შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის უფროსის ტექნიკურ მრჩეველს,
ხელმომწერი ორგანიზაციები საქართველოს პარლამენტში შრომის რეფორმიდან ფუნდამენტური ჩანაწერების შესაძლო ამოღების გამო უკიდურეს შეშფოთებას გამოთქვამენ. ეს კანონპროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს შრომის კოდექსის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებსა და საუკეთესო პრაქტიკებთან დაახლოებას. დღეის მდგომარეობით, ცვლილებათა პაკეტი პარლამენტში საკომიტეტო განხილვების ეტაპზეა და მისი მიღება საქართველოსა და ევროკავშირს შორის გაფორმებული ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული საკანონმდებლო ჰარმონიზაციის ნაწილია. მისი მიღება აუცილებელია მშრომელთა ფუნდამენტური უფლებების უზრუნველსაყოფად. კანონპროექტის დამტკიცებას დასაქმებულთა უფლებრივი მდგომარეობის სამომავლო გაუმჯობესებისთვის საფუძვლის ჩაყრაც შეუძლია.
ათწლიანი დერეგულაციის პოლიტიკის შედეგად, საქართველოში მშრომელები ფუნდამენტური უფლებების დაცვისთვის აუცილებელი ინსტრუმენტების გარეშე დარჩნენ. მთელი საქართველოს მასშტაბით ხშირია დისკრიმინაცია და საფრთხისშემცველი სამუშაო გარემო, ბუნდოვანი და არაფორმალური სამუშაო განრიგი, დაურეგულირებელი ზეგანაკვეთური შრომა, სავალდებულო შესვენების და დასვენების დროის არარსებობა, ისევე როგორც შრომით უფლებების სხვა დარღვევები.
შრომის კოდექსის რეფორმირების ეს პაკეტი ერთწლიანი პროცესის შედეგია, რომელიც მიზნად შრომის კოდექსის ძირეულ გადახედვას ისახავდა. თუმცა, ბიზნესის წარმომადგენელთა კარგად კოორდინირებული კამპანიის შედეგად, როგორც პარლამენტს მიღმა, ისე უშუალოდ საკომიტეტო განხილვებისას, კანონპროექტის მიღმა დარჩა რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება. მაგალითად, დღევანდელი ვერსიიდან ამოღებულია ჩანაწერი ზეგანაკვეთური შრომის ზედა ზღვრის დაწესების შესახებ, ისევე როგორც ჩანაწერები მინიმალური ხელფასისა და სოლიდარული გაფიცვის შესახებ. კანონპროექტი აღარ ითვალისწინებს ვადიანი ხელშეკრულების დადებისა და ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლების ამომწურავ ჩამონათვალს.
მიუხედავად ამისა, არსებული კანონპროექტი მნიშვნელოვან ცვლილებებს შეიცავს და მას მშრომელთა მდგომარეობის ხელშესახებად გაუმჯობესება შეუძლია. პაკეტი არეგულირებს ზეგანაკვეთურ ანაზღაურებას, ღამის ცვლას, სავალდებულო შესვენებას სამუშაო კვირისა და ცვლებს შორის. ის ასევე შეიცავს გაუმჯობესებულ რეგულაციებს გამოსაცდელი ვადით დასაქმებულებისთვის, ნახევარ-განაკვეთზე მომუშავეებისთვის, ღამის ცვლის მშრომელთათვის. პაკეტი შეიცავს მნიშვნელოვან ანტი-დისკრიმინაციულ სტანდარტებსაც.
ინიცირებულ ცვლილებებს შორის ყველაზე მნიშვნელოვანი შრომის ინსპექციის მანდატის გაფართოებაა, რომელიც, კანონპროექტის დამტკიცების შემთხვევაში, მშრომელთა უფლებებს სრულად მოიცავს. დღევანდელი მანდატი, რომელიც შრომის უსაფრთხოებაზე ვრცელდება, შეზღუდულია და მშრომელთა უფლებების დაცვის ეფექტურ მექანიზმს არ წარმოადგენს. შრომის ინსპექცია, რომლის შექმნაც 2015 წელს მისასალმებელი წინგადადგმული ნაბიჯი იყო, საკმარის რესურსებს არ ფლობს და ინსტიტუციურად სუსტი რჩება. მისი გაძლიერება, რასაც შეტანილი კანონპროექტი ხელს შეუწყობდა, ღირსეული და უსაფრთხო შრომითი პირობების უზრუნველყოფისთვის აუცილებელია. შრომის ინსპექციის მანდატის გაფართოება, მინიმალური ზეგანაკვეთური ანაზღაურების დაწესებასთან ერთად, კერძო ინტერესის მხრიდან განსაკუთრებული წინააღმდეგობის საგანია.
ხაზგასასმელია, რომ შრომის ინსპექციის არსებული, ვიწრო მანდატი არ შეესაბამება საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებს, ევროპის სოციალური ქარტიისა და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის კონვენციებს. შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის შრომის ინსპექციის კონვენციის მიხედვით, შრომის ინსპექციის მინიმალური მანდატის ნაწილი უნდა იყოს სამუშაო გარემოს შემოწმება „სამუშაო საათების, ანაზღაურების, უსაფრთხოების, ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის, ბავშვთა და მოზარდთა დასაქმებისა და სხვა დაკავშირებული საკითხების“ კუთხით. ამ საკითხთა უმრავლესობა დღეს მოქმედი მანდატის მიღმა რჩება. ამასთან, ევროპის სოციალური ქარტია წევრ სახელმწიფოებს ავალდებულებს შრომის ინსპექტირების სისტემის გამართვას, რომელიც დღეში და კვირის მანძილზე სამუშაო საათების ზღვარს აწესებს.
შემოთავაზებული ცვლილებები მშრომელთა ფუნდამენტურ უფლებებს ეხება, თუმცა კანონპროექტი კერძო ინტერესისა და ბიზნესის ლობის შეტევის ქვეშ აღმოჩნდა, როგორც ფორმალურად, პარლამენტში, ისე, როგორც ჩანს, არაფორმალურად. შედეგად, დღეს მისი დამტკიცება საფრთხეშია. გაზაფხულის სესიის დასრულებამდე სულ რამდენიმე სხდომა რჩება და თანდათან იზრდება კანონპროექტის დაყოვნების ან მისი ჩაგდების რისკი. ეს ასოცირების ხელშეკრულებაში გაწერილი ვალდებულებების შესრულებასაც ეჭვქვეშ აყენებს.
სამწუხაროდ, არსებულ პაკეტში მოხვდა რამდენიმე ისეთი ჩანაწერიც, რომლებმაც შესაძლოა მშრომელთა უფლებრივი მდგომარეობა გააუარესოს. კანონპროექტში შეტანილი ჩანაწერები უსაფუძვლო გათავისუფლების შემთხვევაში განაცდურის ანაზღაურების წესს და სამსახურში აღდგენის უფლებებს ზღუდავს. კანონპროექტის ინიცირებული ფორმით შენარჩუნება და მისგან მოგვიანებით შეტანილი, მშრომელთა დამაზიანებელი ჩანაწერების ამოღება დღეს თემაზე მომუშავე ორგანიზაციებისა და ადამიანების ცენტრალური პრიორიტეტია.
ვთვლით, რომ შიდა ადვოკატირებისა და საერთაშორისო მხარდაჭერის შემთხვევაში, კანონპროექტის დამტკიცების შანსი ჯერ კიდევ არსებობს და პროცესში თქვენი მხარდაჭერის იმედი გვაქვს. მიღების შემთხვევაში, რეფორმა ასობით ათასი მშრომელის ყოველდღიურობას გააუმჯობესებს. მისმა ჩაგდებამ კი შესაძლოა საქართველოში მშრომელთა ფუნდამენტური უფლებებისთვისა და სამუშაო ადგილზე დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა რამდენიმე წლით უკან დახიოს.

To: The Head of the Council of Europe Office in Georgia
The undersigned organizations would like to express our profound concern about the possible removal of fundamental protections from the proposed reform package of the Labor Code currently under consideration in the Georgian parliament. The package seeks to bring the country’s labour legislation closer to international human rights standards and best practices. The package of amendments in the Labor Code, currently under the review in the parliamentary committees, is part of the legislative harmonization process envisioned under the EU-Georgia Association Agreement, and are vital for ensuring basic workers’ protections and have the potential to lay the groundwork for further improvements in the coming years.
More than a decade of deregulation has left the Georgian workers without necessary labour protections. Workplace discrimination, health and safety violations, ambiguous and informal arrangements regarding work shifts and overtime work, the absence of mandatory weekly rest, breaks during shifts, and other violations of labour rights are common and pervasive throughout the country.
This legislative package, developed through a year-long participatory process, was intended as a sweeping reform of the Labor Code. However, under well-coordinated industry pressure, the bill has undergone major changes prior to its introduction in the parliament. Such provisions as setting the explicit cap on overtime work were removed, as were provisions regarding minimum wage and solidarity strikes. Revisions intended to define the exclusive set of justifications for dismissal were also dropped.
Nevertheless, the current version of the bill introduces major changes that will lead to tangible improvements for all workers. The package defines new regulations regarding overtime pay, night shifts, mandatory weekly rest, and breaks during shifts. It also provides for better regulations for interns, part-time workers and night shift workers. The package also introduces such anti-discrimination standards as reasonable accommodation and equal pay for equal work.
Perhaps most importantly, the package also includes the extension of the Labor Inspection mandate to all aspects of labour rights. Narrowly focusing on workplace safety, the current mandate is limited in scope and does not cover the enforcement of labour rights in general. Furthermore, while the establishment of the Labor Inspectorate in 2015 was a welcome step forward in ensuring basic protections for workers, it remains underfunded and inefficient. Institutional empowerment of the Labor Inspectorate, which this reform package would advance, is a necessary precondition for guaranteeing workplace justice and safety in Georgia. It is evident that expansion of the mandate, along with setting the minimum overtime pay, is under special pressure from the special interest lobby.
The current, limited mandate of the Inspectorate does not fulfil Georgia’s international obligations, especially under the European Social Charter and ILO conventions. The ILO Labor Inspection Convention stipulates that among the points for a minimal scope for a labour oversight inspection is the mandate to check conditions “relating to hours, wages, safety, health and welfare, the employment of children and young persons, and other connected matters,” most of which are outside the current mandate of the inspection. In addition, the European Social Charter requires states to maintain a system of labour inspection of the rights protected by the charter, which includes limits on daily and weekly work hours.
Even though the proposed changes concern basic protections and some of the most fundamental rights of workers, it has been met with fierce opposition from industry groups exerting oversize influence both formally, in Parliament, and evidently through informal channels. Consequently, the reform package is now under threat. With only a few sessions left before the end of the current setting there is a growing risk of the package being stalled or of it failing due to industry pressure, which carries with it the risk of failing to fulfil commitments laid out in the Association Agreement.
Moreover, unfortunately, new provisions that could weaken or harm existing workplace protections to do with the right compensation in case of unfair dismissal and the right to be reinstated were also written into the package as part of the revision. Preserving as much of the initial proposal as possible and undoing these changes is now the central task of organizations involved in this effort.
We are writing to ask for your support in ensuring the adoption of this reform package. We hope that through domestic advocacy and international support it still has the chance to be adopted. If introduced, the proposed changes would improve the working lives of hundreds of thousands of workers. If not, it would be a missed opportunity that could potentially delay the introduction of fundamental protections for some of the most vulnerable workers in the country and the elimination of workplace discrimination for years.