აშშ-ის მიერ ქართველი მოსამართლეების მიხეილ ჩინჩალაძის, ლევან მურუსიძის, ირაკლი შენგელიას, ყოფილი მოსამართლის ვალერი ცერცვაძის და ყოფილი მთავარი პროკურორის ოთარ ფარცხალაძის სანქცირებას საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ქმედითი შემხვედრი ნაბიჯები არ მოჰყოლია. საპირისპიროდ, სანქცირების მომენტიდან დღემდე ხელისუფლება აქტიურად იცავს სანქცირებულთა ინტერესებს, უგულებელყოფს კანონმდებლობას და ანტი-დასავლური პროპაგანდის წარმოებით ცდილობს გააუფერულოს სანქცირებით გამოწვეული ნეგატიური შედეგები.
მიგვაჩნია, რომ სანქცირების ორივე შემთხვევა საგანგაშო მიზეზებით მოხდა. მრავალი წელია ქართული საზოგადოება საქართველოს სასამართლოს სისტემაში კორუფციის და პოლიტიკური ინტერესების არსებობაზე საუბრობს. ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ 5 აპრილს კორუფციულ საქმიანობაში ჩართულობისთვის მოსამართლეების დასანქცირება ამ კუთხით კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მტკიცებულებაა. ასევე, საზოგადოებისთვის ცნობილი იყო ოთარ ფარცხალაძის არაფორმალური გავლენების შესახებ საქართველოს პოლიტიკურ თუ ბიზნეს სფეროებზე. მის მიმართ სამართალდამცავების ლოიალური დამოკიდებულება გამაოგნებელი იყო. წლების მანძილზე მისი სახელი არაერთ დანაშაულებრივ ქმედებას უკავშირდებოდა, თუმცა მისთვის შესაბამისი პასუხისმგებლობა არცერთ საქმეზე არ დამდგარა. 14 სექტემბერს კი აშშ-ის ხაზინის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში, ამ ყველაფერს რუსეთის სპეცსამსახურების სასარგებლოდ საქმიანობის ბრალდებაც დაემატა. სამართალდამცავებს ამ საკითხზე ეფექტიანი რეაგირება არ მოუხდენიათ, უფრო მეტიც, მათ ოთარ ფარცხალაძეს საშუალება მისცეს ქვეყანა დაეტოვებინა.
აშშ-ის მიერ დაწესებულ სანქციებს არამხოლოდ რეაგირება არ მოჰყოლია, არამედ, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნათია თურნავამ სანქციების აღსრულების წესი რუსეთის სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობაში ბრალდებულ ყოფილ მთავარ პროკურორს მოარგო, რაც სახელმწიფოს მიტაცების, ქმედებაში გამოხატული, კიდევ ერთი კონკრეტული მაგალითია.
ვფიქრობთ, დღეს საქართველოს ხელისუფლება აშკარად აფარებს ხელს აშშ-ს მიერ დასანქცირებულ პირებს. ბუნებრივია, ასეთი მიდგომა ქვეყნის რეპუტაციას და საქართველოს ხელისუფლების მიმართ საერთაშორისო პარტნიორების ნდობას კიდევ უფრო მეტად აზიანებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, შეწყვიტოს სანქცირებული პირების ინტერესების დაცვა და ამით ქვეყნის დასავლური სივრცისგან დაშორება, ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს და კონკრეტული ნაბიჯები გადადგას სანქცირების ფაქტით ქვეყნისთვის მიყენებული ზიანის გამოსასწორებლად.

The authorities fail to respond to the sanctioning of judges and former chief prosecutor
The sanctions imposed by the U.S. on the Georgian judges, Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, and Irakli Shengelia; a former judge, Valerian Tsertsvadze; and the former Chief Prosecutor, Otar Partskhaladze, have not been followed by effective steps on the part of the Georgian authorities. On the contrary, since the moment of sanctioning, the authorities have been actively defending the interests of those sanctioned, disregarding the legislation and trying to downplay the negative consequences caused by the sanctions by conducting anti-Western propaganda.
We believe that both cases of sanctioning took place for alarming reasons. The Georgian society has been talking about the existence of corruption and political interests in Georgia’s judicial system for many years. The sanctioning of judges by the U.S. State Department due to their involvement in corrupt activities is one more piece of important evidence in this regard. In addition, the public was aware of Otar Partskhaladze’s informal influences on Georga’s political and business circles. The lenient attitude of law enforcement agencies towards him was bewildering. For years, his name was associated with a number of criminal acts, although he was not held responsible in any of the cases. And in the statement released by the U.S. Treasury on September 14, the accusation of activities for the benefit of Russian special services was added to all this. The law enforcement agencies have not provided an effective response to this issue; moreover, they allowed Otar Partskhaladze to leave the country.
Not only is that the sanctions imposed by the U.S. were not followed by a response; the acting President of the National Bank of Georgia, Natia Turnava, tailored the rule of enforcement of sanctions to the former Chief Prosecutor accused of cooperation with Russian special services, which is one more concrete example of state capture manifested in action.
We think that the Georgian authorities are apparently protecting the persons sanctioned by the U.S. Naturally, such an approach causes further damage to the country’s reputation and to the trust of international partners towards the Georgian authorities.
We call on the Georgian authorities to stop protecting the interests of the sanctioned persons and distancing the country from the Western space by doing so, provide an adequate response, and take concrete steps to redress the damage caused to the country by the fact of sanctioning.