თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ბათუმი რივიერას საქმეზე კერძო საჩივარი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2021 წლის 22 იანვარს სასამართლოში სარჩელი შეიტანა „ბათუმი რივიერას“ საქმეზე. სასამართლოში მშენებლობის ნებართვის ბათილად ცნობასთან ერთად, მოთხოვნილი იყო გასაჩივრებული აქტის მოქმედების შეჩერება. სასამართლომ სარჩელი წარმოებაში მიიღო და არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე მშენებლობის ნებართვის მოქმედების შეჩერების თაობაზე.
აღნიშნული განჩინება კერძო საჩივრით გასაჩივრდა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ საქმის მასალების გაცნობის შემდგომ უმეტესად გაიზიარა საია-ს მოსაზრებები და მიიჩნია, რომ გასაჩივრებული განჩინება უნდა გაუქმდეს და საკითხი დაუბრუნდეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ხელახლა განსახილველად. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საიას ჩაბარდა 2021 წლის 22 ივნისს. სააპელაციო სასამართლოს განმარტებით განჩინებაში არ არის შეჩერებაზე უარის თქმისთვის აუცილებელი კონკრეტული და დამაჯერებელი მოტივები მითითებული, ამასთან, შეფასების გარეშეა დატოვებული მოსარჩელეთა მიერ წარდგენილი მტკიცებულებები და მხოლოდ ნორმის აბსტრაქტული ანალიზია შემოთავაზებული.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსაზრებით, სადავო აქტის მოქმედების შეჩერების პირობებში აუცილებელი იქნება მოსარჩელის, მოპასუხის და მესამე პირის ინტერესებს შორის სამართლიანი ბალანსის დაცვა. საქმეზე დადგენილი კონკრეტული გარემოებების გათვალისწინებით, ზემდგომმა ინსტანციამ მიზანშეწონილად მიიჩნია, აქტის მოქმედების შეჩერება განხორციელდეს არა სასამართლოს გადაწყვეტილების/განჩინების კანონიერ ძალაში შესვლამდე, არამედ - პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე.
აღსანიშნავია, რომ გასაჩივრებული აქტის მოქმედების შეჩერებას კრიტიკული მნიშვნელობა გააჩნია. სასამართლოში წარდგენილი მტკიცებულებები და ფაქტობრივი გარემოებები ადასტურებენ, რომ მშენებლობის ნებართვის გაცემა და სანებართვო პირობების დადგენა განხორციელდა კანონმდებლობის უხეში დარღვევით და იგნორირებულია ფუნდამენტური პრინციპები, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოება, უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფა, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და შენარჩუნება და საჯაროობა.
სამშენებლო ნებართვა გაცემულია იმ პირობებში, რომ არაა ჩატარებული გარემოზე ზემოქმედების და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების ანგარიშები, შესაბამისად, შეუსწავლელია განსახორციელებელი პროექტის გავლენა გარემოზე, ბულვარზე, ზღვაზე, სანაპიროზე, ადამიანთა ჯანმრთელობაზე, ქალაქის ისტორიულ და კულტურულ მემკვიდრეობასა და ეკონომიკაზე. ეს იმ პირობებში, რომ სამშენებლო საქმიანობის წარმართვა იგეგმება ტერიტორიაზე, რომელიც მდებარეობს ზღვის სანაპირო ზოლში. პროექტის განხორციელების შემთხვევაში ბათუმის ისტორიული ნაწილი ფაქტობრივად კარგავს კავშირს ზღვასთან.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ხელახლა უნდა დაიწყოს საკითხის შესწავლა და ახალი განჩინება მიიღოს გასაჩივრებული აქტის მოქმედებების შეჩერებასთან დაკავშირებით.

The Tbilisi Court of Appeals has partially upheld the private appeal on the Batumi Riviera case
On 22nd January 2021, the Georgian Young Lawyers' Association filed a lawsuit in the "Batumi Riviera" case. Along with the annulment of the construction permit in court, it was requested to suspend the validity of the appealed act. The court declared the lawsuit admissible and rejected the motion to suspend the construction permit until the final settlement of the dispute.
The mentioned ruling was appealed by a private lawsuit to the Tbilisi Court of Appeals.
The Chamber of Administrative Cases of the Tbilisi Court of Appeals, after reviewing the case file, mostly shared GYLA's views and considered that the appealed ruling should be overturned and the case returned to the Tbilisi City Court for reconsideration. The judgment of the Court of Appeals was served to GYLA on June 22, 2021. According to the Court of Appeals, the ruling does not indicate the specific and convincing motives for refusing the suspension; simultaneously, the evidence presented by the plaintiffs is left without any assessment, and only an abstract analysis of the norm is proposed.
In the opinion of the Tbilisi Court of Appeals, in case of suspension of the validity of the disputed act, it will be necessary to maintain a fair balance between the interests of the plaintiff, the defendant and the third party. Considering the case's specific circumstances, the higher instance considered it expedient to suspend the validity of the act to be fulfilled not before the entry into force of the court judgment/ruling but - before the judgment of the court of the first instance is delivered.
It should be noted that the suspension of the validity of the appealed act is of critical importance. Evidence and factual circumstances presented in court confirmed that the issuance of a construction permit and the imposition of permit conditions were carried out in gross violation of the law and ignored fundamental principles on health and safety, ensuring a safe environment, protection and preservation of cultural heritage sites and providing the publicity.
The construction permit is issued in the absence of environmental impact and strategic environmental assessment reports; therefore, the project's impact on the environment, the boulevard, the sea, the coast, human health, the city's historical and cultural heritage, and the economy are not studied. This is in the context that construction activities are planned to be located in an area located off the coastal line. Therefore, if the project is implemented, the historical part of Batumi will actually lose its connection with the sea.
The Tbilisi City Court must re-examine the matter and issue a new ruling suspending the appealed act.