of the Constitution, Justice International, and the Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims) arrived in the village of Mokhisi and met with individuals afflicted by the 2008 war. The coalition of NGOs represents the interests of hundreds of war-afflicted people at the national and international level, including in the European Court of Human Rights and The Hague Tribunal.
The meeting was held in the framework of the International Criminal Court’s (The Hague Tribunal) investigation of the crimes committed at the time of the Russia-Georgia War of 2008, which was launched by the Prosecutor’s Office of the Court two years ago.
The aforementioned meeting in the IDP settlement in the village of Mokhisi was aimed to interview war-afflicted individuals and to provide them with information about the International Criminal Court and the scope of the ongoing investigation, as well as to study the needs of the war-afflicted population living in the settlement. The people were interviewed separately using a special questionnaire. After being analyzed, the information collected will be provided to various bodies of the International Criminal Court and to the Trust Fund for Victims. In addition, the Coalition is planning to conduct similar surveys in various settlements and, on the basis of the collected information, prepare a special report which will include a description of the situation 10 years after the war.
The member organizations of the Coalition will continue to hold meetings with war-afflicted people and to collect information about their needs for several more months.