შშმ პირების ბინაზე მოვლის მომსახურების არსებულ მოდელს საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
საქართველოს მთავრობის 2018 წლის 31 დეკემბრის №684 დადგენილება ადგენს განვითარების მძიმე და ღრმა შეფერხების მქონე ბავშვთა ბინაზე მოვლის ქვეპროგრამას. ეს მომსახურება მოიცავს სახელმწიფო ხარჯებით ბინაზე მომვლელის დანიშვნას შესაბამისი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვისათვის. ამ მომსახურებით სარგებლობის შესაძლებლობა აქვთ მხოლოდ განსაზღვრული სამედიცინო დიაგნოზის მქონე ბავშვებს. სპინალური ატროფია არ ჯდება ამ დაავადებების ჩამონათვალში, რის გამოც პირებს, რომლებსაც ამგვარი დიაგნოზი დაუსვეს, ვერ მოითხოვენ ბინაზე დამხმარის მომსახურებას. სპინალური ატროფიის მატარებელი პირები ვერ დადიან ფეხით, ვერ ამოძრავებენ ხელის თითებს, ვერ აკონტროლებენ თავის მოძრაობას, დამოუკიდებლად ვერ ჯდებიან. ამგვარი ბარიერის გამო სპინალური ატროფიით დაავადებულ პირებს არა მარტო ფეხით გადაადგილება არ შეუძლიათ, არამედ დამოუკიდებელად ისეთი მოქმედებების განხორცილება: როგორიცაა ტანსაცმლის გამოცვლა, კარის გაღება, კვება ა.შ.
საია იცავს ვერდინგ-ჰოფმანის სპინალურ კუნთოვან ატროფიის მატარებელი ორი ძმის ინტერესებს. ძმები ცხოვრობენ ქალაქ თბილისში ერთ-ერთ საცხოვრებელ კორპუსში მეოთხე სართულზე. შენობა არ არის ადაპტირებული შშმ პირების საჭიროებებზე. ლიფტი არის ვიწრო, სადაც ვერ შედის შშმ პირის ეტლი. კორპუსიდან გამოსვლის და უკან დაბრუნების ერთადერთი საშუალება არის კიბეები. შენობა აგებულია საბჭოთა პერიოდში და არ ექვემდებარება ადაპტირებას. ძმები ხელით უნდა ჩამოიყვანონ და აიყვანონ აღნიშნულ კიბეებზე. 2016 წელს ძმებს გარდაეცვალათ მამა, მარტო დარჩენილი დედა სათანადოდ ვერ უმკლავდება ორი შვილის გადაადგილებასთან დაკავშირებულ საჭიროებებს. ძმებს უარი უთხრეს ბინაზე მომვლელის დანიშვნასთან დაკავშირებით, ვინაიდან სპინალური ატროფია არ განეკუთვნება იმ დაავადებას, რის გამოც ადამიანს ბინაზე დამხმარე ენიშნება.
საია მიიჩნევს, რომ №684 დადგენილებით ხდება დისკრიმინაციული მოპყრობა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ჯგუფის შიგნით. ბინაზე დამხმარის მომსახურებით სარგებლობენ ვიწროდ განსაზღვრული დაავადებების მატარებელი ბავშვები. სადავო ნორმები ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველ პუნქტს, რომლითაც აღიარებულია თანასწორობის უფლება და აკრძალულია დისკრიმინაცია სოციალური კუთვნილების ნიშნით, ასევე კონსტიტუციის მე-11 მუხლის მე-4 პუნქტს, რომლითაც სახელმწიფო ქმნის განსაკუთრებულ პირობებს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და ინტერესების რეალიზებისათვის. საიას მიაჩნია, რომ სახელმწიფომ შშმ პირებთან მიმართებაში უნდა გამოიყენოს სოციალური და არა სამედიცინო მოდელი. შშმ პირისათვის დამხმარის დანიშვნა უნდა ეფუძნებოდეს არა კონკრეტულ სამედიცინო დიაგნოზებს, არამედ ამ პირთა საჭიროებებს. სოციალური მოდელი გამომდინარეობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა გაეროს კონვენციიდან (CRPD), რაც სავალდებულოდ შესასრულებელია საქართველოსათვის.

GYLA appeals against the existing model of care at home for people with disabilities to the constitutional court
Date: 22 May 2019
Decree №684 of December 31, 2018 of the Government of Georgia establishes sub-program for care at home for children with severe physical disabilities. This service includes the appointment of a caretaker at the state expense for the child with appropriate disabilities. Only children with a defined medical diagnosis can have the opportunity to use this service. Spinal atrophy does not fall into the list of these diseases that is why people with this diagnosis cannot demand a service of a caretaker at home. Persons suffering from spinal atrophy cannot walk, cannot move their fingers, cannot control their movement, or cannot sit without help. Due to such a barrier, people suffering from spinal atrophy not only cannot walk but also cannot act, change clothing, open the door or eat without help.
GYLA defends the interests of the two brothers with Werdnig-Hoffmann spinal muscular atrophy. The brothers live on the fourth floor in one of the residential buildings in Tbilisi. The building is not adapted to the needs of people with disabilities. The elevator is narrow, where the wheelchair of a person with disabilities cannot be placed. The only way of entry into the building is the stairs. The building is built in Soviet times and cannot be adapted. The brothers must be brought down and up by hand on the stairs. In 2016, the father of brothers has died, the only mother cannot handle the needs of moving of two children. The brothers were refused to appoint a caretaker at home because spinal atrophy does not fall into the list of the disease, by which a caretaker is appointed at home to a person.
GYLA considers that the decree №684 creates discriminatory treatment within the group of persons with disabilities. Children with narrowly defined diseases are entitled to use service of caretakers at home. The disputed norms contradict the first paragraph of Article 11 of the Constitution, which recognizes the right of equality and prohibits discrimination on the basis of social affiliation, also they contradict the fourth paragraph of article 11 of the Constitution by which the State creates special conditions for realization of the rights and interests of persons with disabilities. GYLA considers that the state should use a social model instead of a medical model in relation to persons with disabilities. Appointment of the caretaker for the person with disabilities should be based not on concrete medical diagnoses but on the needs of this person. The social model is derived from the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD), which is mandatory for Georgia.