შემაჯამებელი პრეზენტაცია „ინფორმირებული მოქალაქეები საჯარო სამსახურში“
2016 წლის 31 მარტს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პროექტის შემაჯამებელი პრეზენტაცია გამართა. პროექტი „ინფორმირებული მოქალაქეები საჯრო სამსახურში“ საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.
პროექტის მიზანს, ადგილობრივ თვითმმართველობაში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობის, თვითმმართველობებისა და მოქალაქეთა თანამშრომლობისა და ცნობიერების ამაღლებასთან ერთად, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის საუკეთესო მოდელის იდენტიფიცირება წარმოადგენდა.
პროექტის ფარგლებში, მოქალაქეთა ჩართულობის, ადგილობრივი თვითმმართველობების ანგარიშვალდებულების გაზრდისა და ადგილობრივ მოქალაქეებთან თანამშრომლობის მიზნით, პროექტის სამოქმედო არეალში, კერძოდ თბილისის[1], რუსთავის, თელავის, მცხეთის, ზუგდიდის, ოზურგეთის, გორისა და ახალციხის თვითმმართველ ქალაქებში შეიქმნა აქტიურ მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფები, რომელთაც მოახდინეს ადგილობრივი მოსახლეობის პრიორიტეტული პრობლემების იდენტიფიცირება, დაგეგმეს საადვოკაციო კამპანია და ჩაერთვნენ თვითმმართველობის პროცესში (საჯარო შეხვედრებში მონაწილეობა და საკრებულოს სხდომებზე დასწრება, სარეკომენდაციო წინადადებებით მიმართვა, საბიუჯეტო პროცესებში ჩართვა, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვა და ა.შ.).
გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის საუკეთესო მოდელის იდენტიფიცირებისა და ჩართულობის პროცესში მონაწილე ყველა მხარის, როგორც მოქალაქეთა, ასევე ადგილობრივი თვითმმარველობის წარმომადგენელთა მოსაზრებების შეჯერებისა და რეკომენდაციების შემუშავებისთვის, პროექტის გუნდმა საკრებულოსა და გამგეობის/მერიის წარმომადგენლების გამოკითხვა განახორციელა. გამოკითხვაში ადგილობრივი თვითმმართველობის 102 წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა. გამოკითხვის შემდგომ თითოეულ სამიზნე მუნიციპალიტეტში შეხვედრები მოქალაქეთა და თვითმმართველობის წარმომადგენელთა ჩართულობით გაიმართა, რათა მომხდარიყო ორივე მხარის განწყობებისა და დამოკიდებულებების გაცნობა, პროექტის მიგნებების, გამოწვევების გაზიარება და მათ საფუძველზე ერთობლივი რეკომენდაციების შემუშავება.
კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ:
მართალია, თვითმმართველობის ორგანოები ბევრად საჯარო და ღია გახდა, ასევე, კანონმდებლობამ განსაზღვრა თვითმმართველობის ორგანოების ვალდებულება მოქალაქეთა ჩართულობის უფლების ეფექტური განხორციელებისთვის, თუმცა მნიშნველოვანია, რომ თვითონ მოქალაქეები, ადგილობრივი არასამთავრობო და სათემო ორგანიზაციები აღჭურვილნი იყვნენ უნარ-ჩვევებითა და რესურსით, რომელიც დაეხმარება თავიანთი უფლებამოსილების ეფექტურად განხორციელებისა და თვითმმართველობის მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში აქტიური და ეფექტური ჩართულობისთვის.
პროექტის იმპლემენტაციის პერიოდში მიღწეული მიგნებებისა და დაფიქსირებული გამოწვევების გაანალიზების საფუძველზე, შეიძლება გამოვყოთ ძირეული საკითხები, რომელთა მიმართულებითაც უნდა გაგრძელდეს მუშაობა მოქალაქეთა ადგილობრივ თვითმმართველობაში ჩართულობის გაუმჯობესების კუთხით, კერძოდ:
- ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ანგარიშგების ხარისხის გაზრდა;
- ადგილობრივი თვითმმართველობების რეალური დეცენტრალიზაცია და კომპეტენციის ხარისხის გაზრდა;
- ადგილობრივი თვითმმართველობის ეფექტური კომუნიკაცია მოსახლეობასთან და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მათი ინტერესების გათვალისწინება;
- ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსით განსაზღვრული თანამონაწილეობის ახალი ფორმების პრაქტიკაში განხორციელება.
პროექტის ,,ინფორმირებული მოქალაქეები საჯარო სამსახურში'‘ განხორციელება შესაძლებელი გახდა საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით. გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას და შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

On March 31, 2016, the Georgian Young Lawyers Association held the final presentation of its project. The project “Informed citizens in public service” was implemented with the financial support of the National Democratic Institute for International Affairs (NDI) and the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA).
The project aimed to identify the best model of citizen participation in decision-making in addition to contributing to citizens’ involvement in local self-governance, cooperation between self-government bodies and citizens, and raising of consciousness.
As part of the project, initiative groups of active citizens were created in the project’s coverage area – specifically, in the self-governing cities/towns of Tbilisi,[1] Rustavi, Telavi, Mtskheta, Zugdidi, Ozurgeti, Gori, and Akhaltsikhe – for the purpose of ensuring citizens’ involvement, increasing the accountability of local self-government bodies, and cooperating with local citizens. The initiative groups identified pressing problems for the local population, planned an advocacy campaign, and got involved in the process of self-governance (through participation in public meetings and attendance at meetings of city/town councils, filing recommendation proposals, involvement in budgeting, requesting public information, etc.).
The project team surveyed representatives of the city/town councils and municipal administrations/ city/town halls, in order to identify the best model of citizen participation in decision-making, as well as to harmonize the opinions of all the parties – both citizens and representatives of local self-government bodies – and to develop recommendations. One hundred and two representatives of local self-government bodies took part in the survey. After the survey, the project team met with citizens and representatives of self-government bodies in all the target municipalities to familiarize themselves with the attitudes of both sides, to exchange information about the findings and challenges of the project, and to develop joint recommendations on their basis.
The study has made it clear that:
Although the self-government bodies have become much more public and open and the legislation made them obligated to ensure effective exercise of citizens’ right to be involved, it is also important to ensure that citizens themselves and local NGOs and community organizations are equipped with necessary skills and resources that will help them exercise their authority effectively and get involved actively and effectively in the decision-making process of self-government bodies.
On the basis of analysis of the findings reached and the challenges revealed during the implementation period of the project, we can single out the key areas in which work should continue to improve citizens’ involvement in local self-governance, specifically:
- Improvement of reporting by local self-government bodies;
- Real decentralization of local self-government bodies and enhancement of their competence;
- Effective communication of local self-government bodies with the population and taking their interests into consideration in decision-making;
- Practical implementation of new forms of participation envisaged by the Local Self-Government Code.
Implementation of the project “Informed citizens in public service” was made possible by the financial support of the National Democratic Institute for International Affairs (NDI) and the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA). The opinions expressed belong to the Georgian Young Lawyers Association and do not necessarily express the views of the donor organizations.