ტატუნაშვილის საქმეზე არასამთავრობო ორგანიზაციები ევროპულ სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ სახელმწიფოთშორისი განაცხადის შეტანას მოითხოვენ
თარიღი: 28 თებ 2018
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს სახელმწიფოს ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიებსა და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტების აღმოფხვრის მიზნით გამოიყენოს საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმები და ამ ტერიტორიებზე სიცოცხლის ხელყოფისა და თავისუფლების შეზღუდვის გავრცელებულ პრაქტიკებთან დაკავშირებით, რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სახელმწიფოთშორისი საჩივარი წარადგინოს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში.
თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტები საოკუპაციო ზოლის მიმდებარედ, როგორც სამხრეთ ოსეთის, ისე აფხაზეთის მიმართულებით უკვე არაერთი წელია მასიურ ხასიათს ატარებს. ყოველწლიურად ასობით საქართველოს მოქალაქე ხდება ამ დანაშაულის მსხვერპლი, მათ შორის ქალები და ბავშვები. უმეტეს შემთხვევაში, გატაცებულები გარკვეული თანხის სანაცვლოდ თავისუფლდებიან, თუმცა, არის შემთხვევები, როდესაც გატაცებულები წლების განმავლობაში ტყვეობაში რჩებიან. მათი დაკავების პირობები როგორც წესი არის მძიმე და არაადამიანური, არაერთი დაკავებული საუბრობს ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე. ბოლო რამდენიმე წლის მანძილზე კი რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმმა საქართველოს სამი მოქალაქის სიცოცხლე იმსხვერპლა. ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში 2014 წელს გაუჩინარებული დავით ბაშარულის გვამი რამდენიმე თვის შემდეგ იპოვეს. 2016 წლის მაისში სოფელ ხურჩაში მოკლეს საქართველოს მოქალაქე გიგა ოთხოზორია. 2018 წლის 22 თებერვალს ცხინვალის რეგიონში დაკავებული არჩილ ტატუნაშვილი 23 თებერვალს სავარაუდოდ ფიზიკური ძალადობის შედეგად გარდაიცვალა. ტატუნაშვილთან ერთად დაკავებული ორი პირი კი მართალია დე ფაქტო ხელისუფლებამ დაკავებიდან გაათავისუფლა, თუმცა მათ ამ დრომდე არ ეძლევათ საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის უფლება. 2017 წლის აგვისტოდან ოკუპირებული ახალგორის დატოვების უფლება არ ეძლევა თამარ მეარაყიშვილსაც, რომლის წინააღმდეგ ცხინვალის დე ფაქტო ხელისფულებამ მედიაში გამოქვეყნებული სტატიებისა და მისი სამოქალაქო აქტივიზმის გამო სისხლის სამართლის გამოძიება დაიწყო. სიცოცხლის მოსპობის ამ შემთხვევებს კიდევ უფრო ამძიმებს ის გარემოება, რომ დავით ბაშარულის და გიგა ოთხოზორიას მკვლელობისათვის დღემდე არავინ დასჯილია. 23 თებერვლიდან დღემდე არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრისათვის ექსპერტიზის ჩატარებისა და გვამის გადმოსვენებასთან დაკავშირებით განვითარებული მოვლენები კი იმის ნათელი დადასტურებაა, რომ გამოძიება რუსეთის ფედერაციის მიერ ეფექტურად და ობიექტურად არც ამ შემთხვევაში წარიმართება. რაც შეეხება საქართველოს ხელისუფლებას, მას ობიექტური გარემოებების გათვალისწინებით, აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებზე ეფექტური კონტროლის არ არსებობის გამო ან არ შეუძლია სრულყოფილად ჩაატაროს გამოძიება ან/და არ გააჩნია მათ შორის, გამამტყუნებელი განაჩენის აღსრულების ეფექტური მექანიზმი.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკით ადამიანის უფლებათა დარღვევაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება იმ სახელმწიფოს, რომელიც ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს ტერიტორიაზე. ევროპული სასამართლოს იურისპრუდენცია ასევე ითვალისწინებს de jure იურისდიქციის მქონე სახელმწიფოს პოზიტიურ ვალდებულებებს განახორციელოს ყველა გონივრული, მათ შორის, დიპლომატიური და სამართლებრივი ღონისძიება სადავო ტერიტორიაზე დარღვეული უფლებების დაცვის ხელშეწყობის მიზნით. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია საქართველოს ხელისუფლებამ გამოიყენოს ყველა დიპლომატიური არხი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის პრაქტიკების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებისა და აღმოფხვრის მიზნით. ამასთან, ევროპული კონვენციის 33-ე მუხლის შესაბამისად ,,ყოველ მაღალ ხელშემკვრელ მხარეს შეუძლია მიმართოს სასამართლოს სხვა მაღალი ხელშემკვრელი მხარის მიერ კონვენციისა და მისი ოქმების ნებისმიერი სავარაუდო დარღვევის შესახებ”. ოკუპაციის შემდგომ წლებში ოკუპირებული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებსა და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტების მასშტაბი და რუსეთის ფედერაციის მიერ გამოვლენილი გულგრილობა ამგვარი დავის გამოყენების მიზანშეწინილობას ქმნის. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დამოუკიდებელი და ნეიტრალური საერთაშორისო მონიტორინგის მისიების არ არსებობის პირობებში, ეს ტერიტორიები რუსეთის ფედერაციისა და მის მიერ კონტროლირებული დე ფაქტო პოლიტიკური რეჟიმების თვითნებობისა და უკონტროლობის სივრცეებად იქცა, რაც ქმედით სამართლებრივ რეაგირებას ითხოვს საქართველოსგან.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით და იმ ფონზე, რომ რუსეთის მიერ კონტროლირებადი აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებსა და ამ რეგიონების მიმდებარედ ადამიანის უკანონო დაკავების, სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტები და მათზე არაეფექტიანი რეაგირება მასიურ ხასიათსა და რუსეთის ფედერაციის დადგენილი ადმინისტრაციულ პრაქტიკას წარმოადგენს, ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ პოლიტიკური და დიპლომატიური ზეწოლის გაძლიერებასთან ერთად, საქართველოს მთავრობამ საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმები უნდა გამოიყენოს.
ამიტომ, ხელმომწერილი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას გამოიყენოს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული სამართლებრივი მექანიზმი – სახელმწიფოთშორისი საჩივარი – ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რუსეთის მიერ ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევის ფაქტებზე. ასევე, საქართველოს ხელისუფლებამ უახლოეს დღეებში მიმართოს ევროპულ სასამართლოს და კონვენციის 39-ე მუხლის საფუძველზე რუსეთის ფედერაციის მიმართ დროებითი ღონისძიების გამოყენება მოითხოვოს, რათა ა/წ 22 თებერვალს დაკავებული ლევან ქუტაშვილის და იოსებ პავლიაშვილის, ასევე თამარ მეარაყიშვილის უსაფრთხოება იყოს უზრუნველყოფილი და მათ დაუყოვნებლივ მიეცეთ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის შესაძლებლობა.
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ არჩილ ტეტუნაშვილის გარდაცვალების გამო და ვუსამძიმრებთ ოჯახს.

NGOs Demand Lodging of an Inter-State Application before the European Court against Russia over the Case of Tatunashvili
Date: 28 Feb 2018
The below signatory organizations urge the State of Georgia to utilize international legal mechanisms with the aim of eliminating gross human rights violations in the occupied territories of Abkhazia and Tskhinvali Region and in villages adjacent to the occupation line, and lodge an inter-state application against the Russian Federation before the European Court of Human Rights (ECHR) in connection to the widespread practices of deprivation of life and restriction of freedom in these territories.
The incidents of illegal deprivation of freedom along the occupation lines of South Ossetia and Abkhazia have been widespread for a number of years. Hundreds of citizens of Georgia fall victim to such crime annually, including women and children. In most cases abducted individuals are freed in exchange for money but there have been instances where victims of abduction have remained in captivity for years. These individuals are usually held under severe and inhumane conditions, many of them have reported physical and verbal abuse. Over the recent years Russia’s occupied regime has caused deaths of three citizens of Georgia. Body of Davit Basharuli who went missing in the occupied region of Tskhinvali in 2014 was found several months later. In May 2016, a Georgian citizen Giga Otkhozoria was killed in v.Khurcha in May 2016. On 23 February 2018, Archil Tatunashvili, who had been arrested in Tskhinvali Region on February 22, died as a result of possible physical violence. Two individuals arrested along with Tatunashvili have been released from detention by the de-faction authorities but they have not yet been allowed to cross into to the territory controlled by the Georgian authorities. Tamar Mearakishvili has not been allowed to leave the territory of the occupied Akhalgori since August 2017. Tskhinvali de-facto authorities have instituted a criminal investigation against Ms. Mearakishvili in relation to her articles published online and her civil activism. These killings are further aggravated by the fact that no one has been punished for the murders of Davit Basharuli and Giga Otkhozoria. Developments that have unfolded since February 23 in connection to examination of Archil Tatunashvili’s body and release of the body to Georgia are a clear indication that the Russian Federation will absolutely not conduct the investigation in an effective and objective manner. As to the Georgian authorities, in view of objective circumstances of the case, in absence of effective control over the territories of Abkhazia and South Ossetia they are unable to conduct a comprehensive investigation and/or lack, inter alia, an effective mechanism for enforcement of the verdict of guilty.
According to the ECHR practice, the state that exercises effective control is responsible for human rights violations that occur within the territory concerned. The European Court’s jurisprudence also envisages positive obligations of the state with de jure jurisdiction to conduct all reasonable measures including diplomatic and legal measures to promote protection of human rights within the disputed territory. Therefore, it is important for the Georgian authorities to utilize all diplomatic channels for reporting and eliminating gross violations of human rights perpetrated by the Russian Federation on the occupied territories. In addition, Under Article 33 of the Convention, “Any High Contracting Party may refer to the Court any alleged breach of the provisions of the Convention and the Protocols thereto by another High Contracting Party.” The scale of human rights violations in the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia and in villages adjacent to the occupation line in years that followed the occupation and indifference of the Russian Federation suggests that it is appropriate for the Georgian authorities to avail themselves of the said opportunity. In absence of independent and neutral international monitoring missions in the occupied territories these territories have turned into the space for arbitrary and uncontrolled actions of the Russian Federation and the de-facto political regimes controlled by it, which warrants a legal action by Georgia.
In light of the above and in view of the fact that illegal arrests and killings in and near the territories of Abkhazia and South Ossetia controlled by Russia and ineffective response to such incidents have become widespread and constitute an administrative practice established by the Russian Federation, the below signatory organizations believe that in addition to intensifying political and diplomatic pressure the Government of Georgia should also make use of international legal mechanisms.
Therefore, the below signatory organizations urge the Government of Georgia to avail itself of the legal mechanism envisaged by the European Convention on Human Rights – the inter-state application – in connection to gross violations of human rights by Russia in the occupied territories of Georgia. The Georgian authorities should also apply to the European Court in the coming days and request interim measure against the Russian Federation under Article 39 of the Convention, in order to protect safety of Levan Qutashvili and Ioseb Pavliashvili, arrested on 22 February 2017, and Tamar Mearakishvili, and ensure that they are immediately allowed to cross into the territory controlled by the central Georgian authorities.
The below signatory organizations express our deepest sorrow over the death of Archil Tetunashvili and extend our condolences to his family.