თბილისის საქალაქო სასამართლომ 5 ივლისის საქმეზე განაჩენები გამოაცხადა
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საია 2021 წლის 5-6 ივლისს განვითარებული ძალადობრივი მოვლენების შედეგად დაზარალებული პირების უფლებებს იცავს. ამ ეტაპზე საია ჩართულია 19 პირის საქმეში. ამათგან, 17 სხვადასხვა მედია ორგანიზაციის წარმომადგენლია, რომელთა მიმართაც ადგილი ჰქონდა ძალადობას და ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელებაში ხელშეშლას, ხოლო 2 პირს ძალადობრივი ჯგუფები ფიზიკურად იმის გამო გაუსწორდნენ, რომ მათი ასოცირება თანმხლები პირების და სხვადასხვა აქსესუარების გამო, ლგბტ+ ჯგუფთან მოხდა.
დღეს, 4 აპრილს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ლექსო ლაშქარავას, მირანდა ბაღათურიას, ვახტანგ ქარელის, ილია თვალიაშვილის, რატი წვერავას და დეა მამისეიშვილის საქმეზე გამოაცხადა განაჩენები. ლექსო ლაშქარავას და მირანდა ბაღათურიას ეპიზოდში ჟურნალისტური საქმიანობის გამო განხორციელებული დევნის და ძალადობის, ორგანიზებულ ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის და ჯანმრთელობის დაზიანების ფაქტებზე ექვსივე ბრალდებულის მიმართ სრულად დადგა გამამტყუნებელი განაჩენი და თითოეულ ბრალდებულს დანაშაულთა ერთობლიობით სასჯელთა შთანთქმის პრინციპის გამოყენებით განესაზღვრა 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა, ხოლო სხვა პირების ეპიზოდში სასამართლომ პროფესიული საქმიანობის ხელის შეშლასა და დევნის ნაწილში ბრალდებულების მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა და ბრალად წარდგენილი მუხლების ნაწილში მინიმალურთან მიახლოებული სასჯელი გამოიყენა.
საკითხის სრულყოფილად შესწავლის მიზნით, კანონით დადგენილი წესით საია-ს ადვოკატები თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართავენ დასაბუთებული განაჩენის გადმოცემის მოთხოვნით.

Tbilisi City Court announced the sentences in the July 5 case
As it is known to the public, GYLA represents and protects the victims' rights of the violent events of July 5-6, 2021. At this stage, GYLA is involved in the case of 19 people. Out of these, 17 are members of various media outlets who had been subjected to violence and interference with journalistic activities. Violent groups had physically assaulted two because of their association with accompanying persons and various accessories with the LGBT + group.
Today, on April 4, Tbilisi City Court announced sentences in the case of Lekso Lashkarava, Miranda Baghaturia, Vakhtang Kareli, Ilia Tvaliashvili, Rati Tsverava, and Dea Mamiseishvili. In the episode of Lekso Lashkarava and Miranda Baghaturia, all six defendants were fully convicted of the persecution and violence committed to interfering with journalistic activities, participation in organized group violence, and health injury, and each defendant was sentenced to 5 years imprisonment using the principle of absorption of sentences by cumulative crimes. And in the episode of other persons, the court rendered a conviction against the accused in the part of interference in professional activity and persecution and applied a sentence close to the minimum in the part of the articles charged.
To thoroughly examine the matter, GYLA's lawyers apply to the Tbilisi City Court with a request to hand over a reasoned/substantiated sentence following the law.