თბილისის ერთ-ერთ საკარანტინო ზონაში მოთავსებული ორი პირი 8 დღის განმავლობაში პროტესტის ნიშნად შიმშილობდა
თარიღი: 23 აპრ 2020
საია ეხმიანება თბილისის ერთ-ერთ საკარანტინო ზონაში მოთავსებული პირების შემთხვევას, რომლებიც რამდენიმე დღეა უშედეგოდ ცდილობენ შესაბამის ადმინისტრაციულ ორგანოებთან დაკავშირებას და დასაბუთებული პასუხის მიღებას.
შოთა და ირაკლი გურეშიძეები საქართველოში 14 აპრილს ჩამოფრინდნენ. ჩამოფრენისთანავე ისინი გადაიყვანეს თბილისში მოწყობილ ერთ-ერთ საკარანტინო ზონაში. ვინაიდან მათ ჰქონდათ თვითიზოლაციისთვის სათანადო საცხოვრებელი სახლი, მომდევნო დღეს შესაბამის პირებს აცნობეს, რომ სურდათ საკარანტინო პერიოდის თვითიზოლაციაში გატარება. მათი მოთხოვნა თვითიზოლაციაში გადასვლასთან დაკავშირებით დაუსაბუთებლად არ დაკმაყოფილდა, რამაც მათი პროტესტი გამოიწვია და კარანტინში დარჩენასთან დაკავშირებულ თანხმობის დოკუმენტზე ხელის მოწერაზე უარი განაცხადეს. ხელის მოწერაზე უარის თქმა პოლიციის თანამშრომლებმა მიიჩნიეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად, ორივე მათგანს შეუდგინეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები და დააჯარიმეს 3000-3000 ლარით. მომხდარის გამო, ირაკლი და შოთა გურეშიძეებმა შიმშილობა დაიწყეს, რომლის შეწყვეტაც 8 დღის შემდგომ, ჯანმრთელობის გაუარესების გამო მოუწიათ.
გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული პირები არ ეთანხმებოდნენ ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ საკარანტინო ზონაში მოთავსებასთან დაკავშირებით მიღებულ გადაწყვეტილებას, ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართეს შესაბამის უწყებებს. იმის გათვალისწინებით, რომ მათ არ აქვთ საკარანტინო ზონის დატოვების უფლება, საჩივარი გაგზავნეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ოფიციალურ მეილზე, ასევე facebook-ის ოფიციალურ გვერდებზე. თუმცა, მათთვის დღემდე უცნობია, რა რეაგირება მოჰყვა წარდგენილ საჩივრებს. ისინი ვერც ოფიციალურ ცხელ ხაზზე ახერხებენ დაკავშირებას და სათანადო დასაბუთების მიღებას.
საია მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს საკითხის სპეციფიკის გათვალისწინებით 14-დღიანი საკარანტინო ვადის ამოწურვამდე უზრუნველყონ წარდგენილი ადმინისტრაციული საჩივრის განხილვა და შესაბამისი შედეგების თაობაზე განმცხადებლების ინფორმირება.

Two people placed in one of the quarantine zones in Tbilisi went on hunger strike for 8 days in protest
Date: 23 Apr 2020
GYLA responds to the case of people placed in one of the quarantine zones of Tbilisi, who have been trying in vain for several days to contact the relevant administrative bodies and get a reasoned answer.
Shota and Irakli Gureshidze arrived by air in Georgia on April 14th. As soon as they flew in, they were taken to one of the quarantine zones in Tbilisi. Since they had a house suitable for self-isolation, the next day they informed the relevant persons that they wanted to spend the quarantine period in self-isolation. Their demand for self-isolation was not satisfied without any substantiated reason, which led to their protest and their refusal to sign the consent document for staying in quarantine. Refusal to sign was considered by the police officers as an administrative offense, they draw up the administrative violation protocol on both and they were fined with 3000-3000 GEL. Due to the incident, Irakli and Shota Gureshidze’s started a hunger strike, which they had to stop 8 days later due to their deteriorating health condition.
Due to the fact that the mentioned persons did not agree with the decision of the administrative bodies regarding their placement in the quarantine zone, they applied to the relevant agencies with an administrative complaint. Considering the fact that they do not have the right to leave the quarantine zone, the complaint was sent to the official e-mail of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia as well as to the official Facebook pages. However, it is still unknown for them at this time what response was to their submitted complaints. They can't even connect to the official hotline and get a proper justification.
GYLA calls on the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia to review the submitted administrative complaint and inform the applicants about the relevant results before the 14-day quarantine period expires.